Świdośliwa - co powinniśmy wiedzieć o roślinie

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup świdośliwy kanadyjskiej, świdośliwy olcholistnej, czy też jednej z bardziej znanych odmian świdośliwy 'Thiessen', powinniśmy dowiedzieć się w pierwszej kolejności, czym charakteryzują się te rośliny. Wtedy będzie nam znacznie łatwiej zdecydować, czy te rośliny będą nadawały się do naszego ogrodu. Zobaczmy więc, czym charakteryzują się świdośliwy i do jakiej rodziny należą.

Otóż świdośliwa - Amelanchier, to rodzaj roślin, które zaliczają się do rodziny różowatych - Rosaceae, do której należy wiele roślin ozdobnych i nie tylko. Dodatkowo są one częścią podrodziny jabłkowych - Maloideae. Do rodzaju zalicza się około 25 gatunków krzewów lub małych drzew.

Warto wiedzieć, że są to rośliny jednopienne, co oznacza, że zarówno kwiaty żeńskie, jak i kwiaty męskie pojawiają się na jednym osobniku. Cechą charakterystyczną dla tych drzew i krzewów są pojedyncze i skrętolegle ułożone na pędzie liście. Kwiaty roślin wyrastają w gronach, a ich owoce rzekome są typu jabłkowatego. W tych owocach, przypominających wyglądem i wielkością czarne jagody, znajdują się nasiona.

Konkretny wygląd rośliny, jej wysokość, pokrój, a także wygląd liści czy kwiatów, zależy od tego, na jaki gatunek i odmianę się zdecydujemy. Sprzedaż tych roślin prowadzona jest w różnych sklepach ogrodniczych i szkółkach, dlatego z pewnością znajdziemy tam gatunek, który będzie nam najbardziej odpowiadał.

Sadzonki świdośliwy - jakie odmiany mają najlepsze opinie

Jeżeli interesuje nas zakup świdośliwy, powinniśmy wiedzieć, że dostępne są one w różnych gatunkach, ale i odmianach. Jednymi z najbardziej popularnych gatunków jest śliwa kanadyjska - Amelanchier lamarckii, która znana jest również jako świdośliwa Lamarcka, a także świdośliwa olcholistna - Amelanchier alnifolia i jej odmiana świdośliwa 'Thiessen'. Zobaczmy więc, czym charakteryzują się te świdośliwy.

Świdośliwa Lamarcka, czyli świdośliwa kanadyjska, występuje naturalnie w rejonach Ameryki Północnej. Jest to wielopniowy krzew, który nie wytwarza odrostów i jest wysoki. Może dorastać do około 4-6 m wysokości i osiąga podobną wysokość. Korona tych krzewów jest luźna, a z czasem nawet parasolowata. Liście tego gatunku są eliptyczne i wybarwione na miedziano-brązowy kolor w okresie wiosennym, natomiast jesienią przebarwiają się na żółto-czerwono.

Kwiaty świdośliwy kanadyjskiej są białe i pojawiają się na roślinie w IV. Z początku czerwony kolor owoców z biegiem dojrzewania zmienia się na purpurowo-czarny. Warto wiedzieć, że dojrzałe już owoce świdośliwy są jadalne, smaczne, soczyste i słodkie. Dojrzewają one w okresie VII-VIII, lecz niestety szybko opadają.

Przejdźmy teraz do kolejnego gatunku, jakim jest świdośliwa olcholistna, a zwłaszcza jej odmiany 'Thiessen'. Świdośliwa 'Thiessen' to odmiana, która charakteryzuje się szybkim wzrostem i wysokością do około 4 m. Jej pokrój jest zwarty i wyprostowany lub lekko przewisający. Smak owoców zdecydowanie różni się od poprzedniego gatunku, ponieważ owoce tej odmiany są cierpkie i soczyste. Na uwagę zasługuje także odmiana 'Smoky', której owoce charakteryzują się łagodnym i słodkim smakiem. Z kolei owoce odmian 'Pembina' i 'Honeywood' mają intensywnie cierpki smak, który różni się od bardzo słodkiego smaku odmiany 'Northline. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o odmianach i uprawie świdośliwy.

Sadzonki świdośliwy - jak wygląda ich uprawa i gdzie znajdują swoje zastosowanie

Zanim przejdziemy do tego, jak wygląda uprawa sadzonek świdośliwy, warto dowiedzieć się, jaka jest cena sadzonek. Tutaj musimy pamiętać o tym, że ceny sadzonek są zróżnicowane i zależą od tego, na jaki gatunek i odmianę się zdecydujemy. Zarówno szkółka, jak i sklep ogrodniczy, gwarantuje sprzedaż wielu odmian o lepszych bądź gorszy opiniach. Z reguły jednak ceny sadzonek świdośliwy wynoszą około 15-20 zł za sztukę.

Podczas zakupu musimy jednak pamiętać o tym, by zwrócić uwagę na to, w jakiej kondycji są sadzonki. Nie bez powodu szkółka uważana jest za najlepsze miejsce zakupu roślin, ponieważ sadzonki w szkółkach z reguły są w lepszym stanie niż sadzonki, które kupowane są w sklepach ogrodniczych.

Warto wiedzieć, że świdośliwy dobrze radzą sobie na przeciętnych glebach ogrodowych, ale dobrze dla nich dobrać słoneczne lub lekko ocenione stanowisko. Rozmnażane są one przez wysiew nasion wczesną wiosną po stratyfikacji, choć mieszańce i odmiany można także szczepić. Owoce świdośliwy są wykorzystywane na przetwory. Takie przetwory wykorzystuje się później do deserów, ale również do kanapek.

ikona podziel się Przekaż dalej