Surfinie - czym charakteryzują się te piękne kwiaty

Surfinia - Petunia x hybrida, należy do grupy odmian petunii wiszących lub też zwisających. Te petunie wiszące cieszą się dużą popularnością i w Polsce są bardzo często uprawiane jako rośliny ozdobne. Jeśli chcemy mieć więc surfinie na balkonie, bez względu na to, czy będą to surfinie czarne, różowe, czerwone lub inne, powinniśmy wiedzieć, czym się one charakteryzują.

Surfinie są to rośliny o zwisających pędach, wydzielające przyjemny i charakterystyczny zapach. Charakterystyczne jest to, że cała roślina jest lepko owłosiona. Łodygi rozgałęziają się i mogą dorastać nawet do około 2 m długości. Z kolei owocem kwiatów są torebki, w których znajdują się drobne, jasnobrązowe i kuliste nasiona, których jest w niej wiele.

Kupując sadzonki petunii, z pewnością najważniejszym elementem są dla nas ich kwiaty, których kolory przyprawiają o zawrót głowy. Kielichy surfinii mają lancetowate działki, które tak jak i łodygi, są lepko owłosione. Korony kwiatów są kielichowate i szeroko rozwarte. Charakterystycznym elementem jest to, że do połowy są one rozcięte na 5 łatek. Kolory kwiatów są bardzo różne i zależą od odmiany surfinii. Możemy spotkać się z surfiniami w kolorze białym, różowym, czerwonym, purpurowym i fioletowym. Możemy spotkać się również z nazwą surfinia czarna, natomiast powinniśmy wiedzieć, że surfinia czarna to tak naprawdę surfinia, której kolor jest bardzo ciemny i zbliżony do czarnego, lecz nie czarny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o różnicach pomiędzy surfinią a petunią?

Sadzonki petunii - ich cena i zastosowanie

Jeśli interesuje nas zakup sadzonek kwiatów wieloletnich, jakimi są surfinie, z pewnością zainteresuje nas również ich cena i to, gdzie prowadzona jest ich sprzedaż. Otóż sprzedaż sadzonek petunii i ich nasion, prowadzona jest w wielu sklepach ogrodniczych. Rośliny możemy zakupić zarówno w mniejszych sklepach ogrodniczych, jak i w dużych centrach ogrodniczych.

Cena za sadzonki kwiatów wieloletnich jest różna. Zależy ona przede wszystkim od tego, jaką odmianę surfinii kupujemy. Kwestią poboczną jest również to, w jakim miejscu kupujemy te kwiaty oraz jaka jest odmiana surfinii, którą chcemy posadzić na balkonie i nie tylko. Ceny za sadzonki surfinii wahają się w okolicach 4-7 zł.

Jeśli chodzi o to, jakie zastosowanie mają sadzonki kwiatów wieloletnich, jakimi są te odmiany petunii, powinniśmy wiedzieć, że uprawiane są one jako rośliny ozdobne. Bardzo popularna jest uprawa surfinii jako roślin pokojowych. Natomiast o wiele częściej możemy spotkać surfinie na balkonie, tarasie, altanie, parapecie okiennym, czy też na pergoli.

Sadzonki surfinii trzymane przez kobietę i sadzone do ziemi, a także uprawa i pielęgnacja surfinii
Jak wybrać sadzonki surfinii czy też sadzonki petunii, a także sadzenie i uprawa surfinii

Dobrym rozwiązaniem jest posadzenie tych kwiatów w zwisających kwietnikach, dzięki czemu ich pędy będą mogły swobodnie zwisać poza doniczkę. Surfinia cieszy się tak dużym zainteresowaniem, ponieważ jej kwitnienie jest bardzo obfite i długie, ponieważ trwa od maja do pierwszych jesiennych przymrozków. Co więcej, wykazuje ona dość dużą mrozoodporność.

Petunie wiszące - ich wymagania, podlewanie i uprawa

Decydując się na uprawę surfinii, powinniśmy dowiedzieć się, jak przebiega proces podlewania tych kwiatów, jak wygląda przycinanie surfinii, jak powinno się je nawozić i pielęgnować, a przede wszystkim, jakie wymagania co do stanowiska i podłoża mają te rośliny.

Zacznijmy więc od tego, że rozmnażanie surfinii jest dość ciężkie, dlatego lepszym rozwiązaniem jest kupowanie sadzonek w sklepach ogrodniczych. Takie sadzonki surfinii powinny być posadzone na stanowisku nasłonecznionym, ponieważ rośliny te poradzą sobie nawet z ostrym słońcem. Jeśli natomiast nie zapewnimy im wystarczającej ilości światła, wtedy kwitnienie może opóźnić się nawet o 4 tygodnie.

Co więcej, powinniśmy zadbać o to, by podłoże pod surfinie było próchnicze, żyzne i przepuszczalne. Dodatkowo gleba powinna mieć lekko kwaśny odczyn pH. Musimy pamiętać, że w pojemnikach powinniśmy wywiercić otwory, dzięki którym nadmiar wody będzie mógł wypłynąć z doniczki.

Jeśli wiemy już, jakie wymagania mają sadzonki surfinii, możemy przejść do tego, jak należy o nie dbać. Bardzo ważnym elementem i z pewnością jednym z najważniejszych, jest podlewanie roślin. Otóż surfinie wymagają regularnego i dość obfitego podlewania, tak, by podłoże w donicy było cały czas wilgotne. Co więcej, powinno się je również obficie nawozić rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym, który przeznaczony jest właśnie do tych kwiatów.

Warto także zaznaczyć, że w przypadku surfinii, powinno się usuwać ich przekwitnięte kwiaty, przez co będą one lepiej kwitły. Usuwanie kwiatów jest też zalecane z tego powodu, że chroni przed rozwojem chorób grzybowych. Przycinanie surfinii nie jest niezbędnym zabiegiem, choć z pewnością zagęści roślinę.

ikona podziel się Przekaż dalej