Sadzonki traw ozdobnych – gatunki i rodzaje

Niskie trawy ozdobne

Trawy ozdobne w zasadzie dzielą się na trawy kwitnące (łąkowe) i niekwitnące, jednak z punktu widzenia początkującego ogrodnika podział na te niskie i wysokie jest o wiele bardziej sensowny. W końcu to od docelowej wielkości kępy zależy, czy zdecydujesz się na ten gatunek. Jest ich naprawdę bardzo wiele. Niskie trawy ozdobne to te, które tworzą niezbyt wysoką kępkę, a elementem dekoracyjnym jest w ich przypadku pokrój lub kolor źdźbła. Liczne gatunki traw ozdobnych pozwoliły na stworzenie mieszańców, które cieszą się bardzo dużą popularnością.

Bardzo ciekawą propozycją jest kostrzewa sina. Co prawda trawa ma jedynie 20 cm wysokości, ale dzięki temu dobrze sprawdza się na skalniaki i małe rabaty. Ma ciekawy, siwo-niebieski kolor, bardzo interesujący. W tej kategorii częściowo mieszczą się także miskanty, jak na przykład miskant chiński, który osiąga około 40 cm wysokości i ma źdźbła ozdobione poziomymi paskami. Trawy kwitnące w tej kategorii reprezentuje wełnianka wąskolistna, która osiąga maksymalnie 40 cm wysokości. Ma ciekawe, kolorowe kwiatostany, które wyglądają jak puszyste pomponiki. Wszystkie opisane gatunki to rośliny wieloletnie, które dobrze radzą sobie z chłodem.

Wysokie trawy ozdobne

Wysokie trawy ozdobne to zarówno te, które mają kilkadziesiąt, jak i te które osiągają ponad metr wysokości. Do największych rekordzistów należą trawy pampasowe. Są nie tylko wysokie, lecz także bardzo atrakcyjne. Sadzonki trawy pampasowej są bardzo popularne, ponieważ roślina ma wspaniałe kwiatostany – puszyste, duże, widoczne z daleka.

Wysokość ponad 1,5 m osiąga trzcinnik okstrokwiatowy, trawa która ma wyjątkowe źdźbła – wysokie, wyprostowane i zakończone roztrzepanym, wąskim kwiatostanem. Ponad 2 metry mają niektóre odmiany miskanta olbrzymiego, które wyróżniają się przewieszającymi się źdźbłami i liśćmi, które wręcz potrafią dotykać ziemi, tworząc kulistą kępę.

Nietypowe czerwone trawy ozdobne

Kolorowe trawy ozdobne cieszą się dużym powodzeniem. Są faktycznie bardzo ładne. Większość z nich ma niebieski lub siny kolor, jednakże zdarzają się także bardziej oryginalne. Czerwone trawy ozdobne są nietypowe, jednak warto na nie zwrócić uwagę. Te wieloletnie rośliny atrakcyjnie wyglądają zwłaszcza zimą, pod kołderką ze śniegu.

Czerwone źdźbła ma między innymi miskant chiński ‘Purpurascens’, który osiąga około 120 cm wysokości i ma ładne kwiatostany o sinym kolorze. Jego sadzonki mogą być niestety trudno dostępne. Czerwony kolor ma także proso rózgowate – wyższy i bardziej smukły kuzyn prosa, które sieje się na polach na kaszę jaglaną. Podobne zabarwienie liści może mieć także trawa bambusowa, która tworzy rozległą kępę przewieszających się ku ziemi pędów. Jeśli interesują cię także inne odmiany, sprawdź koniecznie zebrane w tym miejscu artykuły o miskantach.

Sadzonki traw ozdobnych – zakup i cena

Sadzonki – jak określić jakość?

Kupując sadzonki traw ozdobnych sprawdź, czy mają one naprawdę dobrą jakość. Jak to zrobić? Weź pod uwagę kolor i stan liści. Zwróć uwagę, czy część źdźbeł nie jest wycięta – to może oznaczać chorobę i na stan korzeni, jeśli istnieje możliwość wysunięcia ich z doniczki. Producent powinien określić wiek kępy i podać wskazówki, jak się nią opiekować po posadzeniu.

Trawy ozdobne możesz kupić w sklepach ogrodniczych lub szkółkach, czasami sam producent wystawia sadzonki na sprzedaż bezpośrednio lub w sieci. W takie oferty obfitują także sklepy internetowe. Kupując sadzonki traw ozdobnych przez Internet, weź pod uwagę, że są to bardzo delikatne rośliny, które niestety mogą ulec uszkodzeniu w transporcie. Szkółka czasami wymaga, żeby samodzielnie załatwić transport dla traw.

Miskant chiński w ogrodzie oraz inne trawy ozdobne i sadzonki traw ozdobnych
Polecane sadzonki traw ozdobnych, czyli popularne odmiany traw ozdobnych i ich cena

Cena traw ozdobnych

Różne gatunki traw ozdobnych mają sadzonki różnej wielkości. Z reguły do ogrodu wsadza się niewielką roślinę, ale czasami można kupić naprawdę dużą sadzonkę. Wtedy oczywiście cena będzie znacznie wyższa.

Sadzonki trawy pampasowej, trawy bambusowej czy średnich miskantów to koszt około 15 zł. W przypadku naprawdę dużych roślin, jak miskanty olbrzymie cena może wzrosnąć do 20-25 zł. Małe kostrzewy, małe sadzonki prosa czy tataraku lub różowego ryżu mogą kosztować nawet 5 zł za sztukę. Oczywiście szkółka lub sklep producenta będą o wiele tańsze niż sklepy internetowe i aukcje.

Najtańszą opcją są nasiona traw ozdobnych. Większość gatunków można z powodzeniem wysiewać a następnie zrobić przerywkę. Nasiona traw ozdobnych takich jak miskanty czy dmuszek jajowaty, kosztują około 2-5 zł za opakowanie o wadze 1-2 g.

Sadzonki traw ozdobnych – gdzie sadzić?

Sadzenie traw ozdobnych

Jeśli kupisz sadzonki traw ozdobnych, musisz od razu dobrze przygotować ziemię. To bardzo ważne, by dokładnie ją odchwaścić, ponieważ te same herbicydy, które zwalczają chwasty, uśmiercają także trawy. A to oznacza, że nie można ich stosować. Na dodatek podłoże warto przekopać, najlepiej wraz z nawozem startowym.

Większość gatunków traw ozdobnych lubi miejsca nasłonecznione. W cieniu rośliny nadmiernie się wydłużają, stają się osłabione i nie rozwijają się dobrze. Rozproszone światło jest potrzebne jedynie gatunkom o pstrych liściach, na przykład miskantom. Chociaż rośliny są dość odporne na mróz, warto zapewnić im zaciszne miejsce, gdzie będą mniej narażone na działanie chłodnych powiewów wiatru.

Zastosowanie traw ozdobnych

Trawy ozdobne przez wiele lat były uważane za rośliny drugiego planu. Sadzono je na tle rabaty lub przy płocie. Obecnie jednak docenia się ich urok. Możesz wykorzystać je jako pierwszą gwiazdę twojego ogrodu. Te większe i bardziej atrakcyjne, jak trawy pampasowe, sadzi się jako solitery, by każdy mógł je podziwiać.

Trawy ozdobne tworzą także piękne kompozycje balkonowe. Możesz łączyć je z kwiatami, w zasadzie z każdymi będą ładnie wyglądać. Dobrze sprawdzają się też takie kępiaste lub kobiercowe.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny