Skrzydłokwiat krok po kroku - zobacz, co warto wiedzieć

Rośliny doniczkowe występują w wielu ciekawych odmianach. Sporo z nich nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. To ogromna zaleta dla osób bardzo zapracowanych. Jednym z takich okazów jest skrzydłokwiat. Reprezentuje dekoracyjne kwiaty do sypialni, ale też innych miejsc domu. Przytaczamy to, co warto o nim wiedzieć. Opisujemy, jakie ma wymagania stanowiskowe i uprawowe. Sprawdzamy podatność na choroby i podajemy, jaka jest cena skrzydłokwiatu.

Kwitnące kwiaty do sypialni

Skrzydłokwiat, często zwany też skrzydłolistem, to rodzaj roślin zielnych zaliczanych do rodziny obrazkowatych. Grupa obejmuje 49 gatunków pochodzących z Ameryki Środkowej i Południowej. Rośliny ze wspomnianego rodzaju występują też w Azji Południowo-Wschodniej oraz zachodniej Oceanii. Egzotyczny rodowód sprawia, że, w Polsce skrzydłolisty są uprawiane wyłącznie w doniczkach. W takim środowisku wytwarzają dekoracyjne liście oraz kwiaty. Doskonale sprawdzają się, jako kwiaty cięte, długo utrzymują się w wazonie. Do najpopularniejszych odmian należy szkydłokwiat Wallisa oraz kwiecisty.

Interesująca nas roślina dorasta do 100 cm wysokości. Jak już wspomnieliśmy, charakterystyczne dla skrzydłokwiatu są dekoracyjne liście. Układają się w kępy, są duże, zielone i mają lancetowaty kształt. Rozwijają się na długich ogonkach a ich blaszki są błyszczące. Okres kwitnienia szkrzydłolistu zazwyczaj trwa od lutego do września a nawet października. Wtedy na długich, bezlistnych łodygach pojawiają się kolbowate kwiatostany. Kwiaty są białe a z czasem zielenieją. W dobrych warunkach mogą utrzymywać się przez cały rok. Warto wiedzieć, że szkrzydłokwiaty to rośliny trujące. Trzeba, więc ostrożnie się z nimi obchodzić.

Wymagania, pielęgnacja i choroby skrzydłokwiatu

Cena skrzydłokwiatu jest zróżnicowana. Za miniaturową roślinkę trzeba zapłacić około 10 zł, większe okazy kosztują 30-50 zł. Przed zakupem warto wiedzieć, jakie mają wymagania stanowiskowe. Najbardziej lubią ziemie próchniczne, żyzne i przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie. Zimą powinny stać w miejscu objętym rozproszonym, jasnym światłem. Latem zalecane jest stanowisko półcieniste. Szkrzydłokwiaty do rozwoju wymagają wilgotnego powietrza, minimum 50%. Najlepsza dla nich temperatura to zimą 16-18 a latem maksymalnie 27°C. W pielęgnacji ważne jest zachowanie stale wilgotnego, lecz nie mokrego podłoża. W letnich miesiącach podlewanie wykonuje się 2-3 razy w tygodniu.

Skrzydłokwiat warto spryskiwać miękką woda lub ustawiać doniczkę na podstawce z wodą i kamieniami. Liście nie mogą być zakurzone, dlatego przeciera się je mokrą szmatką. Roślinę nawozi się w okresie kwitnienia raz na dwa tygodnie. Należy stosować płynny nawóz. Choroby skrzydłokwiatu wynikają zazwyczaj ze złej pielęgnacji. Te rośliny trujące a konkretnie ich korzenie i tkanki zaczną gnić z powodu zbyt mokrego podłoża. Tymczasem za suche powietrze doprowadza do żółknięcia liści. Przeciągi powodują z kolei brązowienie liści. Również z tego powodu mogą pojawić się na nich mszyce. Zatem prawidłowe obchodzenie się z rośliną zapewni jej świetne zdrowie na długi czas.