Siedmiopalecznik błotny - opis, występowanie, zastosowanie
Siedmiopalecznik błotny, tak jak i wiciokrzew zaostrzony, czy też serdecznik syberyjski, to roślina, która naturalnie występuje na terenie naszego kraju. Pamiętajmy jednak, że zanim zaczniemy używać ziele i zanim kupimy sadzonki tej rośliny, powinniśmy poznać opinie na temat siedmiopalecznika błotnego, tego, gdzie znajduje swoje zastosowanie, jakie ma właściwości lecznicze, a także, jaka jest cena ziela w sklepach i aptekach.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach leczniczych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Siedmiopalecznik błotny - występowanie i informacje na temat rośliny
Kiedy interesujemy się siedmiopalecznikami błotnymi, wiciokrzewami zaostrzonymi, czy też serdecznikami syberyjskimi, w pierwsze kolejności powinniśmy zapoznać się z informacjami na temat danej rośliny. Oczywiście informacje na temat różnych roślin znajdują się na forach, natomiast nie na każdym forum znajdziemy wiarygodne informacje. Dlatego też, jeśli poszukujemy informacji na temat roślin, powinniśmy wybrać forum, które cieszy się dobrą opinią i jest to forum profesjonalne.
Przejdźmy jednak do tego, czym charakteryzuje się siedmiopalecznik błotny - Comarum palustre. Otóż siedmiopalecznik błotny to gatunek rośliny, który zalicza się do rodziny różowatych - Rosaceae. Roślina ta występuje na terenie całej Europy, a dodatkowo też w Ameryce Północnej oraz w Azji. W Polsce jest to pospolity gatunek występujący na niżu, a w górach występuje rzadko, lecz w niższych położeniach. W Karpatach i Sudetach znajdują się jedynie pojedyncze stanowiska występowania tych roślin.
Siedmiopalecznik błotny - Comarum palustre, to bylina, która kwitnie w VI i VII. Rośnie ona na niskich i przejściowych torfowiskach, na brzegach wód, wyrobiskach potorfowych, a czasami nawet na mokrych łąkach. Warto wiedzieć, że roślina ta charakteryzuje się słabo rozgałęzioną i wzniesioną łodygą, która dorasta do około 90 cm wysokości. Jej liście są prawie palczaste, nierówno pierzaste i 5-7 listkowe. Pojedyncze listki są sztywne, ostro piłkowane, lancetowate, a spodem sine. Kwiaty siedmiopalecznika błotnego są koloru ciemnopurpurowego.
Siedmiopalecznik błotny (Comarum palustre) - właściwości lecznicze i zastosowanie
Siedmiopalecznik błotny to roślina o niesamowitych właściwościach leczniczych i bardzo przydatnym zastosowaniu. Otóż surowcem tej byliny jest zarówno ziele, jak i kłącze. Kłącze rośliny zbierane jest w okresie wiosny i jesieni, natomiast ziele zbiera się przez całe lato. Warto wiedzieć, że w roślinie tej znajdują się garbniki, kwasy elagowe, galusowe, chinowe, katechinowe, a dodatkowo glikozydy fenolowe, olejki eteryczne i wiele innych.
Kiedy interesujemy się siedmiopalecznikiem błotnym, powinniśmy wiedzieć, że roślina ta ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. Działa ona przeciwkrwotocznie, ściągająco, zapierająco, a także przeciwzapalnie. Siedmiopalecznik chroni miąższ wątroby, naczynia krwionośne i nerki.
Co więcej, ma on działanie przeciwrodnikowe, przeciwzapalne, antyoksydacyjne, ściągające błony śluzowe i skórę, przeciwobrzękowe, antyseptyczne oraz odkażające. Roślina ma wpływ na hamowanie odczynów alergicznych, przyspieszenie krzepnięcia krwi, hamowanie procesów fermentacji i gnicia w jelitach oraz zmniejszenie przekrwienia błon śluzowych i wydzielania soków trawiennych.
Właśnie przez wzgląd na swoje właściwości lecznicze, siedmiopaleczniki błotne stosowane są do regeneracji nabłonka jelit, leczenia owrzodzeń żołądka, jelita grubego oraz jelita cienkiego. Wykorzystuje się go również przy zaburzeniach sekrecyjno-absorpcyjnych jelit. Co więcej, fenolokwasy, które zawarte są w roślinie, działają ochronnie na tkankę nabłonkową. Dodatkowo w zielarstwie ludowym roślina była stosowana na stany zapalne kości, bóle, zapalenie stawów kręgosłupa oraz zewnętrznie na bóle stawów i kości. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat uprawy czyśćca błotnego?
Opinie i cena siedmiopalecznika - jaki sklep lub apteka będzie najlepsza do jego zakupu
Kiedy chcemy zakupić sadzonki rośliny, jaką jest wiciokrzew zaostrzony, serdecznik syberyjski, czy też siedmiopalecznik błotny, powinniśmy w pierwszej kolejności zapoznać się z opinią na temat danej rośliny. Otóż siedmiopalecznik błotny cieszy się bardzo dobrą opinią wśród osób, które uprawiają go w swoim ogrodzie lub korzystają z ziela w celach zdrowotnych.
Jeśli chodzi o ceny sadzonek, musimy wiedzieć, że nie są one wysokie. Pamiętajmy jednak o tym, że ceny zależą od tego, jaki sklep wybierzemy oraz od jakiego producenta kupimy roślinę. Do wyboru mamy zarówno sklepy stacjonarne, jak i sklepy internetowe. Z reguły jednak cena za sadzonkę wynosi około 7 zł. Warto wspomnieć również o tym, że ceny za ziele siedmiopalecznika błotnego również mogą się od siebie różnić. Tutaj jednak bierzemy pod uwagę to, jaką cenę oferuje nam apteka, a jaką cenę sklep zielarski.
Z siedmiopalecznika błotnego tworzona jest również nalewka i krople. Nalewka i krople mają również działanie lecznicze, zwłaszcza kiedy to np. w kroplach, znajdują się dodatkowe składniki, które dodatkowo podbijają działanie specyfików. Jeśli chodzi natomiast o nalewkę, możemy bez problemu przygotować ją we własnym zakresie. Warto jednak pamiętać o tym, by skorzystać z dobrego przepisu i zachować odpowiednie proporcje.