Mirabelka - pochodzenie i cechy charakterystyczne

Mirabelka, czyli śliwa domowa mirabelka, tak jak i śliwka węgierka i śliwa ałycza, znana jeszcze pod nazwą śliwa wiśniowa, należy do rodziny różowatych - Rosaceae. Do rodziny tej należy wiele roślin, w tym drzew, krzewów i kwiatów. Łacińska nazwa śliwki mirabelki to Prunus domestica subsp. syriaca.

Zarówno mirabelka żółta, jak i mirabelka czerwona są podgatunkami lub odmianami i w Polsce są roślinami uprawnymi. Uprawia się je przede wszystkim dla ich owoców, które wykorzystywane są na przetwory. Popularnością cieszy się np. dżem, konfitura lub nalewka z mirabelek. Sprawdź także ten artykuł o uprawie śliwy węgierki.

Zanim posadzimy to drzewo w swoim ogrodzie warto poznać jego cechy charakterystyczne. Mirabelka może występować jako niewielkiej wielkości drzewo albo też większy krzew. Jej gałęzie do około drugiego roku uprawy są matowo omszone. Z kolei niewielkie i zielone liście mogą osiągać do około kilku milimetrów.

Drzewo to zaczyna swoje kwitnienie w kwietniu i wtedy pojawiają się na nim zielonkawe lub białe, małe, przyjemnie pachnące kwiatki o okrągłych płatkach i nagim kielichu. Z tych kwiatów pojawiają się owoce, wykorzystywane później do różnego rodzaju przetworów. Kuliste, słodkie owoce, dorastające do 2-3 cm średnicy są jadalne. U mirabelek czerwonych są one wybarwione na czerwono, natomiast u gatunków żółtych ich barwa jest żółta. Niewielkie, smaczne i soczyste pestkowce wyrastają na owłosionych szypułkach, a ich miąższ łatwo oddziela się od pestki. Warto zaznaczyć, że owoce są bardzo zdrowe.

Śliwka mirabelka a śliwa wiśniowa oraz odmiany

Pamiętajmy, że śliwka mirabelka i śliwa wiśniowa są bardzo często ze sobą mylone, dlatego też powinniśmy znać podstawowe różnice między nimi. Mirabelka czerwona i mirabelka żółta są mniejsze niż śliwa ałycza, która może osiągnąć nawet do 6-10 m wysokości. Dodatkowo jej owoce są mniejsze, a ich miąższ gorzej odchodzi od pestki.

Popularnymi odmianami, które bardzo często wykorzystywane są pod uprawy, są odmiany samopylne, takie jak mirabelka Flotowa o żółtych lub jasnoróżowych skórkach z nalotem i cętkami oraz mirabelka z Nancy, której owoce mają żółtą skórkę z pomarańczowym rumieńcem, a także Miragrande i Bellamira o złotożółtych owocach z czerwonymi kropkami oraz Brennergold o żółtych owocach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie śliwy w ogrodzie?

Jak wygląda uprawa śliwki mirabelki i na jakie choroby uważać?

Mirabelki to drzewa, które bardzo dobrze radzą sobie w klimacie Polski. Niektóre odmiany wytrzymują nawet do -30oC. Źle one natomiast znoszą bardzo duże opady w okresie letnim, ponieważ to właśnie staje się powodem pękania i szybkiego gnicia owoców. Najlepszym podłożem są dla nich gleby zasobne w składniki pokarmowe, przepuszczalne, o pH 5,5-6,0. Mirabelka nie będzie jednak dobrze rosła zbyt wilgotnych i bardzo piaszczystych ziemiach, przez co lepiej sadzić ją na czarnoziemach, lessach i madach. Bez problemu poradzi sobie także na słonecznych i lekko wzniesionych terenach.

Uprawa śliwek mirabelek nie jest trudna, o ile przestrzega się kilku prostych zasad. Pierwszą z nich jest to, że przed jej posadzeniem wykonuje się analizę gleby, dzięki czemu będziemy w stanie dostosować dawki nawożenia. Następnie musimy bardzo dokładnie odchwaszczać miejsce, w którym roślina będzie sadzona. Mirabelki sadzimy w rozstawie 4 × 3 m. Można ją oczywiście sadzić pojedynczo, ale także w rzędach. Po zakupieniu rośliny należy ją od razu zasadzić, dlatego też drzewka te zakupujemy wiosną lub jesienią.

Pamiętajmy, że przed sadzeniem drzewa powinno się usunąć uszkodzone korzenie i skrócić całe o 1/3 długości. Tak przygotowana roślina musi być wsadzona do dołka większego niż szerokość i długość bryły korzeniowej. Po zasypaniu systemu korzeniowego ziemią przystępujemy do obfitego podlania. W trakcie uprawy istotną kwestią jest pielęgnacja, a zwłaszcza podlewanie, szczególnie w miejscach, które cierpią z jej niedostatku. Dodatkowo do pielęgnacji należy nawożenie. W pierwszym roku uprawy powinno się podać roślinie około 30-50 kg nawozu azotowego, a kolejnym 40-60 kg, a już później 80-120 kg. Sprawdź także ten artykuł z przepisem na nalewkę z węgierek.

Żółte owoce śliwki mirabelki na gałęziach drzewa mirabelki oraz warunki uprawy, sadzenia i pielęgnacji - porady
Śliwka mirabelka - odmiany, wymagania, uprawa, przetwory, właściwości i zastosowanie

Nie możemy zapomnieć o różnego rodzaju chorobach, które dotykają te drzewa owocowe. Bardzo często pojawia się na nich ospowatość śliwy, znana jako szarka. Jest to najczęściej atakująca choroba wirusowa, przez którą porażone drzewa mają brunatno-szare lub żółte plamy na owocach i liściach. Jest to bardzo niebezpieczna choroba, przez którą owoce w bardzo szybkim tempie dojrzewają i opadają, a chore drzewa należy wyrwać z korzeniami i spalić. Kolejną chorobą, tym razem grzybową jest brunatna zgnilizna, która przejawia się brązowiejącymi kwiatami, pędami i liśćmi, które później zasychają i się łamią. Ponadto na owocach pojawiają się brunatne plamy, które rozprzestrzeniają się na całą ich powierzchnię. Do walki ze zgnilizną używa się chemicznych preparatów i usuwa się porażone pędy. No i nie można nie wspomnieć o mszycy wysysającej soki z rośliny, na którą stosuje się środki chemiczne, ale również opryski z wywaru z gnojówki lub z czosnku.

Właściwości śliwki mirabelki i jej zastosowanie

Mirabelki to bardzo wartościowe owoce, w których znajdują się duże zawartości witaminy C, A, E i B6, a także zawarta jest w nich glukoza, fruktoza, sacharoza, żelazo, wapń, potas, magnez, fosfor oraz kwasy organiczne, w tym cytrynowy i jabłkowy. W owocach znajdują się także owoce i garbniki, które przeciwdziałają wolnym rodnikom. Te składniki znajdują się nie tylko w świeżych owocach, ale także w tych suszonych. Ponadto owoce śliwki poprawiają krążenie krwi, wpływają korzystnie na jelita, zwalczają zły cholesterol, wolne rodniki i nadmiar tłuszczu oraz przeciwdziałają miażdżycy. Są również dobrym produktem wykorzystywanym przy dietach.

Śliwki mirabelki to nie tylko drzewa, które ładnie wyglądają w naszym ogrodzie. Są one również stosowane w różnych dietach, ale także i w kosmetyce. Przemysł kosmetyczny wykorzystuje je, ponieważ pomagają one w pozbyciu się popękanych naczynek krwionośnych, a ponadto nawilżają naszą skórę. Dodatkowo odkłady z wyciągiem z tych owoców pomagają w przyspieszeniu gojenia ran. Nie możemy również pominąć tego, że jadalne i smaczne owoce z tych drzew wykorzystywane są w przemyśle spożywczym. Tutaj bardzo wielką popularnością cieszą się dżemy, powidła, ale również wino i nalewka z mirabelek. A może zainteresuje cię także ten artykuł o śliwie prezydent w ogrodzie?

Mirabelka czerwona i żółta nie wymagają od nas dużo wysiłku. Przy zachowaniu podstawowych zasad dotyczących stanowiska, uprawy i pielęgnacji, będziemy mogli cieszyć się jej owocami w naszym ogrodzie. Zdrowe i smaczne owoce posłużą nam do produkcji przepysznych przetworów, które zagoszczą w naszej spiżarni i będą nam tam służyły przez cały rok. Dlatego też warto zainwestować trochę swojego czasu i sił w to, by to drzewo wyrosło w naszym ogrodzie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny