Sansewieria gwinejska – uprawa i pielęgnacja Sansevieria trifasciata

Wężownica gwinejska – hodowla sukulentu w doniczce

Wężownica gwinejska to efektowny kwiat doniczkowy, wyróżniający się szablastymi ciemnozielonymi liśćmi, naznaczonymi, niczym wężowa skórka, jasnymi pręgami. Mięsiste sztywne liście, o szerokości około 5 cm, mają ostre zakończenia, co, prawdopodobnie, tłumaczy zwyczajowe i niewątpliwie złośliwe nazwanie sansewierii językiem teściowej. Sansewieria może osiągnąć 120 - 150 cm wysokości. Liście sukulentu oraz cienkie wijące się kłącza gromadzą wodę i substancje odżywcze, dzięki czemu roślina wytrzymuje długie okresy suszy.

Uprawa rośliny udaje się w miejscach jasnych oraz zacienionych, w temperaturze otoczenia powyżej 10 stopni Celsjusza. Wysokie i niezbyt obszerne doniczki, w których język teściowej czuje się najlepiej, należy wypełnić żyznym podłożem, złożonym z kompostu, ziemi inspektowej, gliny i piasku, o odczynie pH 7 – 7,5. Na dno doniczki wysypujemy warstwę drenażu, dzięki czemu zostanie odprowadzony nadmiar wody.

Nadmierne podlewanie sesnewierii może doprowadzić do gnicia korzeni. Na dno doniczki, oprócz drenażu, warto włożyć kawałek węgla drzewnego, co zapobiegnie procesowi gnilnemu, gdy dojdzie do przelania rośliny. Znakiem nadmiernej ilości wody są brązowe plamy, pojawiające się na liściach.

Podlewanie, przesadzanie i rozmnażanie sansewierii

Umiarkowane podlewanie wężownicy przeprowadzamy 2-3 razy w tygodniu, sprawdzając uprzednio, czy podłoże dostatecznie obeschło. W okresie zimowym wystarczy sansewierii podlewanie raz na miesiąc. Właściwie pielęgnowana wężownica wytworzy latem gwiazdkowate żółtawe kwiaty, o przyjemnym zapachu. Drobny kwiat jest ozdobą 70-cm pędu, który, po przekwitnięciu kwiatostanu, wycinamy.

Roślinę przesadzamy do większej doniczki, gdy kłącza przerosną pojemnik - młode wężownice - co 2 lata, starsze okazy – co 3 lata. Przesadzanie sansewierii jest okazją do rozmnożenia sukulentu:

  • możliwa jest uprawa młodych roślin, poprzez podział kłączy. Dzielimy je na fragmenty, a uzyskane sadzonki pędowe sadzimy w świeżym podłożu,
  • najczęściej rozmnażanie sansewierii odbywa się latem, z sadzonek liściowych. Liść dzielimy na fragmenty, o długości koło 5 cm i pozostawiamy do przeschnięcia. Rany zabezpieczamy ukorzeniaczem lub proszkiem drzewnym. Sadzonki umieszczamy w podłożu torfowo-piaskowym i ustawiamy w ciepłym i słonecznym miejscu. Pojemnik przykrywamy folią. Po pojawieniu się nowych listków, po około 3 tygodniach, oddzielamy je, wraz z korzonkami, od zasadzonego liścia i sadzimy samodzielnie w doniczkach.

Sansevieria trifasciata – efektowne odmiany sansewierii gwinejskiej

Sansewieria ‘Futura Superba’ – należy do odmiany wyjątkowo dekoracyjnej. Ciemnozielone długie liście są delikatnie spiralnie skręcone. Ich ozdobą są jasnozielone prążki i złociste obrzeżenia. Podobnie jak wszystkie sansewierie, ‘Superba’ znosi dobrze trudne warunki uprawowe – niedostateczne oświetlenie, niewielka ilość wody i przedłużające się okresy suszy. Oryginalne wyprostowane kępy tropikalnej rośliny dobrze rosną w miejscach o rozproszonym oświetleniu.  Ważnym zabiegiem jest oszczędne podlewanie. ‘Superba’ wymaga podlania dopiero wówczas, gdy przeschnie górna warstwa podłoża, ale, w przeciwieństwie do innych odmian, odporna jest na przelanie. Doniczkowy kwiat wymaga zasilania – raz w miesiącu, płynnymi nawozami do sukulentów.

Sansevieria trifasciata ‘Laurentii’ – atrakcyjny kwiat doniczkowy odmiany ‘Lurentii’ osiąga do 150 cm wysokości. Kępiasto rosnące sztywne liście zdobi złociste obrzeżenie oraz poprzeczne ciemnozielone prążki, kontrastujące z jaśniejszym tłem blaszki liściowej. Latem sansewieria ‘Laurentii’ kwitnie. Na długim pędzie tworzone są drobne kwiaty, o przyjemnym delikatnym zapachu. Roślina należy do odmiany wolno rosnącej, tolerancyjnej na trudne warunki uprawowe. Właściwa uprawa ‘Laurentii’ polega głównie na dbałości o podlewanie rośliny dopiero wówczas, gdy przeschnie podłoże. Utrzymująca się zbyt wilgotna lub mokra ziemia jest przyczyną gnicia korzeni i zamierania liści.

Sansevieria trifasciata ‘Hahnii Black’ – sansewieria należy do odmiany karłowej, dorastającej zaledwie do 20 cm wysokości. Wyjątkowość ‘Hahnii Black’ zapewnia oryginalny zaokrąglony pokrój. Ciemnozielone, niemal czarne liście, ujęte są rozety. Uprawa rośliny nie przedstawia żadnych problemów – ‘Hahnii Black’ dobrze rozwija się w miejscu lekko zacienionym. Podlewanie przeprowadzamy po przeschnięciu podłoża, a raz w miesiącu sansewierię zasilamy nawozami wieloskładnikowymi.

Sansevieria cylindrica – hodowla sansewierii cylindrycznej

Sansewieria walcowata – podlewanie i rozmnażanie wężownicy cylindrycznej

Sansewieria cylindryczna, sansewieria walcowata (Sansevieria cylindrica) – wywodzi się z Afryki, gdzie dorasta docelowo do 200 cm wysokości. W uprawie domowej najczęściej osiąga około 100 cm wysokości. Sztywne liście tworzą okazałe rozety. Na ciemnozielonej blaszce liściowej widoczne są dekoracyjne jaśniejsze prążki. Kwitnąca roślina tworzy drobne różowe i kremowe kwiaty, ujęte w kłosy, wydzielające przyjemny zapach. Domowa sansewieria wymaga ustawienia na stanowisku o rozproszonym oświetleniu. Warunkiem zdrowego rozwojuSansevieria cylindrica jest oszczędne podlewanie.Nadmiar wody, gromadzącej się w podstawce, musimy regularnie wylewać. Przelanie rośliny może doprowadzić do gnicia korzeni i kłączy. Kwiat doniczkowy wykazuje się dużą odpornością na przedłużającą się suszę. Sprawdź także ten artykuł o uprawie sansewierii cylindrycznej.

Sansewierię walcowatą sadzimy w doniczce, na dnie której wysypujemy keramzyt lub warstwę żwiru, co umożliwi dobry drenaż. Odpowiednim podłożem jest żyzna i przepuszczalna ziemia. Kwiat zasilamy od wiosny do jesieni, dostarczając raz w miesiącu wieloskładnikowych nawozów. Odpowiednimi nawozami są płynne nawozy dla roślin ozdobnych oraz nawozy przeznaczone dla sukulentów.

Kwiat sansevieria w pełnym słońcu, a także podlewanie i uprawa sansewierii
Jakie wymagania ma sansevieria, czyli jej uprawa, pielęgnacja, podlewanie

Sansewieria cylindryczna szybko się rozrasta, więc przesadzanie przeprowadzamy wówczas, gdy kłącza przerosną pojemnik – nawet każdego roku. Roślinę przesadzamy do doniczki niewiele większej od poprzedniej. W dużych pojemnikach nadmiernie rozwijają się korzenie, kosztem rozety liściowej. Rozmnażamy kwiat poprzez sadzonki liściowe lub przez podział rozety, przeprowadzony podczas wiosennego przesadzania roślin.

Sansewieria cylindryczna – dekoracyjne odmiany

Sansevieria cylindrica ‘Spaghetti’ – najpiękniej prezentuje się w nasadzeniu grupowym. Pionowe, ostro zakończone rurkowate liście wybarwiają się na soczyście zielony kolor, z ciemniejszymi prążkami. Zielonkawe drobne kwiaty ‘Spaghetti’ pojawiają się kilka razy w roku. Kłosowate kwiatostany przyjemnie pachną i wydzielają lepki słodki nektar. W sprzedaży możemy spotkać okazy z oryginalnie splecionymi liśćmi. Uprawa odmiany wymaga oszczędnego podlewania. Rośliny dobrze czują się na powietrzu, więc od wiosny do jesieni warto ustawić doniczki na balkonie lub w ogrodzie, z dbałością o zacienione stanowisko.

Sansewieria walcowata ‘Mini Rocket’ – tworzy odziomkowe, ciemnozielone prążkowane liście, o strzelistym pokroju. Roślina należy do odmiany karłowatej, dorastając docelowo do około 30 cm wysokości. Podobnie jak wszystkie sansewierie, kwiat doniczkowy odporny jest na trudne warunki uprawowe. Preferuje stanowisko lekko zacienione, o rozproszonym oświetleniu. Właściwa pielęgnacja sansewierii to oszczędne podlewanie, po przeschnięciu górnej warstwy podłoża.

Sansewieria cylindryczna ‘African Spear’ – należy do odmiany karłowej, osiągającej około 30 cm wysokości. Sansewieria wyróżnia się jasnozielonymi liśćmi, z ciemniejszymi prążkami. Efektownie prezentuje się w zaokrąglonych płytkich donicach. Uprawa rośliny nie jest trudna – podobnie jak inne sansewierie odporna jest na susze, zmiany temperatury i niedostateczne ilości wody.

Żelazne rośliny w naszym otoczeniu – dlaczego warto hodować sansewierie

Sanserwierie postrzegane są jako żelazne rośliny, które przetrwają w najtrudniejszych warunkach i zniosą wszystkie błędy uprawowe. Efektowne kwiaty doniczkowe mogą uprawiać początkujący hobbyści oraz osoby często przebywające poza domem. Sansewierom wystarczy skąpe podlewanie, więc przeżyją, nawet w czasie dłuższej nieobecności mieszkańców.

Wspaniałe dekoracyjne liście wężownicy podkreślają minimalistyczny styl wnętrza. Wysokie okazy mogą zdobić pomieszczenie pojedynczo lub tworzyć efektowne kompozycje roślinne, w towarzystwie z odmianami niższymi. Dla podkreślenia urody roślin, sprzedawcy barwią końcówki ostro zakończonych liści na kontrastowe kolory. Popularne jest splatanie rurkowatych liści Sansevieria cylindrica ‘Spaghetti’w zielone warkocze. Oryginalne zdobione sansewierie nadają mieszkaniu egzotyczny koloryt.

Sansewierie mają właściwości zdrowotne. Hodowla afrykańskich sukulentów poprawia jakość powietrza i przyczynia się do nawilżenia otoczenia, co sprzyja efektywniejszemu relaksowi po całym dniu pracy. Szerokie liście sansewierii pochłaniają toksyny, oddając do otoczenia dużą ilość tlenu. Zalecane jest ustawianie doniczek z roślinami w sypialni. Zdrowotne właściwości języka teściowej docenią cierpiący na bezsenność oraz alergicy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny