Jak i kiedy siać trawę, czyli zakładanie trawnika krok po kroku

Trawnik jest jednym z najbardziej efektownych elementów kompozycyjnych, które możemy zobaczyć w polskich ogrodach. Dobrze pielęgnowany trawnik jest dobrym tłem dla krzewów, kwiatów i drzew ozdobnych. Trawnik poprawia mikroklimat ogrodu delikatnie zwiększając wilgotność powietrza. Warto go stosować zarówno w małych jak i dużych aranżacjach. Sianie trawy jest na tyle proste, że z powodzeniem możemy wykonać je samodzielnie. Tu pokażemy, jak siać trawę krok po kroku. Zobacz też, jak wygląda pielęgnacja trawnika, który dopiero został założony.

Przypominamy, że koszty aranżacji ogrodu możesz ocenić na kalkulatorze kosztów aranżacji ogrodu odstępnym na https://kb.pl/przy-domu/

Jak i kiedy siać trawę

Przygotowanie podłoża pod zakładanie trawnika

Przygotowanie podłoża pod trawnik to pierwszy, najważniejszy etap naszych prac. Na wstępie warto oczyścić podłoże z kamieni, gruzu oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Dokładne oczyszczenie gruntu pod trawnik umożliwi nam przeprowadzenie kolejnych prac. Warto też sprawdzić odczyn podłoża. Badanie możemy wykonać przy użyciu specjalnego miernika bądź zwykłych papierków lakmusowych (do nabycia za 20-30 zł). Trawy ogrodowe najlepiej rosną w podłożu o pH od 5,5 do 7,0.

Po sprawdzeniu odczynu podłoża przystępujemy do przekopania gleby. Usuwamy wszystkie chwasty i korzenie. Im dokładniej oczyścimy nasze podłoże, tym mniej chwastów wyrośnie wokół traw. Glebę pod trawnik przekopujemy na głębokość od 15 do 25 cm. Przy okazji usuwamy kamienie i zanieczyszczenia, które znajdowały się w podłożu. Ręczne przekopywani jest czasochłonne, a jednocześnie wymaga dużej siły fizycznej. Jeśli nasza posesja ma większe rozmiary, wówczas lepiej będzie użyć glebogryzarki. Urządzenie szybko spulchni podłoże i przygotuje je do kolejnych etapów prac.

Po przekopaniu podłoża musimy rozdrobnić wszystkie grudki (dzięki temu ziemia będzie równomiernie osiadać). Usuńmy też drobne zanieczyszczenia. Wstępnie wyrównajmy teren, a w razie potrzeby zmieńmy odczyn podłoża. Zbyt niski odczyn możemy bez problemów zwiększyć, poprzez wapnowanie gleby. Wystarczy kupić odpowiedni nawóz i wymieszać go z podłożem. Proces wapnowania jest bardzo prosty, jednak musimy ściśle stosować się do zalecanej dawki preparatu. W przypadku podłoża o wysokim odczynie pH należy zastosować preparat zakwaszający. Najskuteczniejsze są nawozy z dużą zawartością siarczanu amonu. Rozsypujemy je równomiernie na glebie, stosując się do zaleceń podanych na opakowaniu produktu.

Po zoptymalizowaniu odczynu pH przystępujemy do poprawy struktury podłoża. Do rozwoju traw najlepiej nadaje się podłoże piaszczysto gliniaste.  Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się ciężka ziemia gliniasta, wówczas dodajemy do niej żwir frakcyjny o drobnym uziarnieniu. Z kolei jeśli w ogrodzie znajduje się ziemia piaszczysta, warto dodać małą ilość torfu lub przekompostowanej gleby. Podłoże ponownie przekopujemy i wyrównujemy w celu wymieszania podłoża. Dzięki tym działaniom korzenie naszych traw będą się mocniej rozrastały, co wpłynie na ich optymalne krzewienie.

Jeśli w naszym ogrodzie rosło bardzo dużo chwastów, z pewnością ich siewki znajdują się jeszcze w glebie. W tym wypadku warto odczekać dwa do trzech tygodni. Przez ten czas chwasty wzejdą i będzie je można łatwo usunąć z podłoża. Alternatywą jest stosowanie środków chwastobójczych. Musimy jednak pamiętać, że preparaty typu Roundup są silnie toksyczne i mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Nie poleca się ich w sytuacji, gdy po ogrodzie przemieszczają się małe dzieci, ani w sytuacji gdy ogród jest umieszczony w niewielkiej odległości od budynków mieszkalnych.

Po odchwaszczeniu podłoża przystępujemy do utwardzenia terenu. W przypadku małej powierzchni wystarczy utwardzić teren własnymi butami. Taka metoda nie będzie jednak zbyt skuteczna w większych ogrodach. W drugim przypadku lepiej będzie zastosować ciężki wał lub beczkę. Przetaczamy ją po w różnych kierunkach. Co pewien czas grabimy ziemię, a następnie ponownie wałujemy. Pamiętajmy, że najbardziej podatne na utwardzanie są podłoża wilgotne. Dlatego wałowanie warto przeprowadzić po opadach deszczu, lub na kilka godzin po dokładnym podlaniu podłoża.

To przyda się do Twojego trawnika - sprawdź ceny!

Zakładanie trawnika - wybór najlepszych nasion pod trawnik

W ofertach handlowych znajduje się wiele rodzajów nasion traw. Niektóre z nich lepiej rosną w terenie nasłonecznionym, z kolei innym odpowiadają przestrzenie zacienione. Wybierając mieszanki traw przeczytajmy dokładnie wskazania znajdujące się na opakowaniu. Uwzględnijmy też przeznaczenie naszego zielonego zakątka. W przypadku intensywnie użytkowanego trawnika najlepiej wybrać nasiona traw sportowych. W reprezentatywnych, nieeksploatowanych przestrzeniach lepiej sprawdzą się trawy parkowe, które tworzą efekt dywanu. Z kolei w bardzo dużych ogrodach możemy zastosować nasiona traw krajobrazowych. W niektórych mieszankach znajdują się też nasiona małych kwiatów ozdobnych. Dzięki temu możemy osiągnąć bardzo ciekawy efekt kompozycyjny.

Jeśli nie mamy predyspozycji odnośnie gatunku trawy i nie znamy jeszcze dokładnego przeznaczenia trawnika, wówczas warto wybrać mieszanki uniwersalne. Są to mieszanki najsilniejszych gatunków traw, które można stosować zarówno w miejscach nasłonecznionych jak i lekko zacienionych. Mieszanki uniwersalne są też najlepszym rozwiązaniem na glebach średnio żyznych.

Jak i kiedy siać trawę, czyli zakładanie trawnika krok po kroku

Wysiew traw

W ogrodach przeważnie stosujemy wysiew traw ręczny. Obszar dzielimy na kilka równych kwadratów. Każdy z nich obsiewamy taką samą ilością nasion. Najlepiej wysiewać nasiona na krzyż. Najpierw wysiewamy nasiona w jednym kierunku, a następnie pod kątem prostym do poprzedniego. Dzięki takiemu działaniu nasze nasiona będą równomiernie rozsiane po całym obszarze.

Po wysianiu trawy dokładnie grabimy cały trawnik. W ten sposób nakryjemy nasiona niewielką ilością ziemi (będzie to dobre zabezpieczenie przed intensywnymi promieniami UV). Następnie utwardzamy podłoże za pomocą deski lub wału. Utwardzenie gleby zabezpieczy nasiona przed wiatrem i zmniejszy powierzchnię parowania. Dzięki temu rośliny szybciej wytworzą korzenie i zaczną intensywniej kiełkować.

Po zasianiu trawy oraz utwardzeniu gleby przystępujemy do podlewania. Stosujmy niewielki strumień rozproszonej wody. Zwracamy szczególną uwagę na to, by strumień wody nie powodował przemieszczania się nasion. Podlewanie stosujemy regularnie przez pierwsze dwa tygodnie. Przeprowadzamy je wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Nie podlewamy nasion w południe, ponieważ promienie słoneczne mogą doprowadzić do poparzenia siewek. Jeśli gleba jest bardzo sucha, a temperatury wysokie, wówczas warto podlewać młodą trawę dwa razy dziennie. Regularne nawodnienie przyspieszy wytworzenie systemu korzeniowego.

Zakładanie trawnika - kiedy siać trawę?

Wysiew traw powinien być przeprowadzony w odpowiednim terminie. Dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie - kiedy wysiewać trawę?

Naturalnym okresem wysiewu jest jesień (od połowy sierpnia do października). W owym okresie nie występują już silne opady atmosferyczne ani wysokie temperatury. Gleba jest wilgotna, co ułatwia rozwój nasion. Trawa wysiana w okresie jesiennym szybko się ukorzenia i nie wymaga zbyt dużej pielęgnacji.

Drugim dogodnym okresem na wysiew traw jest wiosna (kiedy siejemy trawę na wiosnę? Od połowy kwietnia do czerwca!). Za wysiewem w tym terminie przemawia wysoka wilgotność powietrza. Należy jednak uważać na wiosenne przymrozki. Młoda trawa szybko przemarza, ale w razie potrzeby możemy ją zabezpieczyć agrowłókniną.

Przed wysiewem sprawdźmy jeszcze długoterminową prognozę pogody. Pamiętajmy, że najczęstszym powodem niepowodzenia w wysiewie są intensywne opady atmosferyczne. Silny deszcz szybko wypłukuje nasiona i przenosi je na niżej położoną glebę. Nasiona sklejają się ze sobą tworząc małe wałki, które nie nadają się już do dalszego obsiewania. Należy je usunąć z trawnika, bowiem zbyt gęste rozmieszczenie nasion może spowodować w późniejszym czasie grzybicze porażenie trawy. Po usunięciu zmytych siewek musimy przystąpić do ponownego obsiania trawnika.

Jak i kiedy siać trawę, czyli zakładanie trawnika krok po kroku

Zakładanie trawnika - ostatnie wskazówki

W pierwszym roku na naszej działce mogą pojawić się jednoroczne chwasty. Nie musimy się nimi przejmować. Chwasty wyrastają z nasion, które pozostawały w ziemi. Większość z nich całkowicie zaniknie poprzez regularne koszenie. Pozostałe możemy wyrwać, a w razie potrzeby zastosować delikatny preparat odchwaszczający. Czasem na świeżych trawnikach pojawia się mech, który wypiera młode siewki traw. Jest to znak, że gleba jest zbyt kwaśna. W tej sytuacji warto zastosować łagodny preparat na bazie siarczanu żelaza. W ofertach handlowych znajdziemy wiele nawozów oraz toników, które szybko wypierają mech i zwiększają krzewienie się trawy.

Alternatywą do siania trawy i oczekiwania na jej wzrost jest trawnik z rolki. Ceny takiego trawnika są wprawdzie dużo wyższe niż trawnik z siewu, ale za to już po kilku dniach mamy pięknie wypielęgnowany, dorodny trawnik.

Ocena: 4,3/5 (głosów 24)
, aktualizacja 25 kwietnia 2019
Komentarze (5)
 • 13 lutego 2019 07:02 - ~Prezes napisał(a) ocena: 5 głosowało: 11

  Jak usunąć perz z trawnika i skąd się bierze .

 • 19 lutego 2019 01:02 - ~bezbiku.info napisał(a) ocena: 1 głosowało: 3

  Przydatne wskazówki przy zakładaniu trawnika ja już jestem zmuszony obsiać trawą dzisiaj bo od jutro nadchodzą deszczowe dni.

 • 01 marca 2019 09:03 - ~Irena napisał(a) ocena: 6 głosowało: 8

  Zakładanie trawnika to jedno, ale co zrobić jeżeli na trawniku są chwasty ? Czy taki oprysk Chwastox trio 540 SL będzie odpowiedni ? Czy ktoś stosował ?

 • 09 marca 2019 12:03 - ~Krzysztof napisał(a) ocena: 3 głosowało: 3

  Można już siać trawę nie zapowiadają już przymrozkow czy zaczekać jeszcze ?

 • 23 lipca 2019 01:07 - ~Lukasz napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Krzysztof, Już możesz siać.

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha
Powiązane Artykuły
Które nasiona traw wybrać? Rodzaje traw, ceny, opinie, porady
Które nasiona traw wybrać? Rodzaje traw, ceny, opinie, porady
Nasiona traw ozdobnych - popularne gatunki, opinie, polecane sklepy
Nasiona traw ozdobnych - popularne gatunki, opinie, polecane sklepy
Stratyfikacja nasion krok po kroku - zobacz, jak przygotować nasiona
Stratyfikacja nasion krok po kroku - zobacz, jak przygotować nasiona
Chwasty na trawniku - najskuteczniejsze metody usuwania, opryski, porady
Chwasty na trawniku - najskuteczniejsze metody usuwania, opryski, porady
Mulczowanie trawnika krok po kroku - jak to zrobić i dlaczego? Wyjaśniamy
Mulczowanie trawnika krok po kroku - jak to zrobić i dlaczego? Wyjaśniamy
Jak zadbać o trawnik przed domem?
Jak zadbać o trawnik przed domem?
Kalendarz ogrodnika – kiedy siać kwiaty, warzywa i inne rośliny?
Kalendarz ogrodnika – kiedy siać kwiaty, warzywa i inne rośliny?
Kostrzewa czerwona - opis, odmiany, cena, wysiew nasion, porady
Kostrzewa czerwona - opis, odmiany, cena, wysiew nasion, porady
Mietlica pospolita (Agrostis capillaris) - opis, wysiew, cena nasion
Mietlica pospolita (Agrostis capillaris) - opis, wysiew, cena nasion
Trawa z rolki - cena, opinie i sposób układania darniny rolowanej
Trawa z rolki - cena, opinie i sposób układania darniny rolowanej
Czy warto zlecić założenie ogrodu specjalistom?
Czy warto zlecić założenie ogrodu specjalistom?
Najlepsze gatunki i rodzaje traw do ogrodu – co wybrać?
Najlepsze gatunki i rodzaje traw do ogrodu – co wybrać?
Koszenie trawy w ogrodzie – jak często ją kosić, jaka wysokość?
Koszenie trawy w ogrodzie – jak często ją kosić, jaka wysokość?
Jaki nawóz do trawy wybrać? Sprawdzamy najlepsze preparaty do nawożenia trawnika
Jaki nawóz do trawy wybrać? Sprawdzamy najlepsze preparaty do nawożenia trawnika
Jaki nawóz do trawy sprawdzi się najlepiej?
Jaki nawóz do trawy sprawdzi się najlepiej?
Czym i kiedy nawozić trawnik? Nawożenie trawnika bez tajemnic
Czym i kiedy nawozić trawnik? Nawożenie trawnika bez tajemnic
Jaka ziemia pod trawnik będzie najlepsza?
Jaka ziemia pod trawnik będzie najlepsza?
Trawnik po zimie – co zrobić, aby na wiosnę trawnik wyglądał znów pięknie?
Trawnik po zimie – co zrobić, aby na wiosnę trawnik wyglądał znów pięknie?
Kosiarka do trawy - spalinowa czy elektryczna? Sprawdzamy zalety i wady
Kosiarka do trawy - spalinowa czy elektryczna? Sprawdzamy zalety i wady
Koszenie trawy przed i po zimie - kiedy to zrobić?
Koszenie trawy przed i po zimie - kiedy to zrobić?
Wiechlina łąkowa - popularna trawa - opis, cena, sianie, pielęgnacja
Wiechlina łąkowa - popularna trawa - opis, cena, sianie, pielęgnacja
Życica trwała (rajgras angielski) - opis gatunku trawy, odmiany, wysiew, pielęgnacja
Życica trwała (rajgras angielski) - opis gatunku trawy, odmiany, wysiew, pielęgnacja
Pielęgnacja trawnika na wiosnę – 5 zabiegów, które musisz wykonać!
Pielęgnacja trawnika na wiosnę – 5 zabiegów, które musisz wykonać!
Cennik zakładania ogrodów 2018 w całej Polsce
Cennik zakładania ogrodów 2018 w całej Polsce
Trawnik po zimie - jak zadbać i pielęgnować trawnik po zimie?
Trawnik po zimie - jak zadbać i pielęgnować trawnik po zimie?
Jak i kiedy siać trawę w ogrodzie? Poradnik praktyczny wysiewu trawy
Jak i kiedy siać trawę w ogrodzie? Poradnik praktyczny wysiewu trawy
Trawa pampasowa - uprawa, pielęgnacja i inne porady
Trawa pampasowa - uprawa, pielęgnacja i inne porady
Zwalczanie mchu w trawniku i na kostce brukowej - sprawdzone sposoby
Zwalczanie mchu w trawniku i na kostce brukowej - sprawdzone sposoby
Mało uciążliwa pielęgnacja trawnika - sprawdzone sposoby
Mało uciążliwa pielęgnacja trawnika - sprawdzone sposoby
Trawy ozdobne w ogrodzie - rodzaje, uprawa, ceny
Trawy ozdobne w ogrodzie - rodzaje, uprawa, ceny
Jak pozbyć się kreta? Sprawdzone sposoby na kreta w ogrodzie
Jak pozbyć się kreta? Sprawdzone sposoby na kreta w ogrodzie
Trawa z rolki - ceny i porady dla chcących szybko założyć trawnik
Trawa z rolki - ceny i porady dla chcących szybko założyć trawnik
Wertykulacja trawnika – cena, terminy i inne porady
Wertykulacja trawnika – cena, terminy i inne porady
Areator wertykulator - jedno czy dwa urządzenia? Do czego służą? Który wybrać?
Areator wertykulator - jedno czy dwa urządzenia? Do czego służą? Który wybrać?
Zakładanie i pielęgnacja trawnika - porady eksperta
Zakładanie i pielęgnacja trawnika - porady eksperta

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij