Projekty ogrodów zawierające skalniaki ogrodowe

Skalniaki przed domem w ogrodach stanowią ozdobę. Jednak bardzo ważne jest, żeby odpowiednio wkomponować je w architekturę krajobrazu na działce. Można rozważyć stworzenie skalniaka przed domem już na etapie projektu ogrodu w konsultacji z architektem krajobrazu lub skomponować go w późniejszym czasie - samodzielnie.

Każde z powyższych rozwiązań ma swoje dobre i złe strony. Jeśli zdecydujemy się zatrudnić firmę specjalizującą się w projektowaniu ogrodów, musimy liczyć się z kosztami. Jednak wiedza fachowa architektów krajobrazu przełoży się na bardzo zadowalające efekty.

Projekt aranżacji ogrodu uwzględniający skalniaki w ogrodzie możemy jednak  stworzyć we własnym zakresie, zaoszczędzając na firmie fachowej. Pierwszym krokiem, jeśli zdecydujemy się na samodzielny projekt ogrodu, będzie decyzja jakie elementy chcemy w nim umieścić.

Dobór małej architektury zależy od nas i od przestrzeni jaką dysponujemy. Oprócz elementów takich jak miejsce wypoczynku w rodzaju altan, czy pawilonów ogrodowych oraz grilla, możemy zastosować mnogość innych elementów. Przemyślmy zakup pergoli, postawienie drewnianego domku gospodarczego lub narzędziowego, a także kąciku zabaw dla dzieci, czy oczka wodnego.

Projekty ogrodów powinny brać pod uwagę co lubimy robić. Ogród to nie tylko miejsce na które będziemy patrzeć, ale także miejsce gdzie będziemy spędzać czas. Pomyślmy o tym na wstępie, podczas prac nad projektem.

Skalniak w ogrodzie powinien być wkomponowany w otoczenie z wyczuciem estetycznym. Nieprawidłowe i chaotyczne połączenie wielu różnych niepasujących do siebie elementów w ogrodzie, może skutkować brakiem efektu dekoracyjnego. Podobnie jest z innymi konstrukcjami oraz roślinami czy oczkami wodnymi. Przypadkowość i brak planu powoduje, że  nie będą tworzyły spójnej i estetycznej kompozycji.

Projekt ogrodu powinien uwzględniać także takie miejsca jak ogródek warzywny, czy na przykład ogródek ziołowy. Należy zastanowić się gdzie umieścimy ścieżki ogrodowe a także w jakim stylu chcemy mieć zaprojektowany ogród.  Ogród musi być również funkcjonalny i łatwy w utrzymaniu.

Więcej informacji na temat tego, jak zaprojektować i wykonać ogród znajdziecie w tych artykułach.

Rośliny na skalniak w ogrodzie to bardzo duży wybór, dzięki któremu możesz zrobić bardzo kolorową kompozycję. Skalniaki są niezwykle oryginalne.
5 najlepszych pomysłów na skalniak w ogrodzie i przed domem

Jak zrobić piękne skalniaki w ogrodzie?

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie jak zrobić skalniak, trzeba na początek zrobić porządek w nomenklaturze. Pod pojęciem skalniak może kryć się wiele różnych rozwiązań. Przede wszystkim skalniak przed domem może składać się z zaledwie kilku kamieni i roślin, a może być to cała infrastruktura wykorzystująca mur oporowy, ogród na skarpie z dużą ilością roślin i kamieni ozdobnych.

Skalniaki w ogrodzie nie wymagają żadnej specjalistycznej wiedzy. Kamienie możemy pozyskać małym nakładem kosztów z okolicznych kamieniołomów lub nazbierać samodzielnie. Dobór kamieni w dużej mierze determinuje wybór roślin. Niektóre skały wpływają na odczyn podłoża i nie wszystkie rośliny będą mogły rosnąć w ich sąsiedztwie. Tak więc przy zakupie roślin zapytajmy sprzedawcę jakie warunki musi spełniać gleba aby rośliny dobrze się przyjęły.

Kiedy wybraliśmy już rodzaj kamienia (skały kredowe, wapienie, piaskowce) a także gatunki roślin, przystępujemy do przygotowania podkładu. Na tym etapie istnieją różne szkoły. Można kamienie lekko wkopać w grunt i obsadzić roślinami a także zastosować bardziej profesjonalne rozwiązanie.

Ten drugi sposób polega na zdjęciu wierzchniej warstwy gruntu, wysypaniu otworu żwirem lub drobnym gruzem betonowym. Później układamy lub lekko wkopujemy kamienie naokoło, a następnie środek wypełniamy mieszanką uprzednio wykopanej ziemi z torfem i piaskiem. Ziemie ubijamy, i powtarzamy czynność aż do osiągnięcia pięter skalnych do pożądanej przez nas wysokości. Między kamieniami musimy zostawić odstępy w których będą rosły, wybrane przez nas rośliny. Kiedy konstrukcja skalna będzie gotowa rozpoczynamy sadzenie roślin w szczelinach. W zależności od gatunku roślin musimy zwrócić uwagę na głębokość gleby w skalniaku. Byliny, często wykorzystywane na skalniakach w ogrodach, przyjmują się dobrze i wystarczy im około 5 do 10 cm gleby.

Do budowy skalniaczka ogrodowego oprócz kamieni i podkładu w postaci gruzu czy żwiru, można wykorzystać również geowłókna oraz warstwę okrywającą na przykład w postaci kory. Zasadniczo, ze względu na preferencje roślin skalnych, skalniaki umieszcza się w ogrodzie od południowej lub zachodniej strony. W kompozycji skalniaka przed domem można użyć również suche  konary.

Jeśli w ogrodzie mamy naturalną różnicę terenu, możemy wybudować w tym miejscu murek oporowy (tzw. suchy murek). Taka mini budowla z kamieni może być częścią skalniaka lub go uzupełniać. Najczęściej stosowanymi skałami na murek oporowy dekoracyjny są bazalty, łupki, granity, dużo rzadziej wapienie.

Sposoby podane powyżej stanowią jedynie otwarty katalog propozycji na aranżację skalniak ogrodowego. Sposobów jest bardzo wiele, ponieważ skały i rośliny stanowią wdzięczny materiał do kreatywnej pracy.

Skalniaki przed domem są naprawdę bardzo urocze. Rośliny na skalniak tylko dodają im uroku i sprawiają, że lepiej wpisują się w tło.
5 najlepszych pomysłów na skalniak w ogrodzie i przed domem

Jakie rośliny na skalniak przed domem?

Tak jak w przypadku projektu ogrodu i aranżacji otoczenia ogrodowego, wybór roślin na skalniak zależy od naszych upodobań. Jednak zalecane jest aby rośliny na skalniak były roślinami wieloletnimi, gdyż skalniak ma pełnić funkcję ozdobną przez cały rok.

Rośliny na skalniak dobieramy również pod względem usytuowania. Inne gatunki na zacienione fragmenty ogrodu skalnego, inne na dobrze nasłonecznione. Warto również wybierać rośliny które podczas rozwoju tworzą kolonie, i pięknie obrastają skały.

Bardzo popularną rośliną do skalniaka w ogrodzie jest zimozielony Rojnik. Ta propozycja ma wiele odmian, jednak w przypadku większości, główną ozdobą są ozdobne, całoroczne liście. Mięsiste liście Rojnika tworzą kompozycje określane jako gwiazdy. Rojniki tworzą kolonie.

Kolejną propozycją są Rozchodniki. Ich główną zaletą, poza pięknymi liśćmi jest to, że są bardzo mało wymagające. Dodatkowo, w zależności od odmiany posiadają sezonowo bardzo kolorowe i dekoracyjne kwiaty. Liście utrzymują się przez niemal cały rok. Do popularnych odmian wykorzystywanych na skalniaki ogrodowe należą Rozchodnik kamczacki, kaukaski, biały i ostry. W dobrych sklepach ogrodniczych możemy znaleźć również inne odmiany.

Do obsadzenia ogrodów skalnych często stosowany jest również Żagwin ogrodowy. Jest to bylina zimozielona, wymaga gleby zawierającej wapń. Kwitnie od kwietnia do maja, wypuszczając dziesiątki drobnych kwiatków. Ta bylina wśród roślin na skalniak zajmuje jedną z bardziej zasłużonych  pozycji. Należy ją sadzić w miejscu nasłonecznionym, zarówno w sąsiedztwie kamieni, jak i na skarpie.

Inną popularną rośliną na skalniak jest Dąbrówka rozłogowa. Jest to dosyć niska bylina, która bardzo szybko i efektywnie się rozrasta. Ładne kwiaty, w zależności od odmiany utrzymują się w sezonie. Dekoracyjne liście są prawie całoroczne, częściowo zimozielone.

Kolejną ciekawą rośliną na skalniaczek jest Goździk pierzasty. Charakteryzuje się gęstymi drobnymi liśćmi, które tworzą zwartą, atrakcyjną wizualnie strukturę. Kwitnie dwa razy w sezonie, a kwiatostan jest bardzo obfity, w zabarwieniu od białego do różowego.

W wielu ogrodach można spotkać skalniaki ogrodowe w których posadzono krzewy i iglaki. Są to rośliny które tworzą rodzaj tła dla całej kompozycji, i pełnią raczej role aktorów drugiego planu. Karłowate rośliny iglaste mają tą zaletę że są zielone przez cłay rok. Często wykorzystuje się jałowce, małe świerczki czy bardzo popularne tuje.

Oczko wodne w ogrodzie

Podczas aranżacji przestrzeni ogrodowej możemy również zdecydować się na oczko wodne. Oczko wodne może być bardzo efektowną ozdobą ogrodu i co najważniejsze można wykonać je samodzielnie.

Żeby zrobić oczko wodne w ogrodzie musimy rozpocząć od wykopania miejsca na  zbiornik. Wykopany zbiornik należy oczyścić z kamieni, korzeni oraz patyków. Dno i bloki niecki należy wyrównać i ubić. Środek wyłożyć specjalną folią, którą można nabyć w większości sklepów ogrodniczych. Po rozłożeniu folii dno maskujemy kamieniami i żwirem. Brzegi folii wystające za nieckę możemy zasypać ziemią następnie ją ubijając i położyć ozdobne kamienie. Po zakończeniu pracy stopniowo uzupełniamy nieckę wodą. Oczywiście o ozdobnym charakterze oczka wodnego będzie decydować głównie dobór kamieni otaczających nieckę oraz roślin którymi obsadzimy brzegi oraz roślin pływających.

Jeśli nie mamy ochoty na wgłębianie się w meandry stref wzrostu gatunków roślin, najłatwiej będzie wyposażyć oczko wodne w rośliny pływające. Do gatunków roślin swobodnie unoszących się na wodzie należą miedzy innymi rzęsy, wolfia bezkorzeniowa, żabiściek pływający,  wgłębka pływająca, a także osoka aloesowata.

W strefie wokół sadzawki możemy posadzić byliny. Dobrze jeśli nie będą za wysokie, żeby nie zasłaniały oczka wodnego, szczególnie po stronie z której oczko jest najlepiej widoczne. Więcej informacji na temat urządzenia oczka wodnego w ogrodzie znajdziecie w dedykowanym artykule.

Ogrody skalne w ofercie firm

Projekt ogrodu skalnego i jego wykonawstwo można zlecić również firmie ogrodowo - budowlanej lub specjaliście w zakresie architektury krajobrazu. W ofercie takich podmiotów można znaleźć liczne propozycje skalniaków ogrodowych, kompletne projekty i galerię przykładowych zdjęć.

W tym przypadku firma fachowa lub specjalista, doradzi nam nie tylko rodzaj kamieni i rośliny które będą najbardziej pasowały do otoczenia, lecz także  uatrakcyjni całość zastosowaniem murków, mostków i innych rozwiązań.

Niektóre firmy oferują również opiekę nad ogrodem po jego realizacji, w tym pielęgnację i nawożenie roślin. Mogą zająć się również konserwacją konstrukcji drewnianych, takich jak pergole ogrodowe lub altany. Mimo, iż zaangażowanie firmy do aranżacji ogrodu jest sporym wydatkiem, będziemy mieli pewność że wszystko zostało zrobione fachowo i nie będzie trzeba wprowadzać czasochłonnych poprawek.

Całościowy projekt ogrodu, uwzględniający instalacje, konstrukcje i aranżacje skalniaków i oczek wodnych to wydatek od 1000 zł wzwyż. Za projekt wraz z wykonaniem w zależności od stopnia skomplikowania oraz ilości i rodzaju zastosowanego materiału zapłacimy od 2000 zł do kilkunastu tysięcy. Ceny podane powyżej stanowią oczywiście ceny minimalne za bardzo niewielki ogród.

Bardzo ważna jest tutaj nasza wizja ogrodu, do której firma wybrana przez nas powinna się zastosować. Tworzenie terenów zielonych w obrębie ogrodów powinno być prowadzone kreatywnie, lecz z umiarem.

Skąd pozyskać oferty na aranżację ogrodu? Najłatwiej wypełnić ten formularz, profesjonalne firmy same zgłoszą się z ofertami.

Niezależnie czy zdecydujemy się powierzyć wykonanie skalniaka w ogrodzie firmie zewnętrznej, czy zrobimy go samodzielnie powinniśmy pamiętać o kilku bardzo ważnych sprawach. Przede wszystkim dobrze wybierzmy miejsce na oczko wodne czy skalniak, pamiętając o bezpieczeństwie. Jeśli w domu jest małe dziecko dostęp do oczka wodnego powinien być zabezpieczony. W przypadku tworzenia skalniaka na skarpie postawmy ściankę oporową, aby zminimalizować ryzyko osuwania się gruntu i zniszczenia naszej pracy.  Te i inne ważne kwestie rozważmy dobrze zanim przystąpimy do urządzania naszego wymarzonego ogrodu.

ikona podziel się Przekaż dalej