Nazwa rośliny
Sasanka zwyczajna (łac. Pulsatilla vulgaris)
Systematyka
jaskrowate > sasanka > sasanka zwyczajna

Sasanka w ogrodzie – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Sasanki (Pulsatilla) to dla wielu osób kwiaty dzieciństwa, które w Polsce dawniej porastały łąki, lasy sosnowe i nasłoneczniona zbocza. Zakwitają z przyjściem wiosny – są symbolem tej pory roku – i zdobią nasze ogródki ślicznymi, dzwonkowatymi kwiatuszkami, których uroda jest wyjęta wprost z bajek dla dzieci.

Jeśli interesują cię także inspiracje na inne kwiaty wiosenne, zebraliśmy je dla ciebie w tym miejscu.

Sasanka zwyczajna - charakterystyka

Kwiat sasanki – rys ogólny

Sasanki (Pulsatilla) należą do rodziny jaskrowatych, do której zalicza się ok. 30 różnych gatunków. W stanie dzikim można je spotkać przede wszystkim w środkowej części Azji oraz na obszarach górskich Europy. W Polsce aż sześć z jej gatunków objętych jest ochroną.

Typowe są dla niej liście pokryte włoskami oraz piękne, dzwonkowate kwiatuszki również pokryte czymś w rodzaju meszku lub włosków o różnych kolorach.

Gatunki flory polskiej wyróżniają jej sześć gatunków: sasankę alpejską, sasankę łąkową, sasankę otwartą, sasankę słowacką, sasankę wiosenną i sasankę zwyczajną. Większość z tych gatunków wykorzystywana jest jako rośliny ozdobne.

Dominującym gatunkiem w naszym kraju jest wspomniana wyżej sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris). W naturze tych kwiatów wiosny nie spotkamy już w Polsce. Oficjalne dane mówią, że wymarła, podaje się jednak, że można ją jeszcze zobaczyć w stanie dzikim na terenie Lubelszczyzny. Dawniej w stanie naturalnym można było podziwiać jej urodę na suchych łąkach, w suchych lasach sosnowych czy na nasłonecznionych zboczach. W uprawie często mylona ze swoim mieszańcem, sasanką ogrodową (Pulsatilla hybrida). A może zainteresuje cię także żonkil w ogrodzie?

Jak wyglądają kwiaty sasanki?

Jak wyglądają kwiaty sasanki? Sasanka zwyczajna charakteryzuje się typowym dla siebie dużym kwiatem w kolorze fioletowym, rzadziej białym o kształcie w początkowej fazie dzwonkowatym, później rozłożonym z żółtym środkiem – zdjęcia doskonale oddają jej urodę choć najlepiej podziwiać je w ogrodzie. Kiedy kwitną po zewnętrznej stronie kwiaty są filcowate. Kwiat ten kwitnie od marca do maja. Po przekwitnięciu pojawia się owocostan przypominający puchatą kulkę – zazwyczaj po przekwitnięciu nasionka przenoszone są przez wiatr stąd osoby, które planują rozmnażanie rośliny powinny czuwać nad zbiorem nasionek. Liście znajdują się blisko podłoża. W zależności od konkretnego podgatunku pojawiają się przed lub w trakcie kwitnienia kwiatu. Całkowicie rozkładają się w sezonie letnim. Charakteryzują się owłosieniem, są jedwabisto-pierzaste. Dorastają do 30-40 cm wysokości.

Zdjęcia sasanek pokazują, że kiedy kwitną kwiaty te są niezwykle ozdobne i przywodzą na myśl rośliny wyjęte wprost z bajek dla dzieci.

Sasanka zwyczajna to roślina trująca?

Warto mieć na uwadze, że sasanka jest rośliną toksyczną i trującą. Co prawda nie ma aż tak silnych właściwości, ale kontakt z nią może nieść za sobą pewne niebezpieczeństwo. Ma bowiem właściwości pobudzające, może wywoływać mdłości oraz sprawić, że będziemy mieli wrażenie odurzenia. Do tego może spowodować paraliż ośrodkowego układu nerwowego. A może zainteresują cię także inne inspiracje na najpiękniejsze kwiaty wiosenne?

Sadzenie i uprawa sasanki

Sadzenie sasanki

Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris) to kwiat idealny dla wszystkich tych osób, które uwielbiają bawić się w małe ogrodowe eksperymenty. Uprawa jej bowiem może przynieść własne mieszane odmiany, których nie mają sąsiedzi, ani nikt inny.

Sadzonki oraz siew z nasion powinny trafić na stanowiska z glebą piaszczysto-próchniczą o lekkiej wilgotności podłoża. Sasanka zwyczajna preferuje miejsca ciepłe, dobrze nasłonecznione. Jest rośliną światłolubną, tzw. heliofitem. Ich uprawa z nasion, a dokładniej mówiąc stanowisko, powinno być dokładnie przemyślane jeszcze z innego powodu. Kwiat ten na wybranym miejscu będzie rósł przynajmniej przez kilka lat.

Uprawa sasanki

Sadząc ją warto pamiętać o tym, że zakwita już w marcu. Polecana do kompozycji cebulowych kwitnących na wiosnę. Świetnie prezentuje się w sąsiedztwie zawilców. Ma swoje zastosowanie w alpinariach, do ogrodów skalnych i skalników. Znakomicie prezentują się też przy kamiennych ścieżkach, kamiennych murkach i innego rodzaju kamiennych konstrukcjach. Polecana jest do tworzenia miniaturowych ogródków. Ponadto jej wygląd sprawia, że z powodzeniem poleca się ją sadzić w ogrodach w stylu wiejskim, tradycyjnym oraz nowoczesnym.

Ciekawe odmiany sasanki

Te kwiaty wiosenne mają jednak inne odmiany, oto niektóre z nich:

  • fioletowo-niebieska sasanka wiosenna o charakterystycznym zwisającym dzwonku,
  • biała sasanka alpejska,
  • niebiesko-fioletowa sasanka otwarta o typowych dla niej mocno otwartych kwiatach,
  • liliowa lub fioletowa sasanka słowacka,
  • szaro-fioletowa sasanka łąkowa o dzwonkowatych kwiatach.

Ciekawą rośliną wiosenną jest także krokus. Jeśli interesuje cię jego uprawa w ogrodzie, porady znajdziesz w tym artykule.

Sasanka ogrodowa - rozmnażanie

Rozmnażanie generatywne

Zaczyna się od zebrania nasion sasanek po przekwitnięciu. Nasionka mieszamy ze sobą i siejemy do gruntu – na zagonek hodowlany lub do skrzyneczek. Na tym etapie uprawy pamiętajmy o tym, że sasanka zwyczajna lubi glebę piaszczysto-próchniczą o lekkiej wilgotności podłoża. Sasanka ogrodowa zacznie nam wschodzić po około miesiącu czasu, ale czas jej wzrostu może dochodzić nawet do pół roku! Jeśli wzejdzie nam do miesiąca od zasiewu, jest to wystarczający czas, aby te kwiaty wiosenne miały czas spokojnie na wzrost i bezpieczne przezimowanie w gruncie – sasanka ogrodowa jest mrozoodporna. Osoby zapobiegawcze mogą na koniec jesieni okryć sadzonki wsadzone do gruntu. Robi się to zapobiegawczo przed srogą, bezśnieżną zimą. Do tego celu najprościej użyć zeschniętych liści, igliwia czy posypać rabatę z nimi torfem. Natomiast te w skrzyneczkach pikujemy 10 x 10 cm i przenosimy na zimę do bezpiecznego, chłodnego miejsca. Z przyjściem wiosny czeka nas pikowanie sadzonek na stałe miejsca w przydomowej przestrzeni. Rozstawę robi się standardowo tak: sadzimy sadzonki co 20 x 20 cm. Na kwiat przyjdzie nam poczekać do przyszłego roku.

Oczywiście nasza uprawa nie musi pochodzić z własnych nasionek. Te spokojnie nabędziemy w większości sklepów ogrodniczych.

Rozmnażanie wegetatywne

Uprawa ta ma nam przynieść powtórzenie wszystkich cech rośliny matecznej. Sasanka zwyczajna nie jest jednak prostym kwiatem do rozmnażania wegetatywnego. Ogrodnicy zajmujący się jej uprawą od lat wiedzą, że najlepiej do tego zabrać się dopiero po kilku latach obecności sasanki w ogrodzie. Tego typu rozmnażanie jest trudne ze względu na fakt, że dzieli się tu korzeń rośliny i nie zaleca się go początkującym ogrodnikom. Kwiat ten jednak znany jest z palowatego i twardego korzenia, który trudno dobrze podzielić. Te kwiaty wiosenne do tego zabiegu należy więc wykopać na początku miesiąca sierpnia. Bierzemy szpadel i wykopujemy całą karpę. Kładziemy ją na ziemi i dzielimy na kilka równych części, tak, aby każda mniejsza część miała swój system korzeniowy. Kiedy kwiat jest podzielony wsadzamy go bezpośrednio do gruntu w wybranych przez nas częściach ogrodu. Co ważne, sasanka ogrodowa rozmnażana wegetatywnie zakwitnie nam na wiosnę. A może zainteresuje cię także inny zwiastun wiosny, czyli śnieżyczka przebiśnieg?

Pielęgnacja

Sasanki to kwiaty dość specyficzne pod względem hodowli. Z jednej strony nie są to kwiaty wymagające, ale trzeba spełnić kilka ściśle określonych rzeczy, aby czuły się w naszym ogrodzie jak w naturalnym środowisku i przyniosły nam dekoracyjne kwiaty. Ważną informacją jest również to, że są one odporne na brak wody, nie przeszkadza im mróz, a do tego praktycznie nie chorują.

Co trzeba wiedzieć o pielęgnacji sasanki?

Oto kilka upodobań sasanek, które należy spełnić, aby cieszyć się ich dekoracyjnością w ogrodzie:

  • istotne jest tutaj stanowisko, o którym pisaliśmy już wcześniej. Sasanka zwyczajna bowiem preferuje miejsca jasne, dobrze nasłonecznione. Jest zresztą tzw. heliofitem, czyli rośliną światłolubną. Jej wymagania pod tym względem są więc nieco specyficzne, ale kiedy je poznamy okaże się, że dość łatwo wcielić je w życie i kwiat pięknie kwitł. Trzeba zrozumieć, że by sasanka nam pięknie dekorowała ogród należy odtworzyć jej warunki naturalne. Przypomnijmy – w stanie dzikim rośnie na suchych łąkach, w suchych lasach sosnowych i na dobrze nasłonecznionych zboczach,
  • do tego lubią ziemię lekką, delikatnie wilgotną, piaszczysto-próchniczną, najlepiej o ph 5,5 lub ph 5,6. Bez składników pokarmowych. Kiedy ją sadzimy poleca się wykopać niezbyt głęboki, ale za to szeroki rowek i tam ułożyć kompost. W ten sposób poprawimy strukturę gleby,
  • jej pielęgnacja wymaga rezolutnego nawadniania. Dlaczego? Sasanka zwyczajna i sasanka ogrodowa nie znoszą zbyt dużej wilgotności. W tym przypadku więcej, nie znaczy lepiej. Najlepiej, jeśli podłoże odpowiednio przetrenujemy, aby było przepuszczalne albo wręcz sadzimy ją w skalnikach, gdzie czuje się wyśmienicie. Pod tym względem pielęgnacja sasanki nie jest trudna – praktycznie nie wymaga podlewania. Jedynie w okresie długich susz należy ją delikatnie zraszać wodą. Trochę nieco inaczej wygląda pielęgnacja sasanki przez pierwszy rok od posadzenia jej w ogrodzie. Nawadnianie powinno być rzadkie, delikatne, ale za to regularne.
  • Jesienią nie odrywamy liści ani nie podcinamy pędów. Zostawiamy ją samą sobie. Wbrew pozorom właśnie tego potrzebuje ten kwiat. W ten sposób te kwiaty ogrodowe bezpiecznie przeżyją czas zimy.

Wygląd sasanki zwyczajnej

Pochodzenie:
Europa Środkowa, Europa Zachodnia
Roczne przyrosty:
15 cm - 40 cm
Maksymalna wysokość:
15 cm - 40 cm
Maksymalna szerokość:
10 cm - 15 cm
Po ilu latach osiąga docelowe rozmiary:
1 rok


Pokrój sasanki zwyczajnej:
kępiasty
Cechy charakterystyczne:
przyciąga zwierzęta
ozdobne kwiaty, ozdobne owoce
Kolor kwiatów:
fioletowy
Wielkość i forma kwiatów:
pojedyncze
Rodzaj ulistnienia:
Kształt liścia:
złożone
Kolor liścia:
ciemnnozielone

Sadzenie i stanowisko dla sasanki zwyczajnej

Termin sadzenia:
kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień
Rozstaw przy sadzeniu:
30 cm - 40 cm
Sposób rozmnażania:
podział, nasiona


Stanowisko:
Gleba:
przeciętna ogrodowa, piaszczysta
Odczyn pH gleby:
Wilgotność podłoża:
suche
Strefa mrozoodporności:
bardzo odporna na mróz, odporność poniżej -27 °C


Dogodne miejsca uprawy:
Nadaje się na:

Pielęgnacja sasanki zwyczajnej

Trudność uprawy:
łatwy
Poziom odporności:
bardzo odporna

Terminy

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Kiedy można sadzić?
Kiedy kwitnie?
Podlewanie
Niewielkie zapotrzebowanie na wodę. Podlewaj raz w tygodniu.
Podlewanie konieczne tylko w okresie suszy.
Co kilka lat trzeba sasanki wykopać, podzielić i przesadzić.

Zastosowanie w kuchni

Przydatność do spożycia:
ikona podziel się Przekaż dalej