Serdecznik syberyjski - opis rośliny

Serdecznik syberyjski - Leonurus sibiricus, to gatunek rośliny zielnej, który zaliczany jest do rodziny jasnotowatych - Lamiaceae. Rodzina jasnotowatych znana jest również jako roślina wargowych. Warto wiedzieć, że do jasnotowatych zalicza się aż 236 rodzajów roślin, w których znajduje się ponad 7200 gatunków.

Rośliny z tej rodziny występują na całym świecie, z wyjątkiem obszarów okołobiegunowych. Ich największe zróżnicowanie występuje w obszarach śródziemnomorskich. Charakterystyczne dla nich jest to, że wiele gatunków zawiera olejki eteryczne, a ich zastosowania możemy doszukać się w medycynie, kosmetyce, ale także stosowane są one jako przyprawy i rośliny ozdobne.

Przejdźmy jednak do opisu i występowania serdecznika syberyjskiego. Występowanie rośliny przejawia się w Azji, szczególnie w obszarze Wschodniej Syberii, Mongolii, Chin, a także w Ałtaju. Warto wiedzieć, że serdecznik syberyjski to roślina, która dorasta do około 2 m wysokości i jest słabo rozgałęziona. Kwiaty serdecznika są niewielkie, bo dorastają do około 1 cm długości i wybarwiają się na różowy, fioletowy lub lawendowy kolor.

Uprawa serdecznika - wymagania i pielęgnacja

W momencie, gdy decydujemy się na uprawę wiciokrzewów japońskich, komonic zwyczajnych, czy też serdeczników syberyjskich, w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z wymaganiami tych roślin. W przeciwnym razie wiciokrzew japoński, komonica zwyczajna, czy właśnie serdecznik syberyjski, może rozwijać się nieprawidłowo, a dodatkowo jest ona bardziej narażony na choroby, które spowodowane są źle dobranym stanowiskiem oraz podłożem.

Serdecznik syberyjski - Leonurus sibiricus, ze względu na swoje występowanie, jest rośliną bardzo dobrze przystosowana do rozwoju na wielu stanowiskach. Dlatego też powinniśmy wiedzieć, że nie ma ona specjalnych wymagań i jest bardzo łatwa w uprawie. Pamiętajmy jednak o tym, że serdeczniki syberyjskie najlepiej rozwijają się na słonecznych stanowiskach i wilgotnych glebach.

Musimy też wiedzieć, że gdy posadzimy te rośliny w zacienionych stanowiskach, mogą one rozwijać się nieprawidłowo i nie wydawać swoje kwiatów, które również są zielem serdecznika o bardzo pozytywnym działaniu na nasz organizm. Jeśli chodzi natomiast o pielęgnację, warto wiedzieć, że serdeczniki nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejsze jest jedynie podlewanie, by zapewnić optymalną wilgotność gleby. A może zainteresuje cię także ten artykuł o głowience pospolitej?

Serdecznik syberyjski - zastosowanie, działanie i właściwości lecznicze

Kiedy mówimy o serdeczniku syberyjskim - Leonurus sibiricus, nie możemy zapominać o tym, jakie ma on zastosowanie, działanie i właściwości lecznicze, ponieważ właśnie z tego najbardziej znana jest ta roślina. Poznajmy więc bliżej serdecznik syberyjski i zobaczy, gdzie znalazł on swoje zastosowanie.

Serdecznik syberyjski kwiat z bliska
Jakie wymagania ma serdecznik syberyjski, czyli uprawa i właściwości lecznicze

Serdecznik syberyjski to bardzo wartościowa roślina, która nieprawdopodobnie może wspomóc nasz organizm w ciężkich chwilach. Ten gatunek serdecznika ma działanie moczopędne, ale również i przeciwbólowe, dlatego często wykorzystywany jest również przy bólach menstruacyjnych.

Warto także wiedzieć, że serdecznik syberyjski pomaga w leczeniu zaburzeń potencji i przy zaburzeniach menstruacyjnych. Dodatkowo ma on działanie uspokajające, łagodzi napięcia związane ze stresem, poprawia krążenie krwi, reguluje ciśnienie tętnicze krwi, a także jest składnikiem wielu mieszanek ziół, ponieważ potrafi on wzmocnić ich działanie. Właśnie z tego powodu wykorzystywany jest on w mieszankach z konopiami, by wzmocnić ich uczynek.

Jak widać, serdeczniki syberyjskie - Leonurus sibiricus to rośliny, które mogą nam pomóc w przypadku wystąpienia wielu bóli, a także innych schorzeń. Dlatego też dobrze poznać go i jego działanie, ponieważ w naturalny sposób będziemy mogli poradzić sobie z wieloma problemami, związanymi z naszym organizmem. Warto też wiedzieć, że w sklepach zielarskich dostępne są różne specyfiki, w tym i tabletki, czy też herbaty, których jednym ze składników jest właśnie serdecznik syberyjski. Możemy również sami kupić ziele serdecznika i wykonywać z niego herbaty, czy też odwary do picia.

Pamiętajmy jednak o tym, że serdecznik syberyjski, tak jak i serdecznik pospolity, to zioło, które spożywane w zbyt dużych ilościach, może nam zaszkodzić, a nie pomóc. Dlatego właśnie powinniśmy stosować się do ulotek i zaleceń, które zawarte są na opakowaniach specyfików, w których skład wchodzi serdecznik syberyjski.

ikona podziel się Przekaż dalej