Skąd pochodzi skalnica gronkowa?

Skalnica gronkowa, tak samo, jak i skalnica cienista - Saxifraga umbrosa, skalnica rozłogowa - Saxifraga stolonifera, czy skalnica Arendsa - Saxifraga x arendsii, należy do bardzo szerokiej rodziny skalnicowatych - Saxifragaceae. Rodzina ta liczy około 33 rodzaje roślin, które podzielone są na około 550 gatunków. Gatunkami występującymi dziko na terenie Polski są rośliny z rodzajów skalnica - Saxifraga, a także śledziennica - Chrysosplenium. Poza tym w uprawie wykorzystywanych jest o wiele więcej rodzajów roślin.

Do rodzaju skalnica zaliczanych jest bardzo wiele gatunków roślin, z których duża ilość jest mieszańcami. Do tego rodzaju zaliczanych jest około 400 gatunków, ale nie jest to dokładnie określone, ze względu na bardzo dużą podatność na krzyżowanie się między sobą poszczególnych gatunków skalnic. Dlatego też konkretna klasyfikacja roślin jest bardzo utrudniona. Warto wiedzieć, że niektóre gatunki skalnic występują naturalnie na terenach Polski, a poza tym rosną one w górzystych obszarach Europy oraz Azji.

Łacińska nazwa skalnicy gronkowej to Saxifraga paniculata. Ta roślina naczyniowa bardzo dobrze odnajduje się w uprawie w polskich warunkach, głównie dlatego że jest ona gatunkiem krajowym. Jest to wielką zaletą, ponieważ utrzymanie odpowiednich wymagań oraz konieczność wykonywania specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych nie będzie aż tak wielka. A może zainteresuje cię także ten artykuł o najlepszych bylinach do cienia?

Saxifraga paniculata - charakterystyka tych roślin naczyniowych

Saxifraga paniculata, tak samo, jak i inne skalnice jest ozdobna zarówno z liści, jak i kwiatów. Ten gatunek charakteryzuje się wyższym wzrostem od skalnicy Arendsa, skalnicy cienistej, a nawet skalnicy rozłogowej. Bylina przy odpowiednich warunkach, dotyczących stanowiska, ale też uprawy i pielęgnacji, może dorastać nawet do 60 cm wysokości.

Jeśli chodzi o same rozetki liściowe, które są tak charakterystyczne do rodzaju, z którego pochodzi, osiągają one całkiem spore rozmiary. Istotne jest też to, że liście wybarwiają się na zielono-srebrzysty kolor. Wygląda to bardzo atrakcyjnie w połączeniu z różnymi barwnymi gatunkami roślin.

Skalnica gronkowa, z łaciny Saxifraga paniculata w ogrodzie oraz sadzenie i wymagania roślinyw  ogrodzie
Skalnica gronkowa (Saxifraga paniculata) - wymagania, uprawa, pielęgnacja

Pierwsze kwiaty na roślinie możemy zaobserwować już w V i VI. Pojawiają się one na szczytach wzniesionych pędów. Pojedyncze niewielkie kwiaty zebrane są w okazałe, stożkowate kwiatostany w kolorze białym lub różowym. Należy jednak pamiętać o tym, że poszczególne odmiany mogą różnić się od siebie wybarwieniem kwiatów, dlatego, jeśli zależy nam na tym szczególe, powinniśmy dowiedzieć się wcześniej, jakie dana odmiana ma cechy charakterystyczne. Sprawdź także ten artykuł o najlepszych roślinach cieniolubnych.

Saxifraga paniculata - wymagania, uprawa i pielęgnacja

Uprawa jest elementem, który decyduje o tym, jak nasze rośliny będą się rozwijały. Dlatego też ważne jest to, by dowiedzieć się, jakie wymagania odnośnie do stanowiska i podłoża ma skalnica gronkowa, jak przebiega jej rozmnażanie, sadzenie, uprawa, ale i całoroczna pielęgnacja. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze wysiłki włożone w uprawę, nie pójdą na marne.

Jeśli chodzi o same wymagania, są one niewielkie. Ważne jest to, by Saxifraga paniculata miała zapewnioną wilgotną glebę i słoneczne lub lekko ocienione stanowisko. Kolejnym aspektem jest to, że na 1 m2 powinniśmy posadzić maksymalnie 9 roślin, bo to zapewni im wystarczająco dużo miejsca na rozwój. Skalnica gronkowa rozmnażana może być poprzez wysiew nasion w okresie VIII-IX albo w VIII lub wiosną poprzez podział roślin.

Niesamowitą zaletą jest fakt, że skalnica po posadzeniu nie wymaga praktycznie w ogóle pielęgnacji. Dlatego często wybierana jest do obsadzeń ogrodów skalnych, rabatek bylinowych i obwódek. Jest również świetną rośliną, którą wykorzystać można do zadarniania powierzchni. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kwiatach cieniolubnych?

ikona podziel się Przekaż dalej