Serdecznik pospolity - opis, właściwości lecznicze, zastosowanie
Serdecznik pospolity, tak jak i gryka zwyczajna, to roślina, której uprawa w naszym kraju jest dość pospolita. Jednak zanim zdecydujemy się na uprawę rośliny, powinniśmy wiedzieć, czym się ona charakteryzuje, jakie ma działanie i właściwości lecznicze, gdzie znajduje swoje zastosowanie, a także co ma wspólnego z tabletkami, nalewkami i herbatami. Poznajmy więc roślinę, jaką jest serdecznik pospolity.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach leczniczych.
Serdecznik pospolity - czym charakteryzuje się roślina
Serdecznik pospolity - skąd pochodzi i gdzie występuje
Serdecznik pospolity - Leonurus cardiaca, to gatunek rośliny wieloletniej, który zaliczany jest do rodziny jasnotowatych - Lamiaceae. Rodzina jasnotowatych znana jest również jako roślina wargowych. Warto wiedzieć, że do jasnotowatych zaliczanych jest 236 rodzajów roślin, w których mieści się ponad 7200 gatunków.
Rośliny z tej rodziny występują naturalnie na terenie całego świata, poza obszarami okołobiegunowymi. Zdecydowanie największym obszarem zróżnicowania są obszary śródziemnomorskie. Rośliny z tej rodziny znajdują swoje zastosowanie w kosmetyce, medycynie, a dodatkowo są przyprawami.
Przejdźmy jednak do rośliny, jaką jest serdecznik pospolity, nazywany również lisim ogonem lwim sercem, czy gęsią stopą. Otóż roślina ta występuje praktycznie w całej Europie, a także Turcji. W tej chwili jej zasięg występowania się powiększył i możemy ją spotkać w Ameryce Północnej, Australii oraz niektórych miejscach w Ameryce Południowej.
Leonurus cardiaca - opis ziela
Kiedy interesuje nas uprawa roślin, bez względu, czy jest to gryka zwyczajna, czy właśnie serdecznik pospolity, powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzuje się roślina. Zacznijmy więc od tego, że serdecznik pospolity - Leonurus cardica, to roślina, która dorasta do około 30-150 cm wysokości. Z jej kłącza wyrasta kilka łodyg, które tak jak i cała roślina, są mocno owłosione i wydzielają słaby, ale nieprzyjemny zapach.
Charakterystycznym elementem są również liście rośliny. Otóż dolne liście mają jajowatokolisty kształt i są dłoniastosieczne. Mają one nieregularnie ząbkowane klapy, których jest 3, 5 lub 7. Z kolei liście górne są całkowite lub delikatnie trójsieczne. Blaszka liściowa liści górnych jest piłkowana i lancetowata.
Nie możemy zapominać również o kwiatach, owocach i nasionach. Dlatego warto wiedzieć, że serdecznik pospolity wytwarza drobne i pojedyncze kwiaty, które pojawiają się w nibyokółkach. Kwiaty te składają się z wargi górnej, która jest silnie owłosiona na brzegach i wybarwia się ona na różowo, ale również z wargi dolnej, która wybarwia się na purpurowo-białe barwy z lekkim odcieniem żółtego, a dodatkowo jest ona czerwono cętkowana. Owocem natomiast są rozłupnie, które składają się z 3 graniastych rozłupek. W tych rozłupkach znajdują się nasiona rośliny. Sprawdź także ten artykuł o uprawie facelii błękitnej.
Leonurus cardiaca - jak uprawiać serdecznik lekarski
Kiedy chcemy zająć się uprawą takich bylin jak serdeczniki pospolite, czy też gryki zwyczajne, konieczne będzie zapoznanie się z tym, jakie wymagania dotyczące uprawy ma roślina, a także, jak przebiega cała uprawa i pielęgnacja. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ tylko w ten sposób możemy zapewnić serdecznikowi odpowiednie warunki do rozwoju.
W przeciwnym razie roślina może nie rozwijać się prawidłowo, a dodatkowo jest ona bardziej narażona na choroby, które spowodowane są nieodpowiednio dobranym nasłonecznieniem czy rodzajem gleby. Dlatego tak istotne jest to, by zapoznać się ze wszystkimi zasadami dotyczącymi uprawy.
Jeśli chodzi o same wymagani, są one niewielkie. Serdecznik dobrze rośnie w każdej glebie ogrodowej, zwłaszcza gdy jest ona wilgotna. Kolejnym warunkiem jest zapewnienie mu nasłonecznionego stanowiska, ponieważ w miejscach słabo nasłonecznionych lub zacienionych, jego wzrost będzie znacznie słabszy, a sama roślina nie przeprowadzi procesu kwitnienia.
Warto wiedzieć, że serdecznik pospolity, to bardzo łatwa w uprawie roślina, która rozmnażana jest przez wysiew nasion w okresie wczesnej wiosny pod osłonami, albo też prosto do gruntu pod koniec kwietnia.
Zastosowanie i właściwości lecznicze zioła - działanie serdecznika pospolitego
Serdecznik lekarski - o jakich właściwościach leczniczych powinniśmy wiedzieć
Serdecznik pospolity - Leonurus cardiaca, to zioło, które ma bardzo szerokie zastosowanie. Warto wiedzieć, że działanie zdrowotne ma również herbata, nalewka czy tabletki, w których znajduje się właśnie to ziele. Zioło serdecznika to nic innego, jak ulistnione pędy z kwiatami, które ścinane są na koniec kwietnia, a następne suszone w zacienionym i przewiewnym miejscu.
Zioła te wykorzystywane są w przy schorzeniach sercowo-naczyniowych, ponieważ zwiększają przepływ krwi do serca, łagodzą zaburzenia mięśnia sercowego i obniżają częstotliwość pulsu. Ponadto obniżają ciśnienie tętnicze krwi, przez co tabletki, nalewka czy herbata, zalecane są dla osób z bólami serca i miażdżycą.
Te zioła stosuje się także w początkowej fazie nerwicy sercowo-naczyniowej, czy choroby nadciśnieniowej. Powinniśmy wiedzieć, że serdecznik pospolity wykorzystywany jest również przy migrenach, objawach menopauzy, bólach i depresji, bo ma on działanie uspokajające.
Lekarskie ziele - jakie ma inne zastosowania i działania niepożądane
Wyżej wymienione działania to tylko niektóre z tych, które przypisuje się właśnie tej roślinie leczniczej. Ma on bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm, dlatego tak chętnie po niego sięgamy. Natomiast warto również wspomnieć o paleniu serdecznika pospolitego - Leonurus cardiaca.
Palenie serdecznika pospolitego nie jest popularne w Europie, w tym również w Polsce, natomiast w takich krajach, jak Brazylia czy Meksyk, palenie serdecznika było kiedyś stosowane przy odprawianiu różnych obrzędów, ale także i rytuałów. Przejdźmy jednak do tego, jakie są przeciwwskazania korzystania z serdecznika.
Jeśli chodzi o używanie serdecznika, z reguły nie spotkamy się z przeciwwskazaniami. Jedyne przeciwwskazania pojawiają się wtedy, kiedy spożyjemy zdecydowanie za wiele tego ziela, bo może to spowodować bóle głowy, biegunki, podrażnienia żołądka, czy też krwawienia z macicy.