Śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera) – charakterystyka

Śliwa wiśniowa, ałycza, Prunus cerasifera, przywędrowała z Azji Mniejszej i z Kaukazu, gdzie występują jej naturalne stanowiska. Obecnie spotykana jest w różnych zakątkach świata, gdzie jej uprawa stała się popularna i doceniana.

Jak wygląda śliwowiśnia?

Roślina, należąca do rodzaju Prunus, występuje jako wysoki krzew ozdobny lub drzewo ozdobne o owalnej koronie, dochodzące do wysokości 4 - 8 m. Czasami obserwuje się cierniste gałęzie. Wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia, jeszcze przed sezonowymi liśćmi pojawiają się białe kwiaty, przytwierdzone do długich szypułek. Obsypana nimi śliwa wiśniowa, ałycza stanowi piękny widok, zapowiadający bliskie kwitnienie innych drzew owocowych. Latem śliwowiśnia owocuje. Jej niewielkie twarde owoce, o średnicy około 3 cm, w kolorach żółtym lub czerwonym, zawierają pestki, które trudno oddzielają się od słodkiego, a czasem cierpkiego miąższu. Więcej inspiracji na krzewy ogrodowe znajdziesz w tym miejscu.

Uprawa śliwy wiśniowej – wymagania środowiskowe i pielęgnacja


Śliwa wiśniowa najlepiej rośnie na glebie ogrodowej, przepuszczalnej, zasobnej w wapń. Nie jest wymagająca, więc jej uprawa uda się również na glebach piaszczystych, o niewielkiej zawartości składników odżywczych, a także na terenach o zanieczyszczonym powietrzu. Preferuje stanowiska słoneczne, ewentualnie o niewielkim zacienieniu. Należy unikać nasadzeń na glebach podmokłych i zimnych. Ałycza, zasadzona w zacisznym miejscu, osłonięta od zimnych powiewów wiatru, dobrze zniesie niskie temperatury. Młody krzew ozdobny wymaga obfitego podlewania. Na wiosnę należy odżywić glebę, stosując odpowiednie nawożenie, by śliwa wiśniowa zagęściła pędy i zwiększyła tempo wzrostu. Pielęgnacja polega na usuwaniu z krzewu zbędnych pędów. Słabe cięcie u nasady pozwoli na zachowanie naturalnego kształtu. Cięcie podstawowe należy przeprowadzić po zakończeniu kwitnienia, w maju, dzięki czemu nowe pędy obficie zakwitną w kolejnym roku. Pielęgnacja gatunków Prunus to również dbałość o to, by nie zostały zaatakowane przez choroby drzew i krzewów owocowych.

Zadbaj o swoje drzewa! Zobacz polecane produkty w promocyjnych cenach

Śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera) – odmiany

Ogrodnicy preferują te gatunki śliwy, które charakteryzują się oryginalnym pokrojem i pięknymi kwiatami. Gatunki Prunus dobrze rosną na stanowiskach słonecznych, w ziemi ogrodowej, zawierającej wapń. Wśród atrakcyjnych odmian znajdują się:

Śliwa wiśniowa - odmiany, uprawa, pielęgnacja, cięcie, cena
Śliwa wiśniowa o czerwonych liściach Atropurpureum oblepia się niezbyt dużymi owocami o ciemnofioletowej skórce. Ładnie się prezentuje przez cały rok.

Śliwa wiśniowa czerwonolistna Pissardi = Atropurpurea

To duży krzew ozdobny lub niewielkie drzewo ozdobne, dorastające do 5 m wysokości i osiągające około 3 m szerokości. Zwraca uwagę zgrabną okrągłą koroną. Błyszczące liście Pissardi, podobne do liści wiśni oraz jej pędy występują w intensywnym kolorze purpurowym, nadając roślinie oryginalny wygląd przez cały czas wegetacji. Cięcie pędów po okresie kwitnienia, zapewni ich silny wzrost w następnym roku. Wiosną śliwa czerwona tonie w kwiatach o różowawym zabarwieniu. Jej ciemnoczerwone owoce znajdują się na długich szypułkach. Pissardi nie toleruje zacienienia, ale uprawa sprawdza się w środowisku miejskim i zanieczyszczonym. Jest odporna na niskie temperatury. Śliwa czerwonolistna wybierana jest do większych ogrodów jako soliter, a także na szpalery, przy ulicach i alejach parkowych oraz na formowane żywopłoty. Pielęgnacja polega na przycinaniu rośliny, dzięki czemu jej owalna korona pozostanie zwarta i nie będzie się zbytnio rozrastała. Śliwa czerwona uważana jest za jedno z najpiękniejszych ozdobnych drzewek.

Prunus cerasifera Woodii

To dekoracyjny krzew ozdobny lub drzewko, dorastające do 6 m wysokości. W ciągu roku przyrasta około 25 cm. Przez cały okres wegetacji liście i pędy zachowują mocne ciemnopurpurowe zabarwienie. Różowe kwiaty pojawiają się na przełomie kwietnia i maja. Krzew ozdobny Woodii wytwarza owoce o kulistym kształcie, w żywych czerwonych kolorach, pięknie eksponujących się na tle ulistnienia. Woodii jest rośliną wykorzystywaną w ogrodach i w przestrzeni publicznej, np. w formie szpalerów przy ulicy. Sprawdzi się jako samodzielnie rosnący dekoracyjny krzew lub niewielkie drzewo, a także jako wysoki formowany żywopłot. Nie jest wymagająca. Dobrze rozwija się w środowisku miejskim, jest odporna na suszę. Sprawdź także, jakie krzewy na żywopłot warto wybrać.

Śliwa wiśniowa Hessei

To ciekawa odmiana Prunus cerasifera, dorastająca do 5 m wysokości, w formie wyprostowanego krzewu lub małego drzewa. Roślina należy do odmian rosnących wolno, a jej rozmiar zależy od wysokości pnia. Charakterystyczną cechą Hessei jest oryginalne ulistnienie – rdzawe i czerwone liście o jajowatym lub eliptycznym kształcie posiadają kremowe, karbowane obrzeże. Pędy wybarwione są na kolor fioletowobrązowy. W maju, zanim rozwiną się liście, śliwowiśnię Hessei pokrywają białe kwiaty. Pielęgnacja, poprzez odpowiednie cięcie pędów po okresie kwitnienia, zapewni pojawienie się nowych pędów i kwiaty w następnym roku. Krzew ozdobny pięknie prezentuje się jako element szpalerów oraz nadaje się na formowane żywopłoty. Nie jest wymagający, rosnąc zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i cienistych, na glebach ogrodowych, wytrzymując niskie temperatury. Uprawa rośliny udaje się w miejskim klimacie.

Śliwa wiśniowa Nigra

Jest dekoracyjnym drzewkiem, posiadającym owalną koronę. Dorasta do 10 m wysokości. Urodą zachwycają kwietniowe ciemnoróżowe kwiaty, poprzedzające pojawienie się ciemnopurpurowych liści. Przez cały okres wegetacji Nigra zachowuje swoje ubarwienie. Czerwone jadalne owoce osiągają około 3 cm średnicy.Dobrze sprawdza się uprawa na ziemiach próchniczych, nieco wilgotnych, piaszczysto-ilastych. Atrakcyjnie prezentuje się jako samodzielna roślina. Wiśniośliwę Nigra można spotkać w nasadzeniach szpalerowych oraz jako roślinę, stosowaną na formowany żywopłot. Cięcie podstawowe pędów przeprowadza się po okresie kwitnienia. A może zainteresuje cię także perukowiec podolski?

Śliwa wiśniowa - odmiany, uprawa, pielęgnacja, cięcie, cena
Kwitnąca śliwa wiśniowa jest bardzo atrakcyjna. Całe pędy są oblepione drobnymi, różowymi kwiatkami.

Prunus cerasifera Hollywood

Jest dekoracyjnym dużym krzewem, osiągającym 4 - 7 m wysokości. Charakteryzuje się wyprostowanym pokrojem i niezwykle ozdobnymi liśćmi i kwiatami. W maju, równolegle z listowiem, pojawiają się różowe kwiaty. Cięcie pędów po okresie kwitnienia, zapewni ich silny wzrost i kwitnienie w kolejnym roku.

Eliptyczne liście śliwy Hollywood, metalicznie błyszczące,ciemnopurpurowe, zmieniają kolor w drugiej połowie lata na zielony. Spodnia część blaszek listowia pozostaje zabarwiona na purpurowo, co przydaje wiśniośliwie Hollywood uroku i oryginalności. W porze letniej obficie owocuje. Jej czerwone, duże owoce dojrzewają we wrześniu. Są smaczne i nadają się na domowe przetwory. Odmiana Hollywood jest odporna na niskie temperatury. Preferuje ciepłe stanowiska, lekko wilgotne i przepuszczalne, o pH gleby od kwaśnego 5,5 do zasadowego, 7,2. Dobrze rośnie w miejscach nasłonecznionych i cienistych. Najefektowniej prezentuje się w samodzielnych nasadzeniach, pozwalających na ukazanie wszystkich walorów kolorystycznych. Właściwa pielęgnacja rośliny pozwoli na uniknięcie groźnej choroby, jaką jest rak bakteryjny drzew owocowych, powodujący zamieranie pędów i całych drzew. Wycinanie porażonych pędów w początkowym stadium choroby, może uratować roślinę przed jej wycięciem. A może zainteresują cię także inne krzewy ozdobne?

Owoce ałyczy – zastosowanie

Śliwa wiśniowa dostarcza smacznych owoców, zawierających bogactwo witaminy C. Można delektować się ich smakiem na surowo lub po sporządzeniu domowych przetworów.

- Dzięki pektynom sok, otrzymywany z owoców śłiwowiśni, łatwo zamienia się w żółtawą smaczną galaretkę, którą można wykorzystać, np. do ozdobienia biszkoptu na letni piknik. Zalety takiego przysmaku docenią z pewnością wegetarianie, poszukujący produktów, niezawierających składników pochodzenia zwierzęcego, w tym wypadku - występującej w galaretkach - żelatyny wieprzowej.

- Z owoców ałyczy udają się napoje bezalkoholowe oraz nalewki i wina.

- Zimowa porą chętnie sięgamy po smakowite konfitury i dżemy.

- Kompoty przypomną letni czas i urozmaicą wspólny posiłek.

Literatura:

D. Remesowa, Z. Osvald, Leksykon krzewów liściastych, Warszawa 2004.

Encyklopedia ogrodnictwa, Warszawa 1993.

Park Arboretum w Prószkowie, Opole 2001. Mój Ogródek, Lipiec 2017, nr 7.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny