Ścieżki w ogrodzie - materiały na chodniki, ceny, budowa i wiele więcej

Ścieżki ogrodowe to nie tylko zwykłe chodniki otoczone przez rośliny. Pozwalają na podziwianie roślinności nie niszcząc przy tym trawnika. Dobrze zaprojektowane i wykonane, idealnie wkomponują się w całą aranżację. Warto zadać pytanie, jakie materiały na ścieżki w ogrodzie cieszą się największą popularnością?

Architektura ogrodu

Równe i ładne alejki w ogrodzie są marzeniem wielu osób. Dzięki dużej różnorodności materiałów można bardzo szybko zrealizować ten cel. Należy, więc przeanalizować swój budżet i na jego podstawie wybrać konkretny budulec. Taki, dzięki któremu architektura ogrodu będzie tworzyć spójną całość. Projekty ścieżek można wykonać samodzielnie lub poprosić o pomoc specjalistów. Więcej informacji na ten temat nieco później.

Wracając do materiałów, najprostszym wyborem jest grys lub ozdobny żwir. Jego zaletą jest przede wszystkim cena. Dostępny jest w każdym sklepie budowlanym a koszty nie są wysokie. Około 40-60 zł za 25 kilogramowe worki.

Ścieżki ogrodowe można bardzo łatwo pokryć żwirem, co jest kolejną zaletą. Jednakże są też i wady tego rozwiązania. Utrzymanie dobrego stanu alejki wymaga pewnego nakładu pracy. Nawierzchnię trzeba regularnie wyrównywać i uzupełniać ubytki. To może prowadzić do kolejnych wydatków. Kolejnym popularnym materiałem na chodniki jest kostka brukowa. Do zakupu tego budulca zachęcają jego liczne zalety. W oczy najbardziej rzuca się niska cena. Za m² trzeba zapłacić 20-50 zł w zależności, od jakości produktu.

Kostka brukowa nie jest trudna w układaniu, jeżeli projekty ścieżek są prawidłowo wykonane. Ważne jest też to, że występują ciekawe odmiany tego materiału. Od podstawowych, szarych elementów po kolorowe i dekoracyjne. Warto nieco rozwinąć to zagadnienie.

Absolutna podstawa to kostka brukowa betonowa. Jest najtańsza, wytrzymała i bardzo łatwo zachować ją w czystości. Ponadto dzieli się na dwie ciekawe odmiany. Wersja jednowarstwowa powstaje z jednego rodzaju betonu. Tymczasem kostka dwuwarstwowa zawiera domieszkę żwiru oraz warstwę kruszywa. To nadaje jej dekoracyjny wygląd.

Dostępna jest też kostka brukowa z kamienia. Do jej produkcji używany jest bazalt, granit oraz nieco rzadziej, piaskowiec. Ta odmiana jest odporna na warunki atmosferyczne i ścieranie. Chodniki wykonuje się też z kostki z kamienia naturalnego. Jej wysoką cenę rekompensują pewne zalety. Jest zdecydowanie najładniejsza i pozwala na tworzenie ciekawych kompozycji

Ścieżki w ogrodzie – inne interesujące materiały

Projekty ścieżek ogrodowych można realizować za pomocą wielu materiałów. Nie musi być to wyłącznie żwir lub kostka. Ciekawym wyborem są na przykład płyty chodnikowe. Przeważnie wykonuje się je z betonu, lecz nie jest to regułą. Nowoczesne odmiany mogą być ażurowe, stylizowane na kamień szlachetny lub drewno. Są odporne na uszkodzenia i stosunkowo tanie. Występują w wielu kolorach, fakturach i wymiarach.

Architektura ogrodu wiele zyska, jeśli do stworzenia alejki wykorzysta się płyty kamienne łamane. Co prawda nie powstanie z nich idealnie gładka powierzchnia, lecz nadrabiają to inne walory. Zawsze wyglądają pięknie i szlachetnie. Wprowadzą do ogrodu niepowtarzalny klimat. Nieco inną wersją są płyty kamienne cięte. Powstają w wyniku cięcia bloków skalnych, najczęściej granitowych. Są, więc eleganckie, ale przy tym dość drogie. Jeżeli jednak cena nie odgrywa bardzo ważnej roli, świetnie nadają się na ścieżki w ogrodzie.

Ścieżki ogrodowe mogą też powstawać z drewna. Służą do tego impregnowane belki wyglądem przypominające podkłady kolejowe. Tego typu materiał można zamówić w sklepach ogrodniczych lub tartakach. Koszty takiej inwestycji można określić, jako średniowysokie, lecz jest jeden szkopuł. Drewno, co jakiś czas należy impregnować specjalnymi środkami. Tylko wtedy nie ulegnie zniszczeniu. To podnosi koszty utrzymania i wymaga sporego nakładu pracy.

Ścieżki w ogrodzie – układanie krok po kroku

Po zdecydowaniu się na konkretny budulec przychodzi czas na budowę. Projekty ścieżek można zakupić w profesjonalnym biurze projektowym. Architekci przedstawią kilka wersji jednak trzeba za to sporo zapłacić. W takiej sytuacji plan można wykonać samodzielnie. Trzeba zastanowić się gdzie mają biec alejki, jaka będzie ich długość i szerokość. Następnie oznacza się wybraną przestrzeń za pomocą sznurka i palików. Po tym można przejść do kolejnych prac. Do samodzielnej budowy najlepiej wybrać kostkę lub płyty chodnikowe.

Pierwszym krokiem jest tak zwane korytowanie. Chodzi o wykonanie wykopu na głębokość około 20-50 cm. Wszystko zależy od grubości wybranego materiału. Jeżeli w miejscu gdzie będzie przebiegać ścieżka nie występuje naturalny spad, trzeba zamontować drenaż. Po wykonaniu powyższych czynności przychodzi czas na osadzenie krawężników. Na długości całej ścieżki i po obu jej stronach trzeba wylać warstwę betonu. To na niej spoczną krawężniki.

Chodniki nie powstaną bez podsypki. Jest to po prostu warstwa piasku wysypana na powierzchni wyznaczanej przez krawężniki. Ułatwi późniejsze układanie kostki czy też płyt. Piasek powinien być bardzo równo wysypany.

Po wykonaniu podsypki przychodzi czas na układanie wybranego wcześniej materiału. Przy tym zadaniu przyda się gumowy młotek. Gdy kostka lub płyty znajdą się na swoim miejscu pozostaje tylko piaskowanie. Na ścieżki ogrodowe wysypuje się piasek, który wchodzi w szczeliny. Dzięki temu cała powierzchnia staje się bardziej stabilna