Jaka jest skalnica rozłogowa? Opis byliny z rodziny skalnicowatych

Skalnica rozłogowa w swoim naturalnym środowisku wpływa na erozję skał, które kruszy, rozwijając młode rośliny na licznych długich rozłogach. Jako skalnica doniczkowa tworzy zwisające odrosty, które w efektowny sposób „wypływają” z wiszących pojemników. Młode roślinki łatwo ukorzeniają się, wystarczy oddzielić je od macierzystej rośliny i zasadzić w doniczkach.

Skalnica doniczkowa wytwarza gęstą przyziemną rozetę mięsistych omszonych liści, wyróżniających się ciekawą kolorystyką – górna strona blaszki liściowej wybarwiona jest na zielono, z podkreślonymi jasnymi nerwami, spód liści, nakrapiany, wybarwia się na bordowo. Oryginalny jest także kształt ulistnienia – okrągło-sercowate liście, falowane i ząbkowane, wyrastają na czerwonych ogonkach. Niewielkie białe kwiaty, z żółtymi plamkami, kwitną od maja do sierpnia. Kwiaty ujęte są w wiechy, znajdujące się na długich czerwonawych pędach. Kępiasta skalnica doniczkowa dorasta do około 25 cm wysokości.

W zachodnich rejonach Polski Saxifraga stolonifera może być uprawiana jako skalnica ogrodowa. Ładnie komponuje się z innymi gatunkami skalnic, takimi jak skalnica cienista Saxifraga umbrosa, skalnica Arendsa Saxifraga arendsii oraz skalnica gronkowa Saxifraga paniculata. Tłem dla niskich ozdobnych rozet może stać się niewysoki krzew liściasty, ciemnozielony iglak, a także niewielka kępa ozdobnych traw. Na zimę okrywamy bylinę stroiszem lub stosujemy agrowłókninę, by zabezpieczyć roślinę przed niskimi temperaturami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie skalnicy Arendsa?

Wiosna w ogrodzie - sprawdź promocje!

Bylina łatwa w uprawie – porady uprawowe skalnicy doniczkowej


  • Skalnica rozłogowa w doniczce najlepiej rośnie z dala od innych roślin, w jasnym pomieszczeniu, z dostępem do świeżego powietrza. Brak dostatecznego oświetlenia jest przyczyną więdnięcia liści.
  • Bylina preferuje żyzną kompostową glebę, o obojętnym odczynie pH. Podlewamy ją w umiarkowany sposób, z dbałością o nieprzelanie, co może stać się początkiem gnicia korzeni. Zbyt mała ilość wody spowoduje więdnięcie rośliny.
  •  Od marca do sierpnia zasilamy skalnicę co 14 dni, płynnymi nawozami, przeznaczonymi dla roślin doniczkowych, o dekoracyjnych liściach.
  • Skalnica rozłogowa, uprawiana w wiszącej doniczce, powinna być chroniona przed przeciągami. Saxifraga stolonifera to idealna propozycja na kwiaty doniczkowe.
  • W czasie zimowego spoczynku, od października do lutego, zapewnijmy roślinie niższą temperaturę otoczenia, około 12 stopni Celsjusza. Jeśli nie mamy takiej możliwości, zadbajmy o bardziej wilgotne powietrze.
  • Skalnica rozłogowa nadaje się do uprawy pojemnikowej, w tzw. przenośnych ogródkach.  Ozdobne trawy, zimozielony krzew liściasty oraz iglasty, rośliny cebulowe, w towarzystwie roślin skalnych, tworzą całoroczną oryginalną dekorację balkonu, tarasu lub ogrodu. Saxifraga stolonifera to ciekawa propozycja na kwiaty doniczkowe.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny