Sansewieria wężownica – uprawa i pielęgnacja najciekawszych gatunków

Wężownica gwinejska, sansewieria gwinejska Sansevieria trifasciata

To najpopularniejszy kwiat doniczkowy, wytrzymały i odporny na niekorzystne warunki uprawowe oraz łatwy w uprawie. Intrygujące nazwy, nadawane roślinie: wężownica oraz język teściowej, prawdopodobnie związane są ze wzorami na liściach, mogącymi kojarzyć się z wężową skórą, a także ostrym zakończeniem szablastych liści, jako że ostry język jest stereotypowym wyróżnikiem teściowej. Roślina jest ciepłolubnym sukulentem mogącym osiągnąć 150 cm wysokości. Mięsiste dekoracyjne liście gromadzą wodę, więc podlewanie jęzora teściowej latem odbywa się 2-3 razy w tygodniu, gdy zauważymy, że ziemia w doniczce jest sucha. Zimą wystarczy podlać język teściowej raz w miesiącu. Pielęgnacja sukulentu dotyczy dbałości o wygląd liści. Nie zraszamy ich ani nie nabłyszczamy, jedynie odkurzamy, lekko przecierając wilgotną gąbką. Raz na 2-3 lata kwiat doniczkowy przesadzamy do doniczki większej o 1-2 rozmiary. Po przekwitnięciu delikatnych kwiatów wycinamy kwiatostan, aby nie zawiązały się nasiona. Właściwie pielęgnowane rośliny odporne są na choroby. Cena sansewierii gwinejskiej o wysokości 50 cm wynosi około 28 zł.

Ciekawą odmianą gatunku jest wężownica gwinejska ‘Futura Superba’. Rośliny tej odmiany wytwarzają szerokie długie liście, o brzegach lekko skręconych i wybarwionych na złocisto. Cała powierzchnia blaszki liściowej pokryta jest jasnozielonymi pręgami, pięknie kontrastującymi z jasnym obrzeżeniem i ciemnozielonym tłem. Sansevieria ‘Superba’ nie sprawia problemów uprawowych. Dobrze znosi susze, ograniczony dostęp do światła, a nawet przelanie, które w wypadku innych sansewierii kończy się gniciem korzeni. Sansevieria ‘Superba’ kosztuje około 25 zł, za roślinę o wysokości 40 cm. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie sansewierii cylindrycznej?

Sansevieria cylindrica sansewieria cylindryczna, sansewieria walcowata

Tworzy sztywne rozety liściowe, które mogą dorosnąć do 200 cm wysokości. Kilka razy w roku sansewieria wężownica kwitnie, tworząc drobne kwiaty, wybarwione na różowo i kremowo. Długie szerokie liście wyróżniają się zielonymi prążkami, widniejącymi na szarozielonym tle blaszki liściowej. Uprawa roślin polega na zapewnieniu odpowiedniego stanowiska, o rozproszonym oświetleniu oraz oszczędnego podlewania. Wieloletni kwiat doniczkowy, odpowiednio pielęgnowany, odporny jest na choroby. Sansewieria walcowata dość szybko rośnie, więc przesadzamy ją nawet co roku, stosując pojemniki większe o 2-3 rozmiary. Zbyt obszerna doniczka korzystnie wpływa na rozwój korzeni kosztem dekoracyjnych liści. Rozmnażanie sansewierii odbywa się przez podział rozety liściowej oraz przez ukorzenienie liści, podzielonych na części.

Sansewieria w doniczce z bliska
Sansewieria wężownica (język teściowej) - uprawa, pielęgnacja, podlewanie

 W sprzedaży oferowane są okazy o ciekawie splecionych liściach oraz o liściach, których końce farbowane są na różne kolory. Długie liście sansewierii wykorzystuje się na ciętą ozdobę bukietów. Sansewieria cylindryczna karłowa ‘African Spear’, dorastająca do 30 cm wysokości, nadaje się do ciekawych roślinnych kompozycji. Cena wężownicy to około 30 zł, za okaz o wysokości 40 cm. Sprawdź także ten artykuł o kwiatach doniczkowych cieniolubnych.

Kwiatek szabla – wyjątkowa roślina w najbliższym otoczeniu

Sansewieria wężownica jest rośliną, której hodowla poprawi samopoczucie mieszkańców. Warto doniczki z kwiatami wstawić do sypialni, bowiem szerokie liście sansewierii filtrują w nocy powietrze, pochłaniając toksyczne substancje, zwłaszcza dwutlenek węgla i wydzielając duże ilości tlenu. Powietrze, którym oddychamy, jest czystsze, a otoczenie dodatkowo nawilżone. Dzięki obecności rośliny w domu nie uskarżamy się bóle głowy, bezsenność i zły nastrój – dolegliwości, które wywołuje zła jakość powietrza.

Sansewieria to dekoracyjna roślina, która może osiągnąć spore rozmiary, nada naszemu mieszkaniu egzotyczny klimat. Szczególnie interesująco prezentuje się we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, o stonowanej kolorystyce. Soczyście zielone wzorzyste liście wężownic przyciągają uwagę, wysuwają się na plan pierwszy, stają się ważną częścią wnętrza i jego oryginalną dekoracją.

Sansewierie wykorzystywane są jako zielone ściany dzielące pomieszczenia na strefy. Donice z okazałymi kwiatami możemy ustawić blisko okien, tworząc rodzaj przesłony, chroniącej wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem lub wewnątrz pokoju, oddzielając część jadalną od wypoczynkowej. Rośliny dobrze znoszą zarówno stanowiska słoneczne, jak i cieniste. W przestrzeni publicznej spotykamy wężownice w biurach, salonach kosmetycznych, centrach handlowych i w holach kin i teatrów, bowiem żelazne rośliny stają się zasłużenie coraz bardziej popularne. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach doniczkowych.

ikona podziel się Przekaż dalej