Sansewieria – odmiany, wymagania, uprawa, podlewanie, porady praktyczne

Sansewieria to popularny sukulent, czyli roślina słynąca z dużej odporności i minimalnych wymagań. Uprawa i pielęgnacja nie nastręcza zatem zbyt wielu trudności, a wymagania tej rośliny są naprawdę niewielkie. Nic więc dziwnego, że sansewieria gwinejska (łac. Sansevieria trifasciata) czy też sansewieria cylindryczna są chętnie wybierane do domów.

Sansewieria aspekt dekoracyjny zawdzięcza głównie liściom, które przypominają szable lub języki. Zresztą z tym drugim skojarzeniem wiąże się zwyczajowa nazwa tej rośliny – jęzor teściowej. Jak już wspomniano, w domach spotkać można głównie dwie odmiany tej rośliny – są to: sansewieria cylindryczna i sansewieria gwinejska. Poniżej krótka charakterystyka obu sukulentów.

Sansewieria cylindryczna (nazywana także sansewieria wężownica czy sansewieria walcowata) to kwiat doniczkowy dorastający do 1 m wysokości, należący do rodziny szparagowatych. Kwiat wężownica jest rośliną długowieczną i bardzo wytrzymałą na niekorzystne warunki. Dobrze znosi braki wody, natomiast częste podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni. Sansewieria wężownica posiada popularne odmiany, jak ‘Black Gold”, ‘Black Coral’ czy ‘Gigantea’.

Kwiat wężownica to nie jedyna sansewieria spotykana w domach. Na uwagę zasługuje także sansewieria gwinejska (łac. Sansevieria trifasciata). Ten tak zwany jęzor teściowej posiąda wysokość od 1 do 1,5 m, a jego mieczowate liście mają barwę ciemnozieloną z jaśniejszymi, ozdobnymi prążkami. Na uwagę zasługuje przede wszystkim popularna odmiana, jaką jest sansevieria Superba, a dokładniej ‘Futura Suberba’. Inne polecane odmiany to m.in. ‘Silver Flame’, ‘Gold Flame’ czy ‘Golden Hahnii’. Chętnie wybierana spośród nich sansevieria superba charakteryzuje się dość szerokimi liśćmi w kolorze zielonym i jasnożółtym obrzeżem.

Sansewieria w doniczce – wymagania, uprawa, pielęgnacja i podlewanie

Zarówno sansewieria walcowata, jak i sansewieria gwinejska i ich różne odmiany mają identyczne wymagania dotyczące uprawy i pielęgnacji. Słyną ze swych niewielkich wymagań i są określane jako „żelazne rośliny” radzące sobie w trudnych warunkach. Są zatem doskonałym wyborem dla osób, które chcą wnieść nieco zieleni do wnętrza, ale nie mają czasu zajmować się kwiatami.

Jeśli chodzi o wymagania, sansewieria preferuje przepuszczalną, średnio wilgotną i żyzną glebę o zasadowym pH, ale świetnie odnajdzie się także na słabszym i bardziej suchym podłożu. Lepiej ustawić je w widnym miejscu, ale dobrze poradzą sobie także w półcieniu.

Jak wygląda uprawa i pielęgnacja tych roślin? Właściwie wystarczy im samo podlewanie, gdyż zasilanie nie jest bezwzględnie konieczne. Latem roślinę podlewamy raz na 1-2 tygodnie, zimą nawet raz na 3 tygodnie. Sansewierie należą bowiem do sukulentów magazynujących wodę, dlatego też zbyt częste podlewanie mogłoby doprowadzić do gnicia korzeni. O wiele lepiej znoszą suszę niż przelanie, dlatego warto o tym pamiętać. Jeśli zdecydujemy się na nawożenie rośliny, przeprowadzamy je latem w odstępach czasowych co 2-3 tygodnie przy użyciu wieloskładnikowego nawozu przeznaczonego dla kwiatów doniczkowych. Jeśli sanswieria blednie lub zanika, oznacza to, że brakuje jej światła, z kolei gniecie liści jest symptomem obfitego podlewania. Wówczas chore części rośliny należy usunąć, odcinając je u nasady ostrym nożem.