Skalnica – odmiany, wymagania, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne

Skalnice to ciekawe rośliny ozdobne do ogrodu, których posadzenie warto rozważyć zwłaszcza wtedy, gdy w ogrodzie posiadamy skalniak, gdyż dobrze radzą sobie w takich warunkach. Sprawdź, jakie gatunki i odmiany skalnic warto wziąć pod uwagę oraz poznaj zasady upraw i pielęgnacji tych roślin.

Popularne gatunki i odmiany skalnicy

Skalnica w ogrodzie czy też na balkonie lub tarasie (możliwa jest także uprawa tych roślin w pojemnikach) nie nastręcza wielu trudności, gdyż nie są to rośliny wymagające. W naturalnym środowisku występują przede wszystkim w górach, więc nie mają dużych wymagań co do podłoże. Jakie gatunki i odmiany cieszą się w Polsce największą popularnością? Oto przegląd wybranych skalnic i ich krótka charakterystyka.

Skalnica Arendsa – z łaciny Saxifraga Arendsa to zimozielona bylina wydająca białe kwiaty w okresie od maja do lipca. Dorasta to masymalniej wysokości około 20 cm, a jej liście tworzą interesujące rozety. Skalnica Arendsa preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste.

Skalnica gronkowa – z łaciny Saxifraga paniculata to dekoracyjna bylina polecana na skalniaki, preferująca stanowisko słoneczne. Okres jej kwitnienia przypada ma czerwiec-lipiec, kiedy to wydaje kremowe i zielonkawe kwiaty. Skalnica gronkowa dorasta do wysokości około 20 cm.

Skalnica cienista – z łaciny Saxifraga umbrosa to roślina sadzona na skalniakach, które dobrze radzi sobie także na zacienionym stanowisku. Jej kwiaty mają kolor biało-różowy, a bylina kwitnie od maja do lipca. Nadaje się do sadzenia także na rabatach. Skalnica cienista dorasta do nieco większych rozmiarów niż omówione wcześniej gatunki, gdyż do około 30 cm.

Skalnica rozłogowa – z łaciny Saxifraga stolonifera jest rośliną doniczkową dorastającą do około 15 cm wysokości. Posiada dekoracyjne liście, owłosione i pofalowane na brzegach, a od spodu w kolorze czerwonym. Skalnica rozłogowa wydaje niewielkich rozmiarów białe kwiatuszki i nadaje się na parapety o wschodniej ekspozycji.

Skalnica Peter Pan – z łaciny Saxifraga Arendsa ‘Peter Pan’ to odmiana wspomnianej już wcześniej skalnicy Arendsa, która zasługuje na szczególną uwagę, gdyż cieszy się dużym zainteresowanie z uwagi na swój niewątpliwy urok. Rozrastając się w ogrodzie tworzy imponujący dywan drobnych, karminowoczerwonych kwiatów. Skalnica Peter Pan dobrze znosi gorsze warunki oraz czasowe susze.

Skalnica jako popularna bylina – uprawa i pielęgnacja

Skalnica w zależności od odmiany preferuje nieco inne warunki, jednak nie ulega wątpliwości, że jej uprawa nie należy do najtrudniejszych zadań. Bylina ta bowiem dobrze radzi sobie nawet w trudniejszych warunkach, choć z reguły preferowane przez nie stanowisko to lekkie, próchniczne gleby i słoneczna lub półcienista ekspozycja.

Skalnice najpiękniej wyglądają w czasie wiosny i lata, dlatego warto zatroszczyć się, by ich kwitnienie było obfite. Większość skalnic nie lubi suszy ani nadmiernej wilgoci, dlatego należy stosować adekwatny do warunków i odmiany sposób podlewania.

Konkretna uprawa i pielęgnacja skalnicy zależy od wybranego gatunku, dlatego też warto zapoznać się z licznie zgromadzonymi na tej stronie artykułami na temat poszczególnych skalnic. Znaleźć w nich bowiem można szereg porad i praktycznych wskazówek co do uprawy danej odmiany.