Sadzonki ziół krok po kroku - rodzaje, ceny, opinie, porady
Świeże zioła najlepiej uzupełniają smak każdej potrawy. Na szczęście ich uprawa nie jest zarezerwowana wyłącznie dla osób, które mają domek z ogródkiem. Ogrody ziołowe można prowadzić także na balkonach i tarasach, a nawet na parapecie w kuchni. Wystarczy mieć kilka skrzynek i miejsce, do którego docierają promienie słoneczne. Oto najważniejsze informacje, które musisz wiedzieć o sadzonkach ziół.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sadzonkach roślin.
Z tego artykułu dowiesz się:
Sadzonki ziół – gatunki, które warto mieć pod ręką
Zioła, czyli wszelkie rośliny zielne o właściwościach leczniczych lub aromatyczne przyprawy, mają to do siebie, że ich uprawa jest bardzo prosta. Najczęściej bowiem są to pospolite chwasty, które porastają gdzieś łąki czy przydroża. Jedynym problemem może być to, że niektóre z nich są dość ekspansywne, zatem w ogrodzie mogą zrobić trochę zamieszania. Mimo to zioła są z reguły najmniej wymagającymi roślinami uprawnymi i można pokusić się o posadzenie bardzo wielu rodzajów.
W ogrodzie ziołowym dobrze sprawdzą się zwłaszcza przyprawy, których najczęściej używa się w kuchni: bazylia, rozmaryn, tymianek, koper, kolendra, mięta, pietruszka naciowa, majeranek czy lubczyk. Wszystkie te zioła można uprawiać i na parapecie, i na balkonie, i w ogrodzie. Z ziół leczniczych w ogrodzie dobrze rosną dziurawiec, szałwia, żyworódka, wrotycz pospolity czy nagietek (który przy okazji będzie wspaniałą ozdobą ogrodu). Zasadzić można także bylicę boże drzewko czy chociażby skrzyp. Te pospolite chwasty mają ogromne działanie lecznicze i warto mieć je pod ręką.
Zioła w doniczkach to nie tylko te wszystkim znane gatunki. Do ogrodu lub na balkon warto zaprosić także mało znane, a przydatne gatunki, jak na przykład stewia, mitsuba czy palczatka cytrynowa. Stewia to roślina o słodkich liściach, które stosuje się zamiast cukru do deserów i napojów. Mitsuba to japońska pietruszka o aromatycznych liściach, a palczatka to nic innego jak trawa cytrynowa. Jej cytrusowe źdźbła dodaje się do napojów.
Zioła w doniczkach – zakup i cena
Sadzonki ziół można kupić niemalże wszędzie. Są dostępne zarówno w stacjonarnym sklepie ogrodniczym, jak i sklepie internetowym, w kwiaciarniach czy marketach typu dom i ogród. Dużą część ziół, takich jak bazylia czy tymianek, można kupić po prostu w supermarkecie. Z reguły są tuż obok warzyw jako produkty do zjedzenia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przesadzić już rozwinięte sadzonki do doniczek czy do ogrodu. Na pewno się przyjmą.
Sprzedaż ziół prowadzona jest w wielu miejscach, jednakże w każdym trzeba uważać na to, jakiej jakości są sadzonki. Rozsada ziół powinna być dość rozwinięta, mieć rozgałęzienia i listki. Warto sprawdzić ich stan, czy na ich blaszkach nie ma śladu żerowania przez szkodniki lub żadnych plamek. Zakupy w sklepie internetowym są bardziej niepewne, ponieważ sadzonki mogą przyjść uszkodzone, podniszczone lub przesuszone. Dlatego warto decydować się na usługi sklepów, które mają dobre opinie i prowadzą sprzedaż na dużą skalę.
Większość ziół bardzo dobrze uprawia się z nasion. Szybko się rozwijają, wystarczy je regularnie uszczykiwać, żeby zaczęły się bardziej rozgałęziać i zagęszczać. To zdecydowanie tańsze rozwiązanie, ponieważ torebeczka około 50 nasion na przykład bazylii to koszt około 2 zł. Jednakże prawdopodobnie nie będziesz potrzebować aż tylu z nich, a rozsada ziół to także nie jest duży majątek. Cena pojedynczej sadzonki oscyluje w okolicach 3-8 zł. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ziołach i roślinach leczniczych.
Jak zorganizować ogrody ziołowe?
Zioła w ogrodzie mogą być posadzone w różny sposób. Czasami przygotowuje się dla nich specjalną małą rabatkę, innym razem wyznacza się dla nich grządkę w ogrodzie warzywnym, jeszcze innym po prostu sadzi się je lub wysiewa między roślinami ozdobnymi. Każde rozwiązanie jest dobre, jednakże przygotowanie fragmentu specjalnie na ogród ziołowy ma ogromne zalety.
Przede wszystkim jest to naprawdę ładny widok. Zioła mają różne pokroje i kolory i będą ze sobą wspaniale współgrać. Ponadto wszystko masz pod ręką i możesz oznaczyć niewielką tabliczką z naklejką, jaki gatunek rośnie w danym miejscu. Zioła w ogrodzie nie mają dużo wymagań. Warto zapewnić im dobrze nasłonecznione stanowisko i żyzne podłoże. Te, które rosną w klimacie śródziemnomorskim, jak bazylia czy rozmaryn, powinny mieć miejsce osłonięte przed wiatrem.
Zioła doniczkowe – uprawa w domu i na balkonie
Zdecydowana większość ziół wspaniale nadaje się do uprawy doniczkowej. Oczywiście niektóre gatunki, jak tymianek czy bylica nie osiągną swoich naturalnych rozmiarów, ale dalej będą się świetnie rozwijać. Warto sięgać po odmiany nadające się do uprawy doniczkowej.
Zioła doniczkowe także nie mają szczególnych wymagań uprawnych. Potrzebują przepuszczalnego podłoża dobrej jakości, słonecznego, jasnego miejsca i umiarkowanego, ale regularnego podlewania. Warto pamiętać o ich regularnym uszczykiwaniu, by zaczęły się rozrastać i rozwijać. Uprawa takich roślin w parapecie czy na balkonie może przynieść mnóstwo satysfakcji. A do tego ten zapach! Świeże zioła rosnące w doniczkach często wydzielają olejki eteryczne podczas poruszenia przez wiatr. To na pewno uprzyjemni relaks na balkonie.