Ślimaki w ogrodzie - co warto wiedzieć?

Ślimaki pełnią one ważną rolę w ekosystemie, gdyż rozkładają materię organiczną. Ślimaki w ogrodzie zarówno te muszlowe, jak i ślimaki bez skorupy zjadają martwe rośliny, owady i zwierzęta, odpady i przyczyniają się do powstawania gleby próchniczej. Najbardziej pożyteczne dla ogrodu są ślimaki winniczki. Powinno się je tolerować, gdyż zjadają jaja innych ślimaków, usuwają opadłe owoce i czyszczą ogród z odpadków.

Niekiedy populacja ślimaków staje się zbyt duża i zaczynają one zagrażać roślinom. Zdarza się to szczególnie w czasie wilgotnego lata oraz w miejscach cienistych i wilgotnych. Ślimaki lubią miejsca zacienione i wilgotne, wysoką trawę i rozkładające się resztki roślin. Duża ilość ślimaków może spowodować, że utracimy część starannie wyhodowanych warzyw i kwiatów.

Ślimaki w ogrodzie zostawiają na roślinach śluz, wygryzają dziury w liściach i zjadają miąższ z liści. Niektóre ślimaki mogą uszkodzić korzenie roślin, gdyż potrafią drążyć w nich kanały. Ślimaki muszlowe wyrządzają niewiele szkód. Natomiast najbardziej niebezpieczne dla roślin są ślimaki bez skorupy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu mszyc.

Głównym sprawcą szkód w ogródku są brązowe ślimaki bez muszli, jeśli występują w dużych ilościach. Żerują one w nocy i często trudno zauważyć ich obecność. Brązowe ślimaki zjadają niezdrewniałe części roślin, a przede wszystkim młode pędy. Smakują im również nisko rosnące owoce, na przykład truskawki i poziomki oraz grzyby jak pieczarki czy boczniaki. W małej ilości ślimaki bez skorupy nie są groźne, a są wręcz pożyteczne. Jednak ich nadmierna ilość może zniszczyć pracę ogrodników i hodowców warzyw, którzy zadają sobie pytanie jak wytępić ślimaki w ogródku czy na plantacji.

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu - sposoby ekologiczne

Zapobieganie ślimakom

Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak zlikwidować ślimaki i uratować ogródek, w którym już nastąpiły szkody, warto dowiedzieć się jak zapobiegać nadmiernemu rozmnażaniu się ślimaków.

Ślimaki lubią ogrody zaniedbane, zachwaszczone, nieskoszoną trawę, gęste zarośla, sterty śmieci czy wilgotnych desek. Dlatego też dbałość o ogród pozwala utrzymać ilość ślimaków w bezpiecznych granicach.

Jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie? Regularne koszenie trawnika i usuwanie chwastów utrudnia nadmierne rozmnażanie się ślimaków. Aby wytępić część jaj ślimaków, dobrze jest regularnie przewietrzać glebę i wysuszać ją poprzez spulchnianie w słoneczne dni. W ten sposób część jaj ślimaków znajdzie się na powierzchni i wyschną na słońcu. Warto również podlewać ogródek rano, aby nie zwiększać wilgoci na noc, kiedy to brązowe ślimaki żerują. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zwalczaniu wciornastków?

Problemy ze ślimakami w ogródku ekologicznym

Ogród ekologiczny jest przyjazny dla owadów i zwierząt, także dla ślimaków. Tworzy się w nich celowo dzikie zakątki, gdzie owady mogą spokojnie bytować. Z jednej strony takie dzikie zakamarki są idealnym miejscem dla rozwoju ślimaków. Z drugiej jednak rozwijają się w nich także naturalni wrogowie ślimaków jak owady zjadające ślimaki i ich jaja. Z założenia ogród ekologiczny to miejsce, gdzie rozwijają się zarówno ślimaki jak i ich naturalni wrogowie, dlatego też nie może dojść do znacznego rozrostu populacji ślimaków.

Jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie? Warto zaprosić do ogrodu i nie płoszyć takich naturalnych wrogów ślimaków, jak ropuchy, jaszczurki, chrząszcze biegacze, jeże i ptaki. Warto zbudować budki lęgowe dla ptaków, zaś zimą dokarmiać i dostarczać świeżej wody.

Ślimaki w ogrodzie, a dokładniej ślimaki bez skorupy, także najlepsze sposoby na to, jak zlikwidować ślimaki w ogrodzie
Ślimaki w ogrodzie - najlepsze sposoby zwalczania ślimaków krok po kroku

Kompostownik jest w ogrodzie ekologicznym źródłem taniego nawozu i sposobem utylizacji domowych odpadków. Może się on jednak stać wylęgarnią ślimaków. Aby uniknąć usunięcia kompostownika, można polewać go gnojówką z piołunu.

Mechaniczne zwalczanie ślimaków

Najprostszym, choć najbardziej pracochłonnym sposobem na to, jak zlikwidować ślimaki w ogródku, jest ich ręcznie zbieranie i wynoszenie poza ogród. Ślimaki bez skorupy żerują w nocy od godziny 21 do 22, dlatego trudno je zauważyć i odłowić. Aby ułatwić sobie ich zbieranie, można wyłożyć w ogródku plastry ziemniaka, buraka, liście kapusty. Można również ułożyć na wilgotnej ziemi kawałki papy, szmat czy liści łopianu. Rodzajem pułapki na ślimaki bez skorupy może być zwykła podstawka pod kwiatek odwrócona do góry dnem lub kawałek czarnej folii przyszpilony do ziemi i przykryty kawałkiem filcu. Zgromadzone tam ślimaki można łatwo zebrać i wynieść z daleka od ogrodu.

Innym sposobem jest wsypanie wokół cennych grządek popiołu lub trocin, które stanowią barierę dla ślimaków. Jednak jest to sposób szpecący ogród i nieskuteczny w czasie deszczu. Sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu mączlika w ogrodzie.

Inne sposoby na to, jak zlikwidować ślimaki w ogródku

Odstraszanie ślimaków

Ekologiczne odstraszanie ślimaków polega na sadzeniu roślin, których ślimaki nie lubią. W pobliżu grządek z kwiatami lub warzywami obgryzanymi przez ślimaki warto posadzić takie rośliny, jak cebula, czosnek, mydlnica lekarska, macierzanka czy majeranek. Można również wokół grządek ułożyć rośliny odstraszające ślimaki, jak wrotycz, krwawnik czy bez czarny.

Do roślin odstraszających ślimaki należą takie rośliny jak: wilczomlecz, płomyk wiechowaty, bieluń dziędzierzawa, bez czarny, parzydło leśne lub orlik pospolity. Ślimaki nie lubią również gorczycy, szałwii, hyzopu, tymianku, rumianku czy cząbru.

W sklepach ogrodniczych można również zakupić żel, który odstrasza ślimaki. Żelem tym pokrywamy glebę wokół szczególnie cennych roślin.

Domowe sposoby na ślimaki

Zwalczanie ślimaków przy użyciu środków chemicznych nie jest obojętne dla środowiska. Dlatego też warto najpierw wypróbować domowe sposoby na ślimaki.

Domowe sposoby na odstraszanie ślimaków to:

  • zraszanie roślin rozcieńczoną kawą,
  • ściółkowanie cennych roślin narecznicą samczą lub wykonanie gnojówki z tej rośliny do zraszania,
  • gnojówka z piołunu,
  • odwar z papryki rocznej.

Prosty środek na ślimaki, który można zrobić samemu, stanowi gnojówka z bylicy piołunu lub orlicy pospolitej. Ten środek na ślimaki stosuje się do opryskiwania lub oblewania kompostownika. Działa nie tylko na ślimaki, lecz także na inne szkodniki w ogródku. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wełnowcach na uprawach?

Aby zrobić gnojówkę, rozdrabniamy pędy roślin i zalewamy wodą w proporcji 1:5. Odstawiamy preparat do sfermentowania na 3-4 tygodnie, mieszając co 1-2 dni. Stosujemy bez rozcieńczenia.

Aby zrobić odwar z papryki rocznej, zalewamy kilogram owoców papryki 10 litrami wody i gotujemy przez godzinę. Następnie odstawiamy odwar na 48 godzin. Potem już wystarczy tylko przecedzić odwar i używać do spryskiwania roślin. 

Jak zlikwidować ślimaki środkami chemicznymi?

Zwalczanie ślimaków nie będzie jednak łatwe, gdy dojdzie do naprawdę dużej plagi. W takim przypadku może zaistnieć konieczność, aby zastosować chemiczny środek na ślimaki dostępny w sklepach ogrodniczych, aby wytępić ślimaki. Chemiczne środki na ślimaki są skuteczne, lecz tylko wobec ślimaków młodocianych i stosowanie ich należy powtarzać. Ekologicznym i bezpiecznym sposobem jest stosowanie środków na ślimaki zawierających nicienie.

Warto pamiętać, że środki chemiczne nie są obojętne dla ludzi, zwierząt domowych ani roślin ogrodowych. Dlatego też warto zadanie zwalczania ślimaków powierzyć firmie specjalistycznej, która zna się na usuwaniu szkodników i likwiduje nadmiar ślimaków w sposób fachowy i bezpieczny. Sprawdź także ten artykuł o sposobach zwalczania opuchlaków.

ikona podziel się Przekaż dalej