Salsefia (kozibród porolistny) - uprawa, pielęgnacja, przepisy i zastosowanie w kuchni
Salsefia jest to warzywo, które znajduje zastosowanie w różnego rodzaju przepisach. Bardzo często potrawy z kozibrodu porolistnego są oparte na tej samej zasadzie, co przepisy na potrawy ze skorzonery. Warto więc zobaczyć, jak wygląda uprawa i pielęgnacja rośliny, jeśli zechcemy zasadzić ją w ogrodzie, szczególnie dlatego, że cena za warzywo nie jest wysoka.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o warzywach.
Salsefia - charakterystyka
Salsefia, czyli kozibród porolistny należy do rodziny astrowatych - Asteraceae, a jego łacińska nazwa to Tragopogon porrifolius. Rodzina astrowatych obejmuje około 250 gatunków, z czego wszystkie są roślinami kosmopolitycznymi. Uprawę tych roślin prowadzi się na słonecznych stanowiskach i wapiennych, niezbyt żyznych, raczej suchych glebach. Kwitnienie tych gatunków możemy zaobserwować od wiosny aż do późnej jesieni, a ich wysokość może wynosić od 10 do 180 cm.
Kozibród porolistny występuje naturalnie w krajach śródziemnomorskich, np. w Europie Południowej, Algierii, Libii, Turcji, Maroku oraz w Tunezji. Warto wiedzieć, że salsefia, podobnie jak skorzonera to roślina dwuletnia i jest ona warzywem w okresie jesienno-zimowym.
Jeśli chodzi o morfologię, kwiaty salsefii są niebieskie i zebrane w koszyczkach, a ich owocami są niełupki. Młode liście, tak samo, jak i korzenie są jadalne. Korzeń salsefii jest praktycznie taki sam, jaki ma skorzonera oraz pasternak. Stożkowy kształt korzeni, pokryty jest szaro-beżową skórką, co w przypadku skorzonery jest kolorem ciemnobrązowym. Po ugotowaniu lub marynowaniu można je jeść. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o warzywach korzeniowych?
Kozibród porolistny - jak wygląda uprawa salsefii w ogrodzie?
Salsefia uprawiana jest w ogrodach. Jej głównym zastosowaniem jest to, że jest to roślina warzywna. Należy sadzić ją w ogrodzie w drugim roku po nawożeniu obornikiem. Należy pamiętać o pielęgnacji, a zwłaszcza o tym, że nawozimy fosforem i potasem w okresie jesiennym, a nawożenie azotem przeprowadza się na dwa razy. Pierwsze jest nawożenie przed siewem nasion, a drugi wysiew następuje po około 3 tygodniach po wschodach. Pamiętajmy, by dawki nawozu dobierać według wykonanej wcześniej analizy gleby.
Warto wiedzieć, że uprawa powinna odbywać się na umiarkowanie wilgotnych glebach, średnio zwięzłych i zasobnych w próchnicę, których odczyn pH będzie mieścił się w granicach 6,4-7,5. Atutem jest dość spora tolerancja na okresowy brak opadów, natomiast nadmiar wody w podłożu może uszkodzić roślinę.
Musimy również pamiętać o tym, że kozibród porolistny nie może być sadzony na glebie po uprawie roślin warzywnych, a zwłaszcza kapustnych i korzeniowych. Wysiew nasion przeprowadzamy od razu do gruntu w połowie IV. Optymalna temperatura do rozwoju nasion powinna mieścić się między 15-20oC. Sprawdź także ten artykuł o uprawie rzodkwi japońskiej.
Przepisy z wykorzystaniem kozibrodu pospolitego
Najważniejsze zastosowanie salsefii, to wykorzystanie tego warzywa do różnych potraw. Niewątpliwie najbardziej polecanym połączeniem jest połączenie salsefii z orzeszkami piniowymi, ponieważ orzeszki piniowe dodają specyficzny i bardzo interesujący smak w potrawach.
Pierwszym przepisem jest surówka z salsefii z żółtym serem, której cena nie jest wysoka, a smak zachwyca.
Składniki:
- 1 kg salsefii,
- 100 g żółtego sera,
- 200 g ketchupu,
- natka pietruszki,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- sok z cytryny,
- sól,
- pieprz.
Sól i pieprz dodajemy do smaku według własnych upodobań. Dodatkowo możemy dodać też orzeszki piniowe.
Przygotowanie:
- Salsefię szorujemy, obieramy i myjemy.
- Warzywa wkładamy do zakwaszonej wody, a następnie wyjmujemy pojedynczo i ścieramy na tarce o dużych oczkach.
- Salsefię skrapiamy sokiem z cytryny.
- Całość mieszamy z oliwą, posiekaną natką pietruszki, ketchupem i doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Potrawę podajemy posypaną startym żółtym serem, a dodatkowo możemy posypać ją rozdrobnionymi orzeszkami piniowymi, które wprowadzą trochę chrupkości w naszej potrawie.
Kozibród porolistny w białym sosie to kolejna potrawa, na którą przepis jest bardzo prosty i nie wymaga od nas dużo wysiłku. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z przepisami kulinarnymi.
Składniki:
- 800 g salsefii,
- 1/2 szklanki półwytrawnego wina,
- 2 łyżki drobno posiekanej natki pietruszki,
- 100 ml gęstej śmietany,
- sól,
- pieprz,
- cukier.
Jeśli lubimy smak pietruszki, możemy dodać jej więcej, bo to zależy tylko od naszych upodobań.
Przygotowanie:
- Salsefię dokładnie myjemy, obieramy i opłukujemy.
- Warzywa zalewamy wrzącą wodą, solimy i gotujemy do zmięknięcia przez około 10 minut.
- Odcedzamy, przelewamy zimną wodą i odsączamy salsefię.
- Warzywo kroimy w kilkucentymetrowe kawałeczki.
- Gotujemy śmietanę i wino.
- Do mieszanki wina i śmietany wkładamy ugotowaną salsefię, zmniejszamy ogień i dusimy około 6 minut, dopóki sos nie zgęstnieje.
- Całość doprawiamy solą, odrobiną cukru i pieprzem do smaku.
Potrawę podajemy posypaną natką pietruszki.
Popularną potrawą jest również surówka z salsefii po wrocławsku, której przygotowanie nie zajmuje dużo czasu, a ceny za składniki nie są wysokie.
Składniki:
- 1 kg salsefii,
- 1 szklanka gęstej śmietany,
- 4 łyżki startego chrzanu,
- 4 ugotowane jajka na twardo,
- sok z cytryny,
- sól,
- pieprz,
- cukier.
Warto pamiętać o odrobinie cukru, przygotowując tę potrawę, ponieważ nada on innego wymiaru smakowego.
Przygotowanie:
- Warzywa szorujemy szczoteczką pod bieżącą wodą, obieramy i jeszcze raz płuczemy.
- Salsefię wkładamy do lekko zakwaszonej wody.
- Wyjmujemy je pojedynczo i ścieramy na tarce o dużych oczkach.
- Całość skrapiamy sokiem z cytryny.
- Jajka ugotowane na twardo mielimy i łączymy je z warzywami, śmietaną oraz chrzanem.
- Mieszankę doprawiamy do smaku solą, pieprzem i odrobiną cukru.
Pamiętajmy o wrzuceniu warzyw do zakwaszonej wody, ponieważ nie dopuści to do czernienia warzyw.
Pielęgnacja kozibrodu porolistnego nie jest trudna, dlatego warto też zainwestować trochę swojego czasu i cieszyć się plonami. Warto wspomnieć o tym, że salsefia ma właściwości dietetyczne i odżywcze. Jest ona dobrym czynnikiem antystresowym, ochrania kości i ma bardzo dobry wpływ na trawienie. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na dania z jarmużu?