Sansewieria cylindryczna - charakterystyka rośliny

Sansewieria cylindryczna, tak jak i inne sansewierie, w tym sansewieria gwinejska i Sansevieria superba, należy do rodziny szparagowatych - Asparagaceae. Do rodzaju sansewieria - Sansevieria należy aż około 70 gatunków różnych roślin. Dlatego przed zakupem, powinniśmy się zastanowić, jaki gatunek rośliny chcemy mieć w swoim domu. Bardzo często spotykaną nazwą zamienną jest wężownica. Nazwa łacińska tej wężownicy to Sansevieria cylindrica.

Wężownica cylindryczna jest rośliną, która naturalnie rośnie w obszarach południowo-zachodniej Afryki, a także w tropikalnej części Azji oraz na Półwyspie Arabskim. Dlatego też bardzo ważne jest, aby uprawa w naszym kraju była przeprowadzona odpowiednio, włączając w to wszystkie zabiegi dotyczące pielęgnacji, w tym przesadzanie oraz podlewanie.

Warto wiedzieć, że Sansevieria cylindrica to długowieczny sukulent, który dodatkowo jest rośliną zielną i krzewiastą. Sansewieria jest rośliną bardzo szybko rosnącą oraz w niewiarygodnym tempie rozrastającą się. Dlatego też bardzo ważnym etapem w trakcie uprawy jest przesadzanie i dbanie o dobranie odpowiedniej wielkości doniczki i pojemników. Ten zabieg pomaga nam utrzymać te kwiaty doniczkowe w dobrej formie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ciekawych sukulentach?

Te rośliny doniczkowe są ozdobne z liści. Liście te przypominają wzniesione szable. Razem tworzą one piękne płaskie, wachlarzowate rozety, złożone z wielu odziomkowych długich i sztywnych liści. Liście te mają zieloną barwę, a wielokrotnie na ich powierzchni zauważalne są szarobiałe paski. Interesujące jest to, że w przypadku Sansevieria cylindrica przekrój poprzeczny liści jest okrągły, co różni je od sansewierii gwinejskiej i Sansevierii superba. Liście wyrastają z podziemnego kłącza, a kończą się na szpiczasto zaostrzonej końcówce. Ich całkowita długość może sięgać nawet do 2 m, za to szerokość to około 3 cm.

Warto wiedzieć, że te kwiaty doniczkowe magazynują wodę zarówno w kłączach, jak i liściach, które wielokrotnie zaplatane są w warkocze, co jest ich dodatkowym elementem dekoracyjnym. Powinniśmy również wiedzieć, że ten sukulent ma bardzo silne korzenie, które przy nieprzesadzaniu lub dobieraniu zbyt małej doniczki, mogą ją rozsadzić. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie haworsji pasiastej?

Sansewieria cylindryczna - jak wygląda hodowla


Hodowla tych sukulentów nie będzie trudna, o ile zapewnimy jej dobre warunki do wzrostu oraz gdy pielęgnacja będzie przeprowadzona we właściwy sposób. Sansewieria cylindryczna cieszy się wytrzymałością na niekorzystne warunki uprawy, cień oraz nasłonecznienie. Pamiętajmy jednak, że promienie słońca mogą być powodem blaknięcia liści. Dlatego też najlepiej jest dobierać stanowiska z rozproszonym światłem albo półcieniste. Odpowiednim podłożem będzie tutaj gleba przepuszczalna, żyzna i próchnicza. Ważne jest, by na dnie donicy ułożyć warstwę drenażu z keramzytu lub grubego żwiru. Dzięki temu korzenie przy zbyt dużym podlewaniu nie będą stały w wodzie.

Pamiętajmy, że nieprawidłowa pielęgnacja i uprawa to główne powody chorób roślin. Choroby mogą być wywołane przez nieprawidłowe podlewanie i nawożenie, a te rośliny doniczkowe mają małe zapotrzebowania co do tych czynności. Podlewanie wykonuje się wtedy, gdy podłoże pod rośliną całkiem przeschnie, a nawożenie wystarczy wykonać raz do roku.

Wężownica rozmnażana jest wegetatywnie poprzez podział roślin, który można wykonać na 2 sposoby. Pierwszy to rozdzielanie pojedynczych rozet, a drugi polega na sadzeniu w ukorzeniaczu pojedynczych liści. Jeśli chcemy ukorzeniać rośliny, wtedy możemy zrobić to w dowolnym momencie, natomiast podział roślin starszych wykonujemy wiosną. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sukulentach.

Sansewieria cylindryczna sansevieria cylindrica w doniczceoraz jej, uprawa i pielęgnacja, a także przesadzanie i choroby
Sansewieria cylindryczna - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, podlewanie, porady

Nawozy - sprawdź promocję!

Kolejnym ważnym elementem jest sposób przesadzania naszych roślin doniczkowych. Przesadzanie wykonuje się w momencie, gdy korzenie zajmą całą powierzchnię doniczki. Najlepiej jest przesadzać kwiaty w okresie wiosennym w doniczki maksymalnie o 2 rozmiary większe. Jeśli jest taka potrzeba, przesadzanie wykonuje się co roku, bo roślina dobrze to zniesie. Jeśli chcemy zaoszczędzić sobie pracy i wybierzemy zbyt dużą doniczkę, wtedy może dojść do zaprzestania wzrostu części nadziemnej, ponieważ rozwijać się będzie tylko część podziemna.

Sansevieria cylindrica - na jakie choroby powinniśmy uważać

To, że cena za rośliny tego typu nie jest wysoka, nie znaczy, że chcemy je zaniedbać i pozwolić na to, aby zostały one porażone przez szkodniki i choroby. Dlatego też warto być przygotowanym na różnego rodzaju ewentualności, które mogą się przytrafić podczas naszej domowej hodowli.

Pierwszą bardzo często występującą chorobą na tych kwiatach doniczkowych jest zanikanie wzorków na liściach i ich blednięcie. Takie objawy powinny być dla nas znakiem ostrzegawczym, że roślina ma zbyt mało światła. Jeśli zobaczymy, że sansewieria cylindryczna ma suche i poparzone plamy na liściach to znak, że stanowisko dla niej dobrane dopuszcza do niej zbyt dużo promieni słonecznych. Inny problem to gnicie korzeni i brunatne plamy na liściach, spowodowane nadmiarem wody w glebie. Z kolei niedobór wody oraz za wysoka temperatura powietrza, prowadzą do brązowienia i zasychania liści. Jeśli liście zaczną robić się miękkie i czarne, jest to wtedy działanie chłodu, a gdy młode liście staną się wiotkie i miękkie, to znaczy, że roślina jest przenawożona.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Inne choroby objawiają się między innymi drobnymi i białymi włoskami na liściach, które oznaczają atak wełnowców. Wtedy musimy używać specjalistycznych środków do walki z tymi szkodnikami. Kiedy atakują opuchlaki, zauważymy postrzępione blaszki liściowe i musimy zastosować pałeczki nawozowe z odpowiednim preparatem. To wszystko wpłynie na wygląd i kondycję naszych roślin doniczkowych, używanych często przy kompozycjach florystycznych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie opuncji drobnokolczastej?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny