Skąd pochodzi skalnica Arendsa?


Skalnica Arendsa, tak jak i skalnica cienista, skalnica gronkowa, czy skalnica rozłogowa, należy do rodziny skalnicowatych - Saxifragaceae. Do skalnicowatych należy około 550 gatunków, które są rozmieszczone w około 31-33 rodzajach. W Polsce naturalnie występują rośliny z rodzaju śledziennica - Chrysosplenium i skalnica - Saxifraga. Z kolei uprawiane są również gatunki z rodzajów tawułka - Astilbe, bergenia - Bargenia oraz żurawka - Heuchera.

Rodzaj skalnica - Saxifraga obejmuje około 370-440 gatunków, które naturalnie dziko występują na terenie Azji, w górach Europy, a niektóre z nich spotykane są również w Polsce. Warto wiedzieć, że poszczególne gatunki skalnic łatwo się ze sobą krzyżują, i tworzą w ten sposób naturalne mieszańce. Właśnie przez to ciężko jest dokładnie określić ilość gatunków, mieszańców i odmian.

Cechą charakterystyczną dla tych roślin jest to, że są one roślinami o małych rozmiarach, które również dzięki temu doskonale odnajdują się w doniczkach, w szczelinach i na skalniakach. Ich liści jest bardzo dużo, ale są one drobne. Razem tworzą one atrakcyjne rozety, które zebrane przy sobie przypominają gęste poduszeczki. Kwiatostany z kolei wyrastają na wzniesionych pędach.

Łacińska nazwa skalnicy Arendsa to Saxifraga x arendsii. Tak, jak i skalnice cieniste - Saxifraga umbrosa, skalnice gronkowe - Saxifraga paniculata, czy skalnice rozłogowe - Saxifraga stolonifera, również skalnice Arendsa są bylinami. Ze względu na to, że roślina jest mieszańcem, ciężko jest dokładnie zidentyfikować to, skąd pochodzi. A może zainteresuje cię także ten artykuł o najlepszych bylinach do cienia?

Skalnica Arendsa w ogrodzie Saxifraga x arendsii - charakterystyka i inne znane gatunki

Kwiat, którym jest Saxifraga x arendsii, znany także jako arendsii skalnica, charakteryzuje się niskim wzrostem i dorasta do około 15-20 cm. Ta niska bylina doskonale odnajduje się między szczelinami ze względu na swoje małe rozmiary. Z tego powodu może ona doskonale wypełnić nam najmniejsze wolne i ciężko dostępne miejsca w kompozycjach kwiatowych.

Niesamowicie istotną cechą tych kwiatów są ich liście, dla których są one sadzone w uprawie. Liście wybarwione są na zielony kolor i są one głęboko klapowane. Tworzą one bardzo piękną i gęstą rozetę. Z kolei innym elementem rośliny są jej bardzo liczne kwiaty o małym rozmiarze, które zebrane są w grona. Pojawiają się one w okresie V i VI, a ich kolory są różne i zależą od odmiany. Zazwyczaj spotkamy się jednak z białymi, różowymi i czerwonymi kwiatami w różnych odcieniach.

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Skalnica Arendsa saxifraga x arendsi w ogrodziei oraz warunki  uprawy, stanowisko, wymagania, sadzenie, rozmnażanie i pielęgnacja - porady
Skalnica Arendsa (Saxifraga x arendsii) - uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne

Powinniśmy wiedzieć, że skalnica Arendsa występuje w wielu odmianach. Do najbardziej popularnych należą 'Alba', 'Peter Pan', a także 'Red Cap'. Główną różnicą w poszczególnych odmianach jest barwa i jej intensywność. Odmiana 'Red Cap' przyciąga do siebie zwolenników czerwonych kwiatów, tak samo, jak i 'Peter Pan', którego kwiaty są także w czerwonym kolorze, ale nieco ciemniejsze. Z kolei odmiana 'Alba' ma bardzo piękne biało wybarwione groniaste kwiatostany. Sprawdź także ten artykuł o najlepszych roślinach cieniolubnych.

Skalnica Arendsa - jak wygląda uprawa i pielęgnacja

Elementem, dzięki któremu bylina ta będzie osiągała standardowe rozmiary, zarówno liści, jak i kwiatów, jest prawidłowo dobrane stanowisko, a także odpowiednio przeprowadzone zabiegi dotyczące uprawy i pielęgnacji. Bardzo ważne jest to, aby Saxifraga x arendsii zarówno w doniczce, jak i w ogrodzie, sadzona była na stanowiskach półcienistych, chociaż zniesie ona nawet nasłonecznione w pełni miejsca. Warunkiem tego jest jednak to, aby była utrzymywana stała wilgotność gleby. Wymagania glebowe nie są jednak bardzo duże, a najważniejsze jest to, by gleba była wilgotna.

Bardzo dużą popularnością cieszy się zakup nasion i sadzonek. Powinniśmy jednak wiedzieć, że uprawa, w której korzystamy z nasiona rośliny, trwa zdecydowanie dłużej i nie jest tak pewna, jak uprawa z sadzonek. Oczywiście dla osób, które są cierpliwe, nie ma problemu w czekaniu na to, aż nasiona zaczną kiełkować. Polecanym sposobem rozmnażania jest podział roślin w okresie letnim lub sadzonkowanie na jesień. Pamiętajmy jednak o tym, by zachowywać proporcję i sadzić po 9 roślin na 1 m2. Oczywiście możemy również sadzić je pojedynczo.

Skalnica Arendsa jest rośliną, która sadzona jest bardzo często na skalniak, ale doskonale poradzi sobie również w doniczce z odpowiednio przygotowanym podłożem. Chcąc, by na naszym tarasie, balkonie lub nawet w domu znalazł się miniaturowy ogród skalny, bez problemu możemy go przygotować w doniczce, którą zaaranżujemy tak, by pasowała także do naszych wnętrz. Właśnie do tego przydadzą się nam malutkie skalnice, które świetnie zaadoptują się i stworzą prawdziwy skalny ogród. Skalnica Arendsa w ogrodzie to wybór wart rozważenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kwiatach cieniolubnych?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny