Senecio hallianus - charakterystyka, wymagania, pielęgnacja, porady
Ta ciekawa roślina zwisająca pochodząca z rodziny sukulentów, z wyglądu przypomina rozmaryn. Coraz częściej pojawia się na domowych parapetach. Jej oryginalny wygląd sprawia, że znakomicie prezentuje się w ciekawych donicach. W wielu domach młode okazy najczęściej sadzone są w osłonce w kształcie głowy, dzięki czemu całość tworzy fantazyjną kompozycję przypominającą głowę z długimi i bujnymi włosami.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach zwisających.
Charaterystyka Senecio hallianus
Jeśli masz zamiar uprawiać Senecio hallianus we własnym domu, to z uwagą przeczytaj opis wymagań tej pięknej rośliny ozdobnej.
Roślina ta charakteryzuje się długimi pędami o szaro-zielonych liściach. Roślina ta jest typowym sukulentem i często ukrywa się pod nazwą starzec. Jej podłużne pędy tworzą wspaniałe zwisające girlandy. Starsze okazy idealnie prezentują się w zwisających lub długich wysokich. Senecio hallianus pochodzi z Afryki, dlatego jego potrzeby są mocno ograniczone i można go polecić początkującym fascynatom roślin. Podczas kwitnienia wytwarza drobne białe kwiatki, które nie są okazałe.
Wymagania i uprawa senecio hallianus
Ten piękny sukulent charakteryzuje się szybkim wzrostem przez co, jego uprawa jest niezwykle łatwa. Zdecydowanie preferuję stanowiska jasne, ale bez bezpośredniej ekspozycji na słońce. Ta roślina zwisająca najlepiej rośnie w podłożu przeznaczonym dla sukulentów i kaktusów. Jeśli nie mamy takiego podłoża, to najlepiej będzie stworzyć drenaż, który zapewni roślinie odpowiednie warunki.
Senecio hallianus nie lubi wilgoci, dlatego powinna być podlewana raz na jakiś czas z tendencją do lekkiego przesuszania ziemi. Wystarczy, że podlejemy roślinę raz na dwa tygodnie, żeby nie doprowadzić do gnicia systemu korzeniowego.
Senecio hallianus bardzo dobrze znosi zraszanie, dlatego warto wykonywać systematycznie ten zabieg. Podczas okresu wegetacyjnego należy wzmacniać się roślinę nawozem lub biohumusem.
Nie można zapomnieć, aby w żadnym wypadku, nie przelewać rośliny. Nawet jeśli wyjeżdżamy na wakacje, nie pozostawiamy wody w podstawce, ponieważ lepiej zniesie ona okresową suszę niż zbyt duże nawodnienie. Zbyt długi kontakt z wodą może być dla niej zgubny.
Do podlewania używamy wody przegotowanej, miękkiej w temperaturze pokojowej. Za gromadzenie wody odpowiadają liście starca, które chłoną ją niczym gąbka, a następnie czerpią z niej energię przez kolejne tygodnie.
Niespodzianką może być to, że tę roślinę można spotkać na rabatach ogrodowych. Jednak traktować ją trzeba wówczas, jako rośliny jednoroczne, ponieważ nie jest ona dostosowana do przetrwania zimy w naszym klimacie.
Opis pielęgnacji i rozmnażania Senecio hallianus
Jak już wiadomo uprawa starca nie jest skomplikowana, ale warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Choć systematyczne i niezbyt częste podlewanie to połowa sukcesu uprawy tej rośliny, to nie można zapomnieć również o aspekcie estetycznym. Żeby roślina prezentowała się okazale, należy odpowiednio ją pielęgnować.
Jeśli naszym celem jest zagęszczenie rośliny i uzyskanie mniejszych pędów, wystarczy systematycznie uszczykiwać pędy, co będzie sprzyjać ich rozkrzewianiu.
Podczas uprawy trzeba również pamiętać o systematyczny usuwaniu przekwitłych kwiatów i zasychających części takich jak liście i całe pędy. Dzięki czemu roślina skieruje całą siłę na wytworzenie nowych i zdrowych pędów.
Senecio hallianus rozmnaża się bardzo łatwo przez sadzonki pędowe oraz przez podział nasadzenia. Jeśli chcemy otrzymać młode sadzonki, to rozmnażanie najlepiej jest przeprowadzić wiosną. W tym okresie roślina budzi się do życia i nie zaszkodzi jej chwilowe osłabienie w postaci rozdzielenia nasadzenia. Ukorzenienie pędów może być trudniejsze do uzyskania, ponieważ należy je najpierw przesuszyć przez 2-3 dni. Jeśli nie zastosujemy tego zabiegu, ukorzenienie może trwać dłużej lub najzwyczajniej zakończy się niepowodzeniem. Z ukorzenianiem przez pędy nie trzeba czekać do wiosny, jednak zdecydowanie o tej porze roku, będzie to łatwiejsze. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat uprawy begonii zwisającej?
Ciekawostki dotyczące senecio hallianus
Chcesz wiedzieć więcej o uprawie senecio hallianus? Sprawdź, czy wiesz już wszystko o uprawie senecio hallianus!
Choć starzec znosi czasową suszę, to jednak nie warto pozostawiać go bez życiodajnego płynu, ponieważ może okazać się, że straci on na swojej atrakcyjności. Brak wody będzie widoczny poprzez łysiejące pędy, słaby wzrost lub zasychające i żółknące liście.
Ta roślina zwisająca jest zdecydowanie wspaniałą ozdobą, jednak należy pamiętać o tym, że jest ona trującą rośliną zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt, dlatego w domach, których żyją zwierzęta, powinniśmy ją stawiać w taki sposób, aby nie były one, aby nie był ona w ich zasięgu.
Doskonałym sąsiedztwem dla senecio hallianus są peperomia i Czerniówka. Mimo to są to rośliny, które nie powinny rosnąć w zasięgu kotów ze względu na swoje trujące właściwości.
Stosując się do powyższych rad z pewnością uda Ci się w najwyższym stopniu zadbać o tę ciekawą i piękną roślinę.