Śliwa Prezydent

Odmiana President - opis drzewa

Prezydent jest to śliwa o dużych owocach, które początkowo rośnie bardzo silnie – jednak wchodząc w okres owocowania wzrost drzewa znacznie spowalnia. Prunus domestica, czyli śliwa domowa posiada koronę z wyraźnym przewodnikiem, przeważnie rozchodzącą się na boki. Okres owocowania śliwy jest zazwyczaj średnio wczesny, ponieważ owoce pojawiają się w ok. 3 roku po posadzeniu – choć zdarza się, że można dostrzec je już wcześniej. Oczywiście wszystko zależy od podkładki, na której szczepi się drzewka owocowe. W tym przypadku zalecana jest podkładka:

 • „Pixy”
 • „Wangenheim”
 • „St Julien”
 • „Ałycz”

Same owoce śliwy president osiągają masę ok. 50 g, a przy starannej hodowli mogą sięgnąć nawet 70 g! Śliwa jest owalna i lekko zwężona w przyszypułkowej części, a także posiada dość wyraźny szew dzielący ją na dwie połówki. Kształtem przypominają odmianę renkloda ulena, jednak kolor jest zupełnie inny – bordowo-fioletowy z jasnymi cętkami oraz nalotem. Warto nadmienić, że śliwa jest samopłodna – jednak w celu uzyskania wspaniałych owoców potrzebuje… zapylaczy. Sama też jest dobrym zapylaczem, np. dzięki niej wyrosnąć może okazała śliwa Vision, z której można przyrządzić znakomite…. wino śliwkowe! Warto wybrać te drzewka owocowe, jak śliwa president, do ogrodu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie śliwy w ogrodzie.

Opinie na temat smaku śliwy Prezydent


Śliwa Prezydent posiada jasnożółty miąższ – jest on zwarty oraz słodko-kwaskowy. Ta śliwa o dużych owocach posiada smak zależny przede wszystkim od tego, jaka jest pogoda w okresie wegetacji. Jedni twierdzą zatem, że śliwki są bardzo słodkie, inni że mają dość kwaśny posmak. Pestka znajdująca się w środku posiada średnią wielkość, natomiast miąższ całkowicie się od tej pestki oddziela.

Prunus domestica w postaci śliwy prezydent posiada owoce deserowe, które można zrywać bezpośrednio z drzewa i od razu jeść. Można także dodać owoce do ciasta czy innego deseru. Odmiana president świetna jest również do przemysłowego przetwarzania (dlatego warto ją sadzić blisko rynków zbytu), ale też tworzenia domowych przetworów takich, jak: konfitura, dżem, marmolada, kompot, wino śliwkowe lub nalewka. Śliwa Prezydent jest bardzo odporna na choroby czy mróz (niektóre źródła podają, że wytrzyma temperaturę nawet – 30 st. C!), zatem śmiało możesz posadzić ją w ogrodzie nawet, jako amator ogrodnictwa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie śliwy wiśniowej?

Drzewka owocowe a ich uprawa

Opis sadzenia śliwy

Śliwa Prezydent lubi stanowiska słoneczne oraz jasne. Gleba pod uprawę musi być żyzna, to znaczy średnio zwięzła, gliniasto-piaszczysta, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna – staraj się, żeby nie był to jednak teren podmokły! Podobnie jak renkloda ulena, president lubi obojętny odczyn gleby – pamiętaj jednak, że ziemia może być gorsza tylko wtedy, gdy śliwa Prezydent szczepiona będzie na „Ałyczy”. Jeżeli jednak podłoże będzie bardzo odbiegało od „idealnego”, to musisz je wcześniej dostosować – z kolei, jeśli gleba nie nadaje się do „ulepszenia” lub jest zbyt słaba, koniecznie wymień ją w całości.

Śliwki i śliwa Prezydent, czyli śliwa o dużych owocach oraz odmiana president i jej uprawa, a także pielęgnacja
Śliwa prezydent (president) – opis odmiany, opinie, uprawa, pielęgnacja, zapylacze

Zadbaj o swoje drzewa! Zobacz polecane produkty w promocyjnych cenach

Śmiało możesz sadzić drzewo wiosną bądź jesienią – oczywiście, jeśli śliwa Prezydent jest z odkrytym systemem korzeniowym. Sadzonki w doniczkach możesz natomiast nabywać oraz sadzić przez cały okres owocowania – czyli od wiosny aż do jesieni. Swoją dojrzałość zbiorczą śliwa osiąga najczęściej w trzeciej części września bądź w pierwszym tygodniu października – rzadko kiedy na końcu miesiąca. Oczywiście ostateczny termin zależny jest od warunków atmosferycznych oraz odpowiednio przygotowanego stanowiska. Sprawdź także ten artykuł o uprawie śliwy tarniny.

Zapylacze śliwy president

Jak już wiesz, odmiana „president” jest częściowo samopłodna , jednak do znakomitego owocowania potrzeba jej zapylaczy.  W tym celu trzeba sadzić w jej sąsiedztwie inne odmiany śliw, które kwitną w tym samym czasie. Zagęszczenie różnych odmian śliwy zwiększy szanse na znalezienie odpowiedniego „kuzyna” dla śliwy president. Może to być chociażby:

 • Renkloda Althana
 • Renkloda Ulena
 • Węgierka Włoska
 • Stanley
 • Cacanska Lepotica
 • Earliblue
 • Amers

Śliwa Prezydent sama jest równie dobrym zapylaczem, dając piękne owoce swojemu kuzynowi – a jest to śliwa Vision. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewa ogrodowych.

Przycinanie śliwy president

Na początku cięcie śliwy jest konieczne, zwłaszcza że trzeba będzie uformować jej koronę. Na młodym drzewku pozostaw ok. 5 gałęzi skróconych o 30 %, natomiast przewodnik skróć o dobre 40 cm nad ostatnim pędem bocznym. Stare śliwy, które silnie rosną, też trzeba będzie przyciąć – w ten sposób drzewo zostanie odmłodzone. Trzeba wyciąć gałęzie rosnące pionowo, które krzyżują się ze sobą i nadmiernie zagęszczają koronę.

Nie zapomnij o pozbyciu się gałęzi chorych, uszkodzonych, suchych lub przemarzniętych. Ważne jest też, abyś smarował maścią ogrodniczą rany, jakie powstają na gałęziach po każdym przycinaniu. Podstawowy i najlepszy termin cięcia odmiany „president” to przedwiośnie. Te drzewka owocowe to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny