Sałatki i surówki - najlepsze przepisy, które bez problemu przyrządzisz w domu

Sałatka sporządzana z warzyw lub owoców to niezwykle popularne danie. Przede wszystkim, dlatego, że jest smaczna i zdrowa. Tymi samymi cechami odznaczają się surówki. Trzeba przy tym pamiętać, że występują pewne różnice pomiędzy oboma potrawami. Dlatego też dokładniej opisujemy jedne i drugie. Przedstawiamy również ciekawe przepisy na sałatki i świeże surówki.

Sałatka i surówka – podstawowe informacje

Popularna potrawa, jaką jest sałatka powstaje zazwyczaj ze świeżych warzyw. Czasem zastępuje się je owocami lub też miesza z nimi. Do tego dochodzą też inne składniki, takie jak mięso, ser, makaron, ryż, kasza. Warzywa często poddawane są obróbce cieplnej. Jeśli chodzi o mięsa czy makarony jest to niezbędny element przygotowania. Praktycznie do każdej sałatki dodawane są przyprawy i sosy. Mają za zadanie poprawienie smaku potrawy. Powszechnie stosowane przyprawy to pieprz, sól, papryka mielona. Sosy powstają na bazie śmietany, jogurtu naturalnego, majonezu, oliwy. 

Surówki pod kilkoma względami różnią się od sałatek. Po pierwsze są dodatkiem do innych potraw. Po drugie przyrządza się je ze świeżych, surowych warzyw lub owoców. Jeśli są poddawane obróbce, ma ona jedynie charakter wstępny. Zazwyczaj jest to blanszowanie. Ewentualnie podstawowe składniki są kwaszone lub konserwowane. Do surówek dodaje się oczywiście przyprawy, jest to wspomniany już pieprz, sól itp. Poza nimi ważną rolę odgrywa sok z cytryny albo limonki. Inne, ważne dodatki to musztarda, ocet winny i balsamiczny, świeże lub suszone zioła.

Przepisy na świeże surówki

Warto teraz przytoczyć popularny przepis na surówkę. Receptur spełniających to kryterium jest sporo. Jedną z często wykorzystywanych jest sałata ze śmietaną. Podstawowym składnikiem jest oczywiście sałata, najczęściej odmiana masłowa. Do tego należy przygotować kwaśną śmietanę, ocet lub sok z cytryny, sól, pieprz. Oczywiście przepis można modyfikować. Dodać do niego szczypiorek, koperek, pomidory czy rzodkiewkę. Sałata ze śmietaną za każdym razem może zyskiwać nieco inne oblicze. Szczegółową recepturę i różne jej wariacje zamieściliśmy na naszej stronie.

Klasyką jest również surówka z marchewki. Wiele osób zna jej smak z dzieciństwa. Jak już sugeruje nazwa, podstawowym elementem jest marchew. Warzywo jest wspomagane przez jabłko. Owoc świetnie uzupełnia walory smakowe. W niektórych odmianach surówki z marchewki pojawiają się też pomarańcze. Nie można zapominać o przyprawach i soku z cytryny. W innych, popularnych wersjach używany jest majonez, śmietana i jogurt naturalny. Właściwie przepis na surówkę może być dowolnie modyfikowany. W ten sposób każdy odnajdzie swój ulubiony smak.

W wielu domach chętnie spożywane są dania z buraków. Jest to dobra tendencja, bowiem te warzywa są bardzo zdrowe. Wśród potraw wspomnianego typu można znaleźć interesujące nas surówki. Do przygotowania jednej z nich potrzebne będą kiszone buraki. Stworzenie takiej kiszonki nie jest wcale trudne. Cały proces wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku ogórków. Gdy buraki będą już ukiszone, do przygotowania surówki potrzebne będą jeszcze przyprawy. Takie jak czosnek, liść laurowy, pieprz, sól. Szczegółowy przepis znajduje się na naszej stronie. Podobnie jak receptury na inne, zdrowe surówki.

Ciekawe przepisy na sałatki

Do grupy klasyków kulinarnych zalicza się sałatka z kapusty pekińskiej. Przede wszystkim, dlatego, że jest po prostu smaczna. Poza tym przygotowuje się ją bardzo szybko z wykorzystaniem składników, które praktycznie każdy ma w domu. Poza kapustą może być to jabłko, marchewka, pomidory koktajlowe. Ten zestaw uzupełniają przyprawy, czyli sól, pieprz, oraz jogurt naturalny. Oczywiście, podobnie jak w przypadku surówek, dozwolone są modyfikacje. Sałatka z kapusty pekińskiej jest zdrowa i co ważne niskokaloryczna. Zatem poleca się ją każdemu, nie tylko osobą dbającym o linię.

Teraz nieco uzupełnimy poruszany już temat. Dania z buraków to również sałatki. Jedna z nich uwzględnia również wykorzystanie jabłek, cebuli, śmietany i oleju. W innej występują buraki pieczone, które uzupełnia ser feta, rukola oraz kolendra. Do najprostszych przepisów należy sałatka z buraków, białej cebuli i tartego chrzanu. Oczywiście nie są to jedyne opcje do wyboru. Receptur jest znacznie więcej. Warto po nie sięgać, łączyć z innymi, eksperymentować. W ten sposób powstają nowe, niepowtarzalne kompozycje. Jest to też zwyczajnie dobra zabawa dla całej rodziny.

Sałatki tworzą ogromną grupę potraw. Z pewnością każdy, choć raz w życiu jadł klasyczną wersję. Chodzi tu o sałatkę z marchewki, groszku, ziemniaków, pietruszki, jajka, ogórków kiszonych. Całość jest mieszana z majonezem i odrobiną musztardy. Równie popularna jest sałatka cezar. Jej podstawą jest sałata rzymska, parmezan i grzanki. Wspomniane potrawy są smaczne i pożywne. Nie należy jednak ograniczać się wyłącznie do nich. Na naszych stronach opublikowaliśmy wiele interesujących przepisów. Zachęcamy do zapoznania się z nimi i co najważniejsze do wypróbowania w kuchni. To najlepsza metoda odnalezienia swojego ulubionego smaku.

Zobacz również przepisy na surówki.