Śliwa Amers - opis i zalety tej odmiany śliwy

Śliwa Amers, która do niedawna znana była jako Mieszaniec 589007, została wyselekcjonowana w USA. Śliwa mieszaniec cechuje się wyjątkowo dorodnymi i dużymi owocami przez co zyskała sobie uznanie działkowców i sadowników, którzy cenią atrakcyjne drzewka owocowe i krzewy owocowe w swoich ogrodach i sadach.

Węgierka Amers ma stożkowaty pokrój, a z czasem rozszerza się u podstawy. Odmiana ta owocuje regularnie i obficie. Zbiory owoców zaczynają się w zależności od podkładki szczepienia. Siewka na Węgierce Wangenhaima będzie owocowała w drugim roku, zaś siewka na Ałyczy w trzecim roku od posadzenia.

Śliwa Amers to odmiana obcopylna, dlatego w pobliżu muszą znajdować się zapylacze, jak odmiany śliwa empress, śliwa president, Bluefre, Lepotica, Najbolja. Jako zapylacze sprawdzą się inne drzewka owocowe tego samego gatunku, które kwitną w tym samym czasie.

Śliwa Amers wymaga stałego dostępu do wody tak, aby nie była narażona na okresy suszy. Dzięki temu miąższ owocu dobrze odchodzi od pestki. Brak dostatecznej ilości wody dla drzewka spowoduje, że pestka nie będzie się odrywać od miąższu lub odłamie się przy szypułce. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie śliwy w ogrodzie?

Zadbaj o swoje drzewa! Zobacz polecane produkty w promocyjnych cenach

Odmiana ta ma wiele zalet. Przede wszystkim jest odporna na mróz, jak również choroby śliw i szarkę. Śliwa Amers potrzebuje jednak ochrony przed brunatną zgnilizną. Aby zapobiec tej chorobie śliw, stosuje się opryski preparatami chemicznymi.

Węgierka Amers - uprawa, sadzenie i zapylacze


Śliwa Amers wymaga stanowiska dobrze nasłonecznionego i osłoniętego od wiatru. Mimo, że jest odporna na mróz w miejscach nie osłoniętych od wiatru może przemarzać.

Odmiana ta lubi gleby wilgotne i żyzne, lecz nie podmokłe. Dlatego też śliwy Amers nie należy sadzić na ciężkich glebach gliniastych i madach. Glebę pod śliwę Amers można poprawić mieszając ją z kompostem lub substratem torfowym. Sprawdź także ten artykuł o uprawie śliwy renklody w ogrodzie.

W pobliżu muszą rosnąć zapylacze, aby roślina mogła owocować. Najlepszymi zapylaczami dla śliwy Amers są śliwa empress i śliwa president. Śliwa empress to również odmiana pochodząca z USA. Owocuje obficie i regularnie i daje duże, słodkie owoce. Warto ją sadzić w regionach nie narażonych na szarkę. Odmiana ta również wymaga zapylaczy, jak śliwy Stanley, Bluefre, Valor, Cacańska Lepotica, President. Natomiast śliwa president to odmiana śliwy domowej. Jej owoce idealnie nadają się na przetwory, jak susze, dżemy, powidła, kompoty, marynaty, nalewki, śliwowice i wino śliwkowe, zaś drewno sprawdza się jako surowiec do wyrobu mebli.

Sadzenie śliwy Amers wymaga dołka szerszego od bryły korzeniowej. Warto wiedzieć, aby pojedynczych dołków pod sadzenie śliwy nie wzbogacać kompostem, gdyż może to ograniczyć rozwój systemu korzeniowego. Ważne jest staranne wybranie sadzonki, która powinna mieć pęd główny o średnicy minimum 1,2 cm i długości co najmniej 120 cm oraz przynajmniej 4 korzenie o długości 20 cm. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewkach owocowych.

Owoce śliwy Amers - opis i zastosowanie

Duże, osiągające 55g owoce, śliwy Amers nadają się zarówno do spożycia jako owoce deserowe, jak i do suszenia i na przetwory, wino śliwkowe czy dodatek do ciast. Miąższ węgierki Amers jest pomarańczowy i słodko-kwaśny, zaś skórka brunatnobrązowa, pokryta fioletowoniebieskim nalotem woskowym.

Owoce dojrzewają pod koniec sierpnia, lecz zbiór odbywa się w połowie września. Owoce przetrzymane na drzewie stają się większe, lecz tracą na smaku. Owoce śliwy Amers świetnie nadają się na wino śliwkowe i powidła, szczególnie, że miąższ dobrze odchodzi od pestki i jest wyjątkowo słodki.

Węgierka Amers zdobywa sobie coraz większe uznanie ogrodników sadzących drzewka owocowe i krzewy owocowe na swoich działkach.  Warto zwrócić uwagę na tę odmianę, gdyż rodzi wyjątkowo duże i słodkie owoce. Śliwa węgierka Amers to wybór do ogrodu wart rozważenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na nalewkę ze śliwek węgierek?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny