Sąsiedztwo warzyw w ogródku - co koło czego? Poradnik
Jeśli zdecydujemy się na to, by prowadzić wielogatunkową uprawę warzyw na działce, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych informacji, między innymi na to, kiedy siać warzywa, a także jakie jest odpowiednie sąsiedztwo warzyw w ogródkach. W tym celu powinniśmy zapoznać się z różnymi tabelami, które pokazują nam korzystne sąsiedztwa dla różnorodnych roślin na grządce.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o warzywach.
Sąsiedztwo warzyw w ogródku - jak wybrać dobre sąsiedztwo warzyw na grządkach
Sadzenie warzyw na grządkach - co warto wiedzieć jeszcze przed sadzeniem
Jeśli mamy w planach sadzić warzywa w ogrodach, nie możemy zapominać o dobrym sąsiedztwie warzyw. Aspekt ten jest istotny, ponieważ przy wielogatunkowych uprawach musimy wziąć pod uwagę wymagania każdej rośliny. Dlatego właśnie musimy ostrożnie dobierać rośliny, które mają znaleźć się na naszych grządkach.
Nie zapominajmy, że sąsiedztwo ogórków dla wielu roślin może nie być problemem, natomiast z pewnością znajdą się również takie rośliny, które w sąsiedztwie ogórków nie rozwiną się prawidłowo, przez co stracimy czas, a także pieniądze, które zainwestowaliśmy już w nasiona, nawozy, a także podlewanie.
Co więcej, powinniśmy zwrócić uwagę również na to, kiedy siejemy warzywa, ponieważ w niektórych przypadkach możliwa jest uprawa dwóch gatunków warzyw na jednym miejscu po sobie. Jednak bardzo często sytuacja wygląda tak, że wiele warzyw nie może być sadzonych na tym samym miejscu, co inne.
Korzystne sąsiedztwo dla roślin - w czym pomaga nam tabela
Jeśli nie wiemy, czy sąsiedztwo ogórków z pomidorami jest korzystnym rozwiązaniem, czy por powinien być sadzony obok marchwi, a także, czy inne warzywa mogą być w swoim sąsiedztwie, wtedy warto zapoznać się z tabelą, która pokazuje nam szczegółowo, jakie są dobre sąsiedztwa warzyw.
Odpowiednie korzystanie z tabeli pomoże nam w podniesieniu naszych plonów, a także ułatwi ochronę roślin. To właśnie w takiej tabeli możemy znaleźć informację na temat tego, jakie są niedopuszczalne połączenia warzyw, które mają rosnąć obok siebie. Istotne jest to, by tych informacji ściśle się trzymać.
W tabeli uwzględnione są takie informacje, jak rodzaj gatunku warzywa, a także to, jakie ma zapotrzebowanie na wodę, składniki mineralne, czy też, na jakim stanowisku powinna rosnąć nasza roślina. Jeśli te elementy będą wykazywały jakąkolwiek konkurencję w przypadku różnego typu warzyw, wtedy możemy spodziewać się tego, że plony będą niższe, a może nawet już w fazie początkowej zaczną zamierać nasze sadzonki. Sprawdź także ten artykuł z kalendarzem ogrodnika, czyli terminami sadzenia warzyw.
Uprawa warzyw na działce - tabela, która pokazuje korzystne sąsiedztwo roślin w ogródku
Dobre sąsiedztwo warzyw - co koło czego sadzić
Odpowiedni dobór warzyw w ogrodzie jest niesamowicie ważny. Warto więc wiedzieć, jak powinny być sadzone warzywa. Dlatego warto wiedzieć, że brokuł korzystnie wpływa na brukselkę, pasternak, jarmuż, por, seler i pietruszkę, a na brokuł korzystny wpływ mają rośliny kapustne, cebula, zioła aromatyczne i nasturcja. Buraki sprawdzają się dobrze w towarzystwie cebuli, cukinii, grochu, kalarepy, kopru, kapusty pekińskiej, ogórka, pomidora, pora, rzodkiewki, selera i sałaty. Cebula z kolei ma pozytywny wpływ na buraki, cukinie, cykorie, kalarepy, koper, marchew, pomidory, pasternak, por, ogórki i sałaty. Cukinia doskonale oddziałuje na groch, cebulę, pomidory, kukurydzę i szpinak.
Cykoria działa bardzo dobrze na buraki, cebule, koper, kalarepy, marchew i pomidory, a czosnek na marchew, pomidory, ziemniaki, drzewka owocowe, a nawet róże. Z kolei dynia dobrze współpracuje z kukurydzą i fasolą, a fasola z dynią, kalarepą, ogórkami, kukurydzą, selerem, rzepą, szpinakiem i ziemniakami. Na fasolę dobry wpływ mają również pomidory, marchewki i truskawki. Odpowiednim sąsiedztwem dla grochu będą buraki, cukinie, kalarepy, kapusty pekińskie, kukurydze, marchwie, ogórki, rzepy, rzodkiewki, selery i szpinak, a dla jarmużu brokuł i kapusta pekińska. Kalafior może być sadzony z roślinami kapustnymi, selerem, fasolą i aromatycznymi ziołami. Dla kalarepy dobre będą buraki ćwikłowe, cebule, cykorie, groch, fasola, pomidory, ogórki, marchewki, por, rzodkiewka, seler, szpinak, szparagi i ziemniaki.
Do kalarepy dobrym sąsiedztwem będzie burak, cebula, cykoria, fasola, groch, marchew, ogórki, pomidory, por, rzodkiewki, seler, szparagi, szpinak i ziemniaki. Kapusta dobrze współpracuje z burakami, grochem, jarmużem, koprem, marchwią, pietruszką, pomidorami, selerem, szpinakiem, szałwią, sałatą i selerem. Dla kukurydzy nadają się cukinie, dynie, fasole, groch, ziemniaki, pomidory i ogórki, a dla marchewki odpowiednia będzie cebula, czosnek, groch, kalarepa, rzodkiewka, koper, kapusta pekińska, ogórek, por, sałata, seler, szczypiorek i szpinak. Sąsiedztwem ogórków może być burak, cebula, fasola, groch, kalarepa, rzodkiewka, por, marchew, seler, szpinak czy kukurydza. Natomiast dla pietruszki dobry będzie brokuł, koper, kapusta pekińska, pomidor, por, rzodkiewka i szparagi. Przy pomidorach sadzić możemy buraki, cebulę, cukinię, czosnek, kalarepę, kapustę pekińską, pietruszkę, por, rzepę, rzodkiew, seler i szpinak, a przy rzepie fasolę, groch, pomidory, seler i szpinak.
Rzodkiewka sadzona może być z burakami, grochem, kalarepą, ogórkiem, marchewką, pomidorami, porem i szpinakiem, sałatę można sadzić z burakami, cebulą, marchwią, porem, szparagami, a seler z brokułem, burakiem, fasolą, grochem, ogórkiem, pomidorami, marchewką, kalarepą, koprem, kapustą pekińską, porem i szpinakiem. Ziemniaki z kolei dobrze radzą sobie z brokułem, fasolą, kalarepą, koprem, szpinakiem, bobem, chrzanem, grochem i czosnkiem.
Uprawa warzyw na działce - jak nie powinno wyglądać sadzenie warzyw w ogrodzie
Musimy wiedzieć, że na grządce nie można łączyć ze sobą bobu z pomidorami i selerem, buraków z fasolą, cebuli z fasolą i grochem, chrzanu z ziemniakami i szparagami, a fasoli z kolendrą, burakami, roślinami kapustnymi, szczypiorkiem, cebulą i czosnkiem, ponieważ źle one na siebie oddziałują.
Dodatkowo nie możemy dobierać ze sobą grochu z roślinami cebulowymi, kalafiora z pomidorem, marchewką i rzodkiewką, a kapusty z fasolą i rzodkiewką. Źle oddziałują na siebie marchewki z ziemniakami i roślinami kapustnymi, a także ogórki z ziemniakami i pomidorami.
Nieodpowiednie jest również sadzenie pietruszki z sałatą, pomidorów z ziemniakami i bobem, rzodkiewki z roślinami kapustnymi, selera z bobem, a szczypiorku z grochem i fasolą. Na uwadze musimy mieć również złe oddziaływanie wzajemne ziemniaków sadzonych z ogórkami, pomidorami czy marchwią.
Sąsiedztwo warzyw w ogrodzie - kiedy siać warzywa
Pytanie, kiedy siać warzywa jest bardzo indywidualne i zależy przede wszystkim od konkretnego rodzaju, gatunku i odmiany rośliny, którą chcemy posadzić w naszym ogrodzie. Właśnie dlatego powinniśmy zapoznać się z terminem sadzenia oraz wymaganiami każdej rośliny.
Co więcej, powinniśmy wcześniej ustalić sąsiedztwo warzyw i zapoznać się z tym, jaki termin sadzenia jest konkretnego gatunku warzywa. Wtedy łatwiej będzie nam ustalić, jakie warzywa dobrać ze sobą, by termin sadzenia był podobny, a nawet taki sam. To ułatwi nam cały proces sadzenia warzyw na grządce.
Warto jednak zaznaczyć, że sadzenie warzyw powinno odbywać się po zapoznaniu się z tabelą doboru warzyw, dzięki której przekonamy się, jakie warzywa dobrze oddziałują na siebie, a które z nich mają na siebie niekorzystny wpływ. Dzięki temu unikniemy konkurencji warzyw o wodę, światło czy składniki pokarmowe.
a w zdaniu poniżej "nie można łączyć ze sobą bobu z pomidorami i selerem, buraków z fasolą, cebuli z fasolą i grochem, chrzanu z ziemniakami "
To jak jest z tymi ziemniakami i chrzanem ?