Sadzonki świerka nie tylko na święta

Świerk w doniczkach do uprawy w ogrodzie

Sadzonki świerku najbardziej popularne są oczywiście w okolicy świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie kupuje się ich najwięcej i pojawiają się w sklepach – od najmniejszych do dość dużych. Posadzone w ozdobnych doniczkach lub dużych pojemnikach pięknie wyglądają. Takie rośliny nadają się do zasadzenia w ogrodzie już wiosną i szybko będą się rozwijać.

Jednakże świerk można kupić nie tylko w okolicach świąt. Można zdecydować się na nie w zasadzie przez cały rok, ponieważ drzewka w doniczce można sadzić przez cały okres wegetacyjny. Świerk pospolity ma bardzo szerokie zastosowanie. Nadaje się zarówno na zrobienia żywopłotu, jak i do posadzenia jako soliter. Dobrze pasuje także w wielogatunkowych zakątkach lub jako tło dla ogródka skalnego czy barwnej rabaty.

Gatunki świerku warte uwagi

Drzewka świerku pospolitego możemy znaleźć w lasach. W Polsce są najbardziej popularne i najczęściej wykorzystywane na choinki. Często pojawiają się w ogrodach. Warto wiedzieć, że ten gatunek ma bardzo ciekawe odmiany. Świerk ‘Acrocona’ to jedna z tych najciekawszych, ponieważ ma czerwonawe szyszki, bardzo jaskrawe i wyróżniające się na tle zielonego drzewka.

Pozostałe gatunki, które możesz uprawiać w ogrodzie to świerk wężowy o długich, nieco wiotkich pędach, świerk biały, którego starsze pędy są zielone, ale młode mają wyraźnie kremowy kolor oraz świerk srebrny (kłujący). Ten ostatni jest zdecydowanie najciekawszy, ponieważ jego pędy są brązowe, ale igły mają wyraźnie srebrzysty lub niebieski kolor. Robi to niezwykłe wrażenie w ogrodzie. Jeśli szukasz więcej porad na ten temat, sprawdź także artykuł o uprawie świerku srebrnego.

Sadzonki świerka – jak wybrać?

Rodzaje sadzonek świerku

Sadzonki świerka możesz kupić w kilku wersjach. Najbardziej popularne są te w pojemnikach lub w balocie. Najczęściej są dość małe i znajdują się w 2-3 litrowych doniczkach. Balot jest sposobem zabezpieczenia całej bryły korzeniowej wraz z ziemią, która pełni funkcje ochronne. Większe drzewka częściej spotyka się z nagim korzeniem.

A to niestety może być problem. Sadzonki w doniczkach są z reguły najlepszej jakości. Idealnie nadają się do sadzenia, są bowiem bardziej odporne na uszkodzenia i nie przesychają. Dzięki temu lepiej się przyjmują na stałym miejscu, są jednak ciężkie i ich transport może być trudny. Sadzonki z nagim korzeniem natomiast błyskawicznie przesychają, a ich korzenie często zostają zniszczone w transporcie.

Siewki świerka – jakość

Aby określić jakość sadzonek świerka, warto przyjrzeć się w jakim stanie są jego pędy. Powinny być całe, nie urwane na końcach. Nie powinno być na nich widać żadnych śladów żerowania szkodników, nawet najmniejszych pajęczyn utkanych pomiędzy igłami. Niektóre gatunki świerka, także świerk ‘Acrocona’ bywają podatne na przędziorki, dlatego należy tego przestrzegać. Sadzonka powinna być nieco rozbudowana. Musi mieć co najmniej 30-50 cm, żeby nadawała się do posadzenia na stałym miejscu.

Warto sprawdzić, czy korzenie świerka zostały zaszczepione mikoryzą. Zabieg sprawia, że drzewko jest bardziej odporne na suszę i ma wyższą dostępność składników pokarmowych z ziemi. Rośliny typowo leśne potrzebują mikoryzy do prawidłowego rozwoju, ponieważ bez niej trudniej przyswajają fosfor i żelazo, a także mają problem z wykształceniem systemu korzeniowego. Mikoryza oznacza także mniejszą wrażliwość na szkodliwe czynniki środowiskowe, jak nieodpowiednie pH, toksyczne związki czy zasolenie podłoża.

Cena sadzonek świerków

Świerk jest jednym z najtańszych iglaków. Jeśli kupujesz go do zalesienia większego terenu lub po prostu dużą ilość na działkę, możesz liczyć na rabaty w szkółkach. Dzięki temu świerk pospolity w balocie kosztuje już około 1,5 zł a cena sadzonki w doniczce zbliża się do 2 zł. Dotyczy to oczywiście drzewek wyższych niż 50 cm.

Sadzonki świerka pospolitego oraz śriednie ceny za siewki świerka
Sadzonki świerka róznych odmian, czyli siewki świerka i ich cena

W przypadku ciekawych odmian kolorystycznych i nietypowych gatunków, ceny mogą być znacznie wyższe. Świerk wężowy wysokości 40-70 cm to koszt około 50 zł, za to już duże drzewko około 100 cm kosztuje około 100 zł. Podobnie wyglądają ceny innych gatunków, chociaż świerk srebrny można kupić już za kilkanaście złotych za małą roślinkę.

Uprawa świerka pospolitego i innych gatunków

Sadzonki i siewki świerka – stanowisko

Świerki uwielbiają słoneczne stanowiska. Mogą także rosnąć w półcieniu, ale rozwijają się nieco wolniej. Można sadzić je glebach piaszczystych i gliniasto-piaszczystych i chłodnych stanowiskach. Powietrze nie powinno być za suche, ale musi być czyste – świerki nie czują się najlepiej w dużych miastach i rejonach przemysłowych, ponieważ są podatne na zanieczyszczenie powietrza.

Przed sadzeniem warto dobrze przygotować miejsce. Powinno się wykopać dołek, który będzie nieco większy niż bryła korzeniowa drzewka. Przed sadzeniem należy nieco zwilżyć dno otworu, a po posadzeniu obficie podlać roślinę, by dobrze ubiła się ziemia.

Uprawa świerka – zasady

Uprawa świerka nie jest trudna. Tak naprawdę roślina świetnie radzi sobie sama, jedynie w młodszym wieku należy jej pilnować. Regularne podlewanie po pierwszych 2 latach uprawy nie jest już konieczne.

Jedynie co możesz robić, to regularne nawożenie rośliny. Do iglaków stosuje się trzy rodzaje nawozów – pierwszy startowy pobudzający wegetację, kolejny podtrzymujący rozwój rośliny i zwiększający wybarwienie igieł, a kolejny jesienny. Nawóz jesienny jest bardzo ważny, ponieważ jego zadaniem jest zwiększenie mrozoodporności rośliny, a także zabezpieczenie przed brązowieniem igieł, co czasami niestety zdarza się jesienią i zimą. Nawożenie najlepiej robić za pomocą specjalnych nawozów przeznaczonych do drzew i krzewów iglastych, ponieważ tylko one mają odpowiednią proporcję składników mineralnych, zwłaszcza makroskładników koniecznych do rozwoju świerków.

ikona podziel się Przekaż dalej