Ślaz - charakterystyka rośliny

Ślaz - skąd pochodzi roślina


Ślaz - Malva, to roślina, która zalicza się do rodziny ślazowatych - Malvaceae. Do rodziny ślazowatych zalicza się aż 244 rodzajów roślin, w których znajduje się 4225 gatunków. Do tej rodziny zaliczane są rośliny zielne, ale również krzewy i drzewa, które naturalnie występują na praktycznie wszystkich strefach klimatycznych. Zdecydowana większość gatunków z rodziny ślazowatych występuje w obszarach stref tropikalnych.

Przejdźmy jednak do rośliny, jaką jest ślaz - Malva, który ze względu na swoją nazwę łacińską, nazywany jest wielokrotnie malwą. Do rodzaju ślaz zalicza się około 29-30 gatunków, w zależności od ujęcia systematycznego. Rośliny z tego rodzaju rosną dziko w miejscach skalistych, na murawach oraz siedliskach ruderalnych. Warto wiedzieć, że wiele dzikich gatunków to tak naprawdę chwasty, które występują na uprawach.

Rośliny z tego rodzaju występują naturalnie na terenie Azji, Europy oraz Afryki. Powinniśmy wiedzieć, że niektóre gatunki tego rodzaju znane są również jako rośliny ozdobne, a należą do nich między innymi ślaz dziki oraz ślaz piżmowy. Inne gatunki mają właściwości lecznicze, a młode liście niektórych gatunków spożywane są jako warzywa.

We florze Polski występują ślaz drobnokwiatowy - Malva pusilla, ślaz dziki - Malva sylvestris, ślaz kędzierzawy - Malva crispa, ślaz okółkowy - Malva verticillata, ślaz piżmowy - Malva moschata, ślaz zaniedbany - Malva neglecta, ślaz zygmarek - Malva alcea, ślaz nicejski - Malva nicaeensis, czy też ślaz drobnokwiatowy - Malva parviflora.

Malwa - czym charakteryzuje się pokrój, liść i kwiat

Jeśli interesujemy się uprawą ślazów, kosmosów podwójnie pierzastych, czy też petunii ogrodowych, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzują się rośliny. Zacznijmy więc od tego, że ślazy mogą być roślinami jednorocznymi, dwuletnimi, a także bylinami.

Rośliny te dorastają do około 1,5 m wysokości, natomiast większość gatunków charakteryzuje się niewielkimi i płożącymi pędami. Rośliny mogą mieć nagie lub owłosione pędy. Włoski mogą być gwiazdkowate lub pojedyncze. Owocami tej pospolitej rośliny są jednonasienne rozłupki, które wokół trwałych słupków tworzą dysk. Co więcej, owoce ślazów otulone są trwałymi działkami kielicha.

Liście ułożone są na pędzie skrętolegle. Pojedynczy liść może mieć nerkowatą lub okrągłą blaszkę i z reguły jest on dłoniasto powcinany. Przylistki natomiast mogą być trwałe lub opadające w szybkim tempie. Mają one równowąski, lancetowaty, jajowaty lub nawet trójkątny kształt.

Ślaz, tak jak i kosmos podwójnie pierzasty, czy też petunia ogrodowa, wytwarza kwiaty, które są zdecydowanie największą ozdobą tej rośliny. Otóż kwiaty mogą być pojedyncze lub zebrane kątach liści w szczytowych gronach. Kwiaty są promieniste i bardzo przypominają kwiaty malwy, natomiast malwa ma większe kwiaty. Ich płatki wybarwiają się na biało, różowo lub purpurowo. Na szczycie płatki są bardziej lub mniej wcięte. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie ketmii syryjskiej w ogrodzie.

Ślaz - jak przebiega uprawa

Kiedy chcemy, by w naszych ogrodach przydomowych znalazł się kwiat, jakim jest ślaz - Malva, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania dotyczące uprawy ma ten ogrodowy kwiat. Zobaczmy więc, na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas uprawy.

Warto pamiętać o tym, że jeśli nie zastosujemy się do podstawowych zasad uprawy i tego, jakie wymagania dotyczące stanowiska oraz rodzaju gleby ma ta roślina, możemy spotkać się z poważnymi problemami, które spowodowane są właśnie nieprawidłowo dobranym stanowiskiem. Dlatego wielokrotnie nasze rośliny mogą gnić lub też usychać.

Suszony kwiat ogrodowy ślaz, Malva pusilla na białym tle, a także zastosowanie i właściwości malwy
Jakie zastosowanie ma kwiat ogrodowy malwa, ślaz, Malva pusilla, czyli co warto wiedzieć

Zacznijmy od tego, że ślaz to roślina, która z reguły uprawiana jest jako roślina dwuletnia, a czasami jako bylina. Ślazy najlepiej czują się na stanowiskach nasłonecznionych, a także przepuszczalnym i żyznym podłożu. Warto wiedzieć, że rośliny te rozmnażane są poprzez nasiona, ale dodatkowo możemy również rozmnażać je z sadzonek.

W trakcie uprawy możemy spotkać się z tym, że nasz pospolity ślaz może również rozmnażać się samoistnie. Kolejnym krokiem w trakcie uprawy jest zastosowanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest przycinanie młodego ślazu dzikiego lub też innego gatunku, zaraz po pierwszym kwitnieniu. Tym zabiegiem zapewnimy rozkrzewienie się rośliny i jej szybszy rozwój.

Ślaz - zastosowanie i znane gatunki roślin

Ślaz pospolity - co powinniśmy wiedzieć o zastosowaniu i właściwościach

Wykorzystywanie ślazu dzikiego - Malva sylvestris, tak samo, jak i innych gatunków np. ślazu drobnokwiatowego - Malva pusilla, jest bardzo popularne. Są to doskonałe rośliny ozdobne, które mogą zupełnie odmienić nasz ogród. Nadają się one na rabaty i świetnie komponują się z innymi roślinami ozdobnymi.

Niewiele jednak osób wie, że ślazy mają również działanie lecznicze. Otóż zielem ślazu są jego kwiaty. Ziele i kwiaty zbiera się z malw, które są dzikie lub też rosną w naszych ogrodach. Zbiór przeprowadza się od VI do VIII w czasie kwitnienia roślin. W trakcie zbiorów zrywa się rozwinięte kwiaty bez szypułek i suszy się je w zacienionym i przewiewnym miejscu.

Ślaz pospolity może być stosowany wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Jest to doskonały środek, który stosowany jest przy przeziębieniach, stanach nieżytowych nosa, czy zapaleniach dróg oddechowych. Podobne zastosowanie ma herbata, czy też tabletki do ssania. Herbata dostępna jest w sklepach zielarskich oraz w niektórych aptekach. Ceny za herbaty są różne, tak samo, jak i ceny za same rośliny i zależą od tego, gdzie zakupimy dany produkt i z jakiego producenta skorzystamy.

Malwa - popularne gatunki ślazów

Do rodzaju ślaz - Malva, zaliczanych jest wiele gatunków. Pamiętajmy o tym, że nie wszystkie rośliny z tego rodzaju są roślinami ozdobnymi, dlatego też warto zapoznać się z różnymi gatunkami i ich cechami charakterystycznymi. Dzięki temu bez problemu dobierzemy odpowiedni gatunek do naszego ogrodu przydomowego.

Pierwszym bardzo atrakcyjnym gatunkiem jest ślaz maurytański - Malva sylvestris, który dorasta do około 100 cm wysokości. Liście tej rośliny są pierzastodzielne. Jednak największą ozdobą są ciemnofioletowe kwiaty rośliny, które mają czarne żyłkowanie. Inny gatunek to ślaz piżmowy - Malva moschata, który może być rośliną płożącą lub wzniesioną, sięgającą około 50 cm wysokości. Kwiaty tego gatunku mają jasnoróżowe lub białe zabarwienie.

Kolejny jest ślaz dziki - Malva sylvestris, który znany jest jako ślazówka, malwa dzika, ślaz zajęczy, ślazik, guziczkowe ziele, czy też kędzierzawiec. Ślaz dziki również charakteryzuje się pięknymi kwiatami, które są drobne, lecz bardzo atrakcyjne. Ten gatunek dorasta do około 1 m wysokości.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny