Rokitnik pospolity i jego cechy charakterystyczne

Rokitnik pospolity to krzew należący do rodziny oliwnikowatych - Elaeagnaceae. Często nazywany jest też rokitnikiem zwyczajnym. Roślina ta pochodzi z Azji i Europy. W Polsce jest to gatunek krajowy, który jest pod ochroną. Naturalnie występuje on głównie wzdłuż wybrzeża Bałtyku, ale spotkać go można także w innych miejscach. Łacińska nazwa rokitnika pospolitego to Hippophae rhamonides.

Rokitnik zwyczajny spotykany może być w formie małego drzewa albo krzewu (zdecydowanie częściej). Jego maksymalna wysokość to 10 m, a korona jest nieregularna. Bardzo charakterystyczne są jego cierniste pędy. Dodatkowo wytwarza on bardzo wiele odrostów korzeniowych.

Ze względu na to, że jest to gatunek dwupienny, kwiaty męskie oraz żeńskie występują na dwóch różnych osobnikach. Są one małe, zielono-brązowe i pojawiają się przed rozwinięciem liści w okresie III. Ciekawym elementem są złotobrązowe pąki kwiatowe. Męskie są wydłużone, natomiast żeńskie zaokrąglone i o połowę mniejsze od męskich pąków. Sprawdź także ten artykuł o uprawie rokitnika zwyczajnego.

Liście Hippophae rhamonides są sezonowe i wąskolancetowate. Osiągają do 7 cm długości. Ich kolor jest zielonobiały aż do samej jesieni. Najważniejsze są jednak owoce rokitnika, które są wielką ozdobą rośliny. Owocami rokitnika są niby-pestkowce w kolorze pomarańczowym pojawiają się na roślinie w okresie od VIII do X. Należy zaznaczyć, że są one jadalne o lekko kwaśnym smaku i zawierają bardzo dużo witaminy C.

Rokitnik zwyczajny w okresie owocowania krzewu - porady, gdzie kupić sadzonki rokitnika oraz warunki uprawy, sadzenie i pielegnacja oraz właściwości
Sadzonki rokitnika - ceny, gdzie kupić i na co zwrócić uwagę?

Sadzonki rokitnika - jak wygląda ich uprawa?

Sadzonki są w sprzedaży w wielu sklepach ogrodniczych, lecz trzeba zdecydować się na ten właściwy. W różnych sklepach dostępne są sadzonki, których ceny się między sobą zdecydowanie się różnią. O tym jednak później. Aby wysadzić sadzonki rokitnika, warto zapoznać się z tym, jakie wymagania dotyczące stanowiska i uprawy ma ten gatunek oraz co warto wiedzieć.

Hippophae rhamonides to gatunek pionierski o bardzo małych wymaganiach glebowych. Poradzi sobie praktycznie na wszystkich glebach, lecz najlepsze będą dla niego gleby lekkie, zasobne w wapń i przepuszczalne. Istotnym elementem jest jednak nasłonecznienie, ponieważ rokitnik jest gatunkiem światłożądnym.

Sadzonki rokitnika wysadza się do gruntu jesienią. Należy pamiętać o regularnym i dość obfitym podlewaniu w pierwszym roku uprawy. Krzew rokitnika zwyczajnego nie wymaga nawożenia. Dwupienność rośliny wymaga, aby sadzonki krzewów żeńskich były sadzone w odstępie od 1 do 2 m od krzewów męskich. A może zainteresuje cię także artykuł z przepisami na sok i nalewkę z rokitnika?

Gdzie kupić sadzonki rokitnika?

Często z ust początkujących ogrodników pada pytanie: Gdzie kupić sadzonki rokitnika? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kilka czynników, jakimi są: cena, opinia klientów odnośnie danego sprzedawcy lub firmy oraz jak wygląda sprzedaż.

Sadzonki rokitnika dostępne są w stacjonarnych sklepach ogrodniczych, internetowych sklepach ogrodniczych oraz prosto u producenta. Podczas zakupu w internecie warto dowiedzieć się, jak wygląda sposób dostawy. Musi on być przede wszystkim bezpieczny dla rośliny, by się ona nie uszkodziła. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest cena. Ceny różnią się między sobą w większym i mniejszym stopniu. Nie można zapomnieć, że to właściciel lub producent narzuca z góry ustaloną cenę. Sprawdź także ten artykuł o stosowaniu soku z rokitnika.

Wybierając sadzonki w stacjonarnych sklepach ogrodniczych, musimy dokładnie obejrzeć każdą sadzonkę. Ważne, by nie miała ona widocznych żadnych uszkodzeń mechanicznych oraz objawów stanów zapalnych bądź chorobowych. Zakup przez internet ogranicza niestety możliwość obejrzenia rośliny i sprawdzenia jej stanu fizycznego. Dlatego warto przemyśleć wszystkie możliwości zakupu.

ikona podziel się Przekaż dalej