Śliwa wiśniowa - odmiany, uprawa, pielęgnacja, cięcie, cena

Posiadanie ogrodu to możliwość przebywania w bliskim kontakcie z roślinami, które pełnią zarówno funkcje użytkowe, jak i estetyczne. Grządki warzywne w sposób przyjemny dla oka mogą komponować się z barwnymi kwiatami, a ozdobne drzewka i krzewy owocowe - współgrać z wyższym drzewami. Śliwa wiśniowa wyróżnia się atrakcyjnym wyglądem, a jej zalety docenią zwierzęta - szukające pożywienia ptactwo oraz zbierające nektar pszczoły. Zapobiegliwy gospodarz przetworzy owoce śliwowiśni na pyszne konfitury i rozgrzewające nalewki.

Jeśli interesują cię także inne krzewy liściaste ozdobne do twojego ogrodu, inspiracje zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Kwiat śliwy wiśniowej w ogrodzie

Śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera) – charakterystyka

Śliwa wiśniowa, ałycza, Prunus cerasifera, przywędrowała z Azji Mniejszej i z Kaukazu, gdzie występują jej naturalne stanowiska. Obecnie spotykana jest w różnych zakątkach świata, gdzie jej uprawa stała się popularna i doceniana.

Jak wygląda śliwowiśnia?

Roślina, należąca do rodzaju Prunus, występuje jako wysoki krzew ozdobny lub drzewo ozdobne o owalnej koronie, dochodzące do wysokości 4 - 8 m. Czasami obserwuje się cierniste gałęzie. Wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia, jeszcze przed sezonowymi liśćmi pojawiają się białe kwiaty, przytwierdzone do długich szypułek. Obsypana nimi śliwa wiśniowa, ałycza stanowi piękny widok, zapowiadający bliskie kwitnienie innych drzew owocowych. Latem śliwowiśnia owocuje. Jej niewielkie twarde owoce, o średnicy około 3 cm, w kolorach żółtym lub czerwonym, zawierają pestki, które trudno oddzielają się od słodkiego, a czasem cierpkiego miąższu. Więcej inspiracji na krzewy ogrodowe znajdziesz w tym miejscu.

Uprawa śliwy wiśniowej – wymagania środowiskowe i pielęgnacja

Śliwa wiśniowa najlepiej rośnie na glebie ogrodowej, przepuszczalnej, zasobnej w wapń. Nie jest wymagająca, więc jej uprawa uda się również na glebach piaszczystych, o niewielkiej zawartości składników odżywczych, a także na terenach o zanieczyszczonym powietrzu. Preferuje stanowiska słoneczne, ewentualnie o niewielkim zacienieniu. Należy unikać nasadzeń na glebach podmokłych i zimnych. Ałycza, zasadzona w zacisznym miejscu, osłonięta od zimnych powiewów wiatru, dobrze zniesie niskie temperatury. Młody krzew ozdobny wymaga obfitego podlewania. Na wiosnę należy odżywić glebę, stosując odpowiednie nawożenie, by śliwa wiśniowa zagęściła pędy i zwiększyła tempo wzrostu. Pielęgnacja polega na usuwaniu z krzewu zbędnych pędów. Słabe cięcie u nasady pozwoli na zachowanie naturalnego kształtu. Cięcie podstawowe należy przeprowadzić po zakończeniu kwitnienia, w maju, dzięki czemu nowe pędy obficie zakwitną w kolejnym roku. Pielęgnacja gatunków Prunus to również dbałość o to, by nie zostały zaatakowane przez choroby drzew i krzewów owocowych.

Przydatne narzędzia ogrodowe w super cenach - sprawdź je!

Śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera) – odmiany

Ogrodnicy preferują te gatunki śliwy, które charakteryzują się oryginalnym pokrojem i pięknymi kwiatami. Gatunki Prunus dobrze rosną na stanowiskach słonecznych, w ziemi ogrodowej, zawierającej wapń. Wśród atrakcyjnych odmian znajdują się:

Śliwa wiśniowa - odmiany, uprawa, pielęgnacja, cięcie, cena 2

Śliwa wiśniowa czerwonolistna Pissardi = Atropurpurea

To duży krzew ozdobny lub niewielkie drzewo ozdobne, dorastające do 5 m wysokości i osiągające około 3 m szerokości. Zwraca uwagę zgrabną okrągłą koroną. Błyszczące liście Pissardi, podobne do liści wiśni oraz jej pędy występują w intensywnym kolorze purpurowym, nadając roślinie oryginalny wygląd przez cały czas wegetacji. Cięcie pędów po okresie kwitnienia, zapewni ich silny wzrost w następnym roku. Wiosną śliwa czerwona tonie w kwiatach o różowawym zabarwieniu. Jej ciemnoczerwone owoce znajdują się na długich szypułkach. Pissardi nie toleruje zacienienia, ale uprawa sprawdza się w środowisku miejskim i zanieczyszczonym. Jest odporna na niskie temperatury. Śliwa czerwonolistna wybierana jest do większych ogrodów jako soliter, a także na szpalery, przy ulicach i alejach parkowych oraz na formowane żywopłoty. Pielęgnacja polega na przycinaniu rośliny, dzięki czemu jej owalna korona pozostanie zwarta i nie będzie się zbytnio rozrastała. Śliwa czerwona uważana jest za jedno z najpiękniejszych ozdobnych drzewek.

Prunus cerasifera Woodii

To dekoracyjny krzew ozdobny lub drzewko, dorastające do 6 m wysokości. W ciągu roku przyrasta około 25 cm. Przez cały okres wegetacji liście i pędy zachowują mocne ciemnopurpurowe zabarwienie. Różowe kwiaty pojawiają się na przełomie kwietnia i maja. Krzew ozdobny Woodii wytwarza owoce o kulistym kształcie, w żywych czerwonych kolorach, pięknie eksponujących się na tle ulistnienia. Woodii jest rośliną wykorzystywaną w ogrodach i w przestrzeni publicznej, np. w formie szpalerów przy ulicy. Sprawdzi się jako samodzielnie rosnący dekoracyjny krzew lub niewielkie drzewo, a także jako wysoki formowany żywopłot. Nie jest wymagająca. Dobrze rozwija się w środowisku miejskim, jest odporna na suszę. Sprawdź także, jakie krzewy na żywopłot warto wybrać.

Śliwa wiśniowa Hessei

To ciekawa odmiana Prunus cerasifera, dorastająca do 5 m wysokości, w formie wyprostowanego krzewu lub małego drzewa. Roślina należy do odmian rosnących wolno, a jej rozmiar zależy od wysokości pnia. Charakterystyczną cechą Hessei jest oryginalne ulistnienie – rdzawe i czerwone liście o jajowatym lub eliptycznym kształcie posiadają kremowe, karbowane obrzeże. Pędy wybarwione są na kolor fioletowobrązowy. W maju, zanim rozwiną się liście, śliwowiśnię Hessei pokrywają białe kwiaty. Pielęgnacja, poprzez odpowiednie cięcie pędów po okresie kwitnienia, zapewni pojawienie się nowych pędów i kwiaty w następnym roku. Krzew ozdobny pięknie prezentuje się jako element szpalerów oraz nadaje się na formowane żywopłoty. Nie jest wymagający, rosnąc zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i cienistych, na glebach ogrodowych, wytrzymując niskie temperatury. Uprawa rośliny udaje się w miejskim klimacie.

Śliwa wiśniowa Nigra

Jest dekoracyjnym drzewkiem, posiadającym owalną koronę. Dorasta do 10 m wysokości. Urodą zachwycają kwietniowe ciemnoróżowe kwiaty, poprzedzające pojawienie się ciemnopurpurowych liści. Przez cały okres wegetacji Nigra zachowuje swoje ubarwienie. Czerwone jadalne owoce osiągają około 3 cm średnicy.Dobrze sprawdza się uprawa na ziemiach próchniczych, nieco wilgotnych, piaszczysto-ilastych. Atrakcyjnie prezentuje się jako samodzielna roślina. Wiśniośliwę Nigra można spotkać w nasadzeniach szpalerowych oraz jako roślinę, stosowaną na formowany żywopłot. Cięcie podstawowe pędów przeprowadza się po okresie kwitnienia. A może zainteresuje cię także perukowiec podolski?

Śliwa wiśniowa - odmiany, uprawa, pielęgnacja, cięcie, cena 3

Prunus cerasifera Hollywood

Jest dekoracyjnym dużym krzewem, osiągającym 4 - 7 m wysokości. Charakteryzuje się wyprostowanym pokrojem i niezwykle ozdobnymi liśćmi i kwiatami. W maju, równolegle z listowiem, pojawiają się różowe kwiaty. Cięcie pędów po okresie kwitnienia, zapewni ich silny wzrost i kwitnienie w kolejnym roku.

Eliptyczne liście śliwy Hollywood, metalicznie błyszczące,ciemnopurpurowe, zmieniają kolor w drugiej połowie lata na zielony. Spodnia część blaszek listowia pozostaje zabarwiona na purpurowo, co przydaje wiśniośliwie Hollywood uroku i oryginalności. W porze letniej obficie owocuje. Jej czerwone, duże owoce dojrzewają we wrześniu. Są smaczne i nadają się na domowe przetwory. Odmiana Hollywood jest odporna na niskie temperatury. Preferuje ciepłe stanowiska, lekko wilgotne i przepuszczalne, o pH gleby od kwaśnego 5,5 do zasadowego, 7,2. Dobrze rośnie w miejscach nasłonecznionych i cienistych. Najefektowniej prezentuje się w samodzielnych nasadzeniach, pozwalających na ukazanie wszystkich walorów kolorystycznych. Właściwa pielęgnacja rośliny pozwoli na uniknięcie groźnej choroby, jaką jest rak bakteryjny drzew owocowych, powodujący zamieranie pędów i całych drzew. Wycinanie porażonych pędów w początkowym stadium choroby, może uratować roślinę przed jej wycięciem. A może zainteresują cię także inne krzewy ozdobne?

Owoce ałyczy – zastosowanie

Śliwa wiśniowa dostarcza smacznych owoców, zawierających bogactwo witaminy C. Można delektować się ich smakiem na surowo lub po sporządzeniu domowych przetworów.

- Dzięki pektynom sok, otrzymywany z owoców śłiwowiśni, łatwo zamienia się w żółtawą smaczną galaretkę, którą można wykorzystać, np. do ozdobienia biszkoptu na letni piknik. Zalety takiego przysmaku docenią z pewnością wegetarianie, poszukujący produktów, niezawierających składników pochodzenia zwierzęcego, w tym wypadku - występującej w galaretkach - żelatyny wieprzowej.

- Z owoców ałyczy udają się napoje bezalkoholowe oraz nalewki i wina.

- Zimowa porą chętnie sięgamy po smakowite konfitury i dżemy.

- Kompoty przypomną letni czas i urozmaicą wspólny posiłek.

Literatura:

D. Remesowa, Z. Osvald, Leksykon krzewów liściastych, Warszawa 2004.

Encyklopedia ogrodnictwa, Warszawa 1993.

Park Arboretum w Prószkowie, Opole 2001. Mój Ogródek, Lipiec 2017, nr 7.

Ocena: 4,5/5 (głosów 13)
, aktualizacja 24 kwietnia 2019
Komentarze
Dodaj komentarz
Podpis:
captcha
Powiązane Artykuły
Śliwka mirabelka - odmiany, wymagania, uprawa, przetwory, właściwości i zastosowanie
Śliwka mirabelka - odmiany, wymagania, uprawa, przetwory, właściwości i zastosowanie
Śliwa japońska - odmiany, uprawa, pielęgnacja, opinie
Śliwa japońska - odmiany, uprawa, pielęgnacja, opinie
Śliwka węgierka - odmiany, uprawa, pielęgnacja, cięcie, porady
Śliwka węgierka - odmiany, uprawa, pielęgnacja, cięcie, porady
Konfitury ze śliwek - sprawdzone przepisy krok po kroku
Konfitury ze śliwek - sprawdzone przepisy krok po kroku
Śliwa renkloda ulena – odmiany, uprawa, pielęgnacja, choroby, cięcie
Śliwa renkloda ulena – odmiany, uprawa, pielęgnacja, choroby, cięcie
Śliwa prezydent (president) – opis odmiany, opinie, uprawa, pielęgnacja, zapylacze
Śliwa prezydent (president) – opis odmiany, opinie, uprawa, pielęgnacja, zapylacze
Wino śliwkowe - sprawdzone przepisy jak zrobić wino ze śliwek krok po kroku
Wino śliwkowe - sprawdzone przepisy jak zrobić wino ze śliwek krok po kroku
Śliwa w ogrodzie - odmiany, uprawa, pielęgnacja, choroby, cięcie
Śliwa w ogrodzie - odmiany, uprawa, pielęgnacja, choroby, cięcie
Laurowiśnia - odmiany, uprawa, pielęgnacja, choroby, cięcie, cena
Laurowiśnia - odmiany, uprawa, pielęgnacja, choroby, cięcie, cena
Szczepienie drzew krok po kroku - jak, kiedy i dlaczego?
Szczepienie drzew krok po kroku - jak, kiedy i dlaczego?
Choroby wiśni - przegląd najczęstszych chorób oraz najlepsze sposoby leczenia
Choroby wiśni - przegląd najczęstszych chorób oraz najlepsze sposoby leczenia
Wiśnia osobliwa (umbraculifera) - odmiany, opinie, uprawa, pielęgnacja
Wiśnia osobliwa (umbraculifera) - odmiany, opinie, uprawa, pielęgnacja
Ozdobna śliwa ałycza - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, wymagania, cięcie
Ozdobna śliwa ałycza - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, wymagania, cięcie
Grusza Faworytka - odmiany, sadzenie, uprawa, choroby
Grusza Faworytka - odmiany, sadzenie, uprawa, choroby
Drzewa owocowe do ogrodu - przegląd najpopularniejszych odmian
Drzewa owocowe do ogrodu - przegląd najpopularniejszych odmian
Cytryniec chiński - uprawa, cena, właściwości, działanie i inne porady
Cytryniec chiński - uprawa, cena, właściwości, działanie i inne porady
Przycinanie drzew owocowych - kiedy i jak ciąć drzewka?
Przycinanie drzew owocowych - kiedy i jak ciąć drzewka?
Dyptam jesionolistny, czyli popularny krzew mojżesza - uprawa, zastosowanie, właściwości
Dyptam jesionolistny, czyli popularny krzew mojżesza - uprawa, zastosowanie, właściwości
Śliwa tarnina - zastosowanie owocu tarniny, najlepsze przetwory, soki i nalewka z tarniny
Śliwa tarnina - zastosowanie owocu tarniny, najlepsze przetwory, soki i nalewka z tarniny
Czarny bez bez tajemnic – właściwości lecznicze, zastosowanie i inne porady
Czarny bez bez tajemnic – właściwości lecznicze, zastosowanie i inne porady
Nalewka z wiśni - wiśniówka na spirytusie krok po kroku
Nalewka z wiśni - wiśniówka na spirytusie krok po kroku
Nalewka z malin na wódce lub spirytusie - właściwości i przepis krok po kroku
Nalewka z malin na wódce lub spirytusie - właściwości i przepis krok po kroku
Nalewka z pigwy na spirytusie lub z miodem - przepis, właściwości
Nalewka z pigwy na spirytusie lub z miodem - przepis, właściwości
Pigwa pospolita – odmiany, sadzonki, pielęgnacja, uprawa, porady
Pigwa pospolita – odmiany, sadzonki, pielęgnacja, uprawa, porady
Aronia czarna - uprawa, pielęgnacja, właściwości lecznicze owoców aronii
Aronia czarna - uprawa, pielęgnacja, właściwości lecznicze owoców aronii
Nalewka z czarnego bzu - przepis na przygotowanie krok po kroku
Nalewka z czarnego bzu - przepis na przygotowanie krok po kroku
Nalewka z aronii - prosty przepis krok po kroku na nalewkę z liśćmi wiśni lub bez
Nalewka z aronii - prosty przepis krok po kroku na nalewkę z liśćmi wiśni lub bez
Hortensja drzewiasta (krzewiasta) - sadzenie, pielęgnacja,  rozmnażanie, porady
Hortensja drzewiasta (krzewiasta) - sadzenie, pielęgnacja, rozmnażanie, porady
Perukowiec podolski - odmiany, pielęgnacja, uprawa i inne porady
Perukowiec podolski - odmiany, pielęgnacja, uprawa i inne porady
Nalewka z derenia jadalnego krok po kroku - przepis jak wykonać dereniówkę?
Nalewka z derenia jadalnego krok po kroku - przepis jak wykonać dereniówkę?
Miłorząb dwuklapowy - cena, uprawa, właściwości lecznicze, ciekawostki
Miłorząb dwuklapowy - cena, uprawa, właściwości lecznicze, ciekawostki
Kamelia - japońska i inne - odmiany, pielęgnacja krzewu, porady
Kamelia - japońska i inne - odmiany, pielęgnacja krzewu, porady
Morwa czarna w Polsce - uprawa, właściwości lecznicze, pielęgnacja
Morwa czarna w Polsce - uprawa, właściwości lecznicze, pielęgnacja
Nalewka z dzikiej róży na spirytusie - właściwości, przepis krok po kroku
Nalewka z dzikiej róży na spirytusie - właściwości, przepis krok po kroku
Świdośliwa - odmiany, uprawa, przetwory, pielęgnacja
Świdośliwa - odmiany, uprawa, przetwory, pielęgnacja
Morwa biała - właściwości lecznicze, uprawa w Polsce, pielęgnacja
Morwa biała - właściwości lecznicze, uprawa w Polsce, pielęgnacja
Jeżówka purpurowa - właściwości, zastosowanie lecznicze, porady
Jeżówka purpurowa - właściwości, zastosowanie lecznicze, porady

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij