Sadzonki róż – wybór odpowiedniej odmiany

Kilka tysięcy. Właśnie na tyle mniej więcej szacuje się liczbę odmian róży. Jest ich tak wiele, że zostały podzielone na kilka grup odmianowych, by łatwiej było o nich mówić i je rozróżniać.

Wydaje się, że w ogrodzie najczęściej spotykane są róże wielokwiatowe. Silnie i obficie kwitną na rabatach, mają przyjemny, oszałamiający zapach. W mniejszych ogrodach lub na małych rabatach pojawiają się róże miniaturowe o małych kwiatach, które osiągają maksymalnie 40 cm. Duży wybór róż okrywowych, które mają do 60 cm wysokości, także świetnie sprawdza się na rabatach. Wyróżniają się one bardzo licznym kwitnieniem.

Róża wielkokwiatowa to ta, którą możemy spotkać w kwiaciarniach – na wzniesionym pędzie ma tylko jeden kwiat, który idealnie nadaje się do bukietów. Jeśli chcesz, żeby twój ogród zdobiły pachnące krzewy, wybierz róże parkowe. Mają do 2 m wysokości i idealnie sprawdzają na żywopłot. Na altany i pergole polecane są znów różne pnące, wyposażone w wąsy czepne, którymi pną się po ścianach i kratkach, wytwarzając nawet ośmiometrowe pędy.

Sadzonki róż – jakość i rodzaje

Jakość sadzonek róż

Wybór odmian róż jest ogromny, ale obojętnie, które z nich wybierzesz, warto sprawdzić ich jakość. Jeśli będą dobrze rozwinięte i odpowiednio nawodnione, powinny bez problemu przyjąć się w nowym miejscu. Najważniejsze jest obejrzenie liści rośliny, także spodniej części blaszki. Na niej widać wszelkie uszkodzenia, ślady bytowania szkodników czy żółknące miejsca, mogące świadczyć o rozwoju chorób grzybowych. Jeśli liście są naderwane, nadgryzione i zniszczone, wybierz inną sadzonkę.

Ze względu na ogromną różnicę w docelowej wysokości roślin (40 cm róże miniaturowe kontra 200 cm róże parkowe), trudno określić optymalną wielkość sadzonek. Zwróć jednak uwagę, czy są rozrośnięte i mają sporo liści. Jeśli jest to możliwe – sprawdź stan ich korzeni. Nie powinny być podgnite ani ciemnobrązowe. Jeśli planujesz uprawę tych kwiatów w ogrodzie, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak i kiedy sadzić róże.

Sadzonki róż – rodzaje

Róże ogrodowe możesz kupić najczęściej w pojemnikach. I takie są najlepsze. Po pierwsze można je sadzić niemalże przez cały okres wegetacyjny. Po drugie, ich korzenie najczęściej są w dobrym stanie, a jeśli doniczka jest odpowiednio duża, mają możliwość dobrego rozwinięcia się. Mniejsze odmiany zawsze są sprzedawane w pojemnikach.

Sadzonki róż podczas wysadzania do ziemi, a także ich ceny oraz sprzedaż sadzonek
Sadzonki róż oraz sprzedaż sadzonek róż róznych gatunków, a także ich ceny

Jesienią możesz znaleźć sadzonki róż rabatowych i parkowych także z nagim korzeniem lub w balocie. O ile balot (zabezpieczenie wokół korzeni, które nie pozwala im wyschnąć) chroni rośliny, o tyle sadzonki z nagim korzeniem są narażone na wiele uszkodzeń. Przede wszystkim system korzeniowy róż bywa kruchy. W czasie transportu może on ulegać uszkodzeniom mechanicznym. Co najważniejsze jednak – błyskawicznie wysycha. Wystarczy, że róże z nagim korzeniem poleżą kilka dni, zanim dotrą do ciebie, i już ich zdolność przyjmowania się w nowym miejscu jest znacznie zmniejszona.

Sadzonki róż – zakup i cena

Szkółki czy sprzedaż sadzonek on-line?

Sprzedaż sadzonek róż jest prowadzona przez bardzo wiele podmiotów. Można znaleźć je nawet w marketach i małych sklepach ogrodniczych czy kwiaciarniach – w końcu to bardzo popularna roślina. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak zakup róż w szkółkach lub profesjonalnych sklepach ogrodniczych. Tam możesz ocenić jakość sadzonek, dobrze je obejrzeć i zapytać obsługę o szczegóły, na przykład nawożenia czy rodzaj podłoża. Masz także pewność, że są to sadzonki czyste odmianowo, co oznacza, że będą dokładnie takie, jak w opisie wybranej odmiany.

Samodzielne kupowanie sadzonek ma jednak tę wadę, że ich transport samochodem osobowym albo co gorsza komunikacją miejską jest naprawdę trudny. Dlatego warto rozważyć zakup w sklepach internetowych. Warto najpierw zorientować się w opiniach na ich temat i dowiedzieć się, skąd pochodzą wybrane sadzonki. W sklepach internetowych może być taniej, pozostaje jednak ryzyko, że sadzonki róż rabatowych ulegną uszkodzeniu w transporcie firmy kurierskiej.

Róże ogrodowe – ceny różnych odmian

Ceny sadzonek róż mogą być bardzo różne w zależności od odmiany. Różnica wynosi nawet trzydzieści kilka złotych. Wszystko dlatego, że ceny są dostosowane do wielkości sadzonki i czasu, jaki musiała spędzić w szkółce zanim dojrzała na tyle, by móc zostać wysadzona na stałe miejsce. Cena jest zależna także od odmiany – pełne, wielobarwne lub intensywnie kwitnące z reguły są o wiele droższe, niż te najzwyklejsze. Najtaniej przyjdzie zapłacić za sadzonki róż okrywowych, ponieważ te są najmniejsze. Przykładowe ceny za sztukę:

  • Róże angielskie – 12-15 zł
  • Róże parkowe – około 16-18 zł
  • Róże pnące – 20 zł
  • Róże okrywowe – 10-12 zł
  • Róże miniaturowe – 12-17 zł
  • Róże pienne na pniu – około 40 zł
  • Róże wielkokwiatowe – 16-20 zł

Wydaje się, że nie jest to dużo, ale warto zwrócić uwagę na to, że będziesz potrzebować co najmniej kilku egzemplarzy, żeby stworzyć piękną rabatę lub różany ogród. Oczywiście niektóre odmiany nadają się do posadzenia jako soliter, na przykład róża parkowa, pnąca czy pienna na pniu, która sama wygląda po prostu zachwycająco. I tak warto wydać większą kwotę na róże do ogrodu – ich piękno sprawi, że ogród od razu nabierze innego charakteru.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny