Skalnica cienista - wymagania, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne
Skalnica Saxifraga to przeszło 300 gatunków niskich górskich roślin, należących do rodziny skalnicowatych Saxifragaceae. Miękkie poduchy lub całe kobierce bylin porastają zróżnicowane miejsca - skalne szczeliny, miejsca nasłonecznione lub cieniste, siedliska wilgotne oraz suche. Skalnice nadają się na skalniak, na skarpy kwiatowe, murki lub na obwódki rabat. Skalnica cienista Saxifraga umbrosa jest dekoracyjną byliną, chętnie uprawianą w ogrodach.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o skalnicach.
Skalnica cienista (Saxifraga umbrosa) – bylina nie tylko na skalniak
Skalnica cienista może być uprawiana w ogrodach skalnych, na murkach lub w pojemnikach. Sprawdzi się także jako okrywa niewielkich przestrzeni. W ogrodach, w których nie ma możliwości założenia ogrodu skalnego, możemy wyodrębnić niewielką część ogrodu, tworząc rodzaj skalnej sekcji, z dekoracyjnymi roślinami z rodziny skalnicowatych. W ogrodach z nierównościami terenu, warto zbudować z naturalnych kamieni murki, by w ich szczelinach zasadzić kwitnące skalnice. Rośliny skalne możemy również uprawiać w miniaturowych skalniakach. Najlepiej zasadzić byliny w pobliżu traw ozdobnych, które będą stanowić efektowne tło. Kompozycję skalnych roślin warto uzupełnić o nasadzenia karłowych iglastych krzewów ozdobnych, które podkreślą urodę niewielkich roślin.
Dekoracyjna skalnica cienista dorasta do 30 cm wysokości. Na czerwonej omszonej łodyżce, od maja do czerwca, pojawiają się białe drobne gwiazdkowate kwiaty, ujęte w wiechy. Płatki są charakterystycznie nakrapiane – na obrzeżach znajduje się większa czerwona plamka, natomiast u nasady płatków widnieje kilka żółtych cętek. Skórzaste zimozielone liście tworzą rozety. Uprawa byliny wymaga nasadzenia na stanowisku lekko zacienionym, w żyznej próchnicznej glebie. Skalnica preferuje wilgotną ziemię, jednak nie akceptuje podłoża zbyt mokrego, ze stojącą wodą. Skalnice tego gatunku dobrze czują się pod drzewami, ładnie zadarniając trudniej dostępne zakątki ogrodu.
Pielęgnacja rośliny polega na dbałości o właściwie wilgotne stanowisko, bowiem skalnica wrażliwa jest na susze. Regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów, przedłuży czas kwitnienia i poprawi jej kondycję. Skalnica cienista może być uprawiana w całej Polsce, poza rejonem Tatr oraz Suwalszczyzny, ze względu na ostre zimy. Zimozielone byliny warto zabezpieczyć przed spadkiem temperatur, stosując zimową okrywę stroiszem lub rozkładając agrowókninę. Rozmnażamy rośliny poprzez sadzonkowanie rozłogów z korzeniami oraz poprzez wysiew nasion. Sadzimy byliny w grupach, liczących do 20 roślin. Ładną odmianą jest skalnica cienista ‘Clarence Elliot’, o kwiatach różowych, pojawiających się od maja do czerwca na 40-cm pędach. Jeśli szukasz inspiracji na podobne rośliny z tego gatunku, sprawdź także artykuł o uprawie skalnicy gronkowej.
Uprawa najciekawszych bylin skalnicowych
Skalnica Arendsa Saxifraga arendsii - obejmuje grupę odmian, na którą składają się mieszańce różnych gatunków. Bylina dorasta do 20 cm wysokości. Zimozielone miękkie listki tworzą rozetę. Wielobarwne kwiaty ujęte są w kwiatostany. Mogą być białe, różowe,czerwone lub żółte. Skalnica obficie kwitnie w maju. Przycięcie przekwitłych kwiatostanów, wydłuży czas kwitnienia. Uprawa byliny wymaga nasadzenia roślin na stanowiskach lekko zacienionych i słonecznych, w żyznym i przepuszczalnym wilgotnym podłożu. Skalnica Arendsa efektownie prezentuje się w ogrodach skalnych i jako barwna okrywa niewielkich przestrzeni w ogrodzie. Ciekawą odmianą jest Saxifraga arendsii ‘Peter Pan’, o kwiatach wyrastających tuż nad liśćmi, co sprawia, że ogród zdobi gęsty kobierzec czerwonych kwiatów.
Skalnica rozłogowa Saxifraga stolonifera – nadaje się na skalniak i do uprawy doniczkowej.Roślina preferuje lekko zacienione stanowiska, o umiarkowanie wilgotnej glebie. W rejonach cieplejszych skalnica rozłogowa może być uprawiana w ogrodzie, zadarniając jego zakątki zimozielonymi szerokimi rozetami liści. Młode roślinki, tzw. rozmnóżki, pojawiają się na bordowych rozłogach. Liście wybarwiają się na ciemnozielono. Spodnia strona blaszki liściowej jest omszona i przybiera bordowe zabarwienie. Roślina w uprawie doniczkowej najatrakcyjniej prezentuje się w wiszących misach, z których wypływają wiszące długie rozłogi. Białe i różowe kwiaty pojawiają się w ciągu całego roku. Pielęgnacja byliny wymaga umiarkowanego podlewania. Popularnymi odmianami są skalnice rozłogowe o białym obrzeżeniu liści – ‘Tricolor’, bylina o bordowych plamach na liściach – ‘Maroon Beauty’ oraz jasnozielono ulistniona ‘Harvest Moon’.
Skalnica gronkowa Saxifraga paniculata – objęta jest częściową ochroną gatunkową.Osiąga 30 cm wysokości. Białe kwiaty zdobią roślinę od maja do czerwca. Sztywne szarozielone liście tworzą poduchy, pięknie wypełniające przestrzenie między kamieniami, w ogrodach skalnych, na tle niewielkich kęp traw ozdobnych. Byliny sadzimy na stanowiskach słonecznych, w grupach do 10 roślin. Na rynku dostępne są odmiany zadarniające - skalnica gronkowa ‘Bis’ oraz ‘Bobo’.