Śliwka węgierka (Prunus domestica) - uprawa, pielęgnacja, cięcie


Śliwa węgierka (Prunus domestica) stanowi jedną z najstarszych odmian śliwy o nieznanym pochodzeniu. Do Polski przywieziona została z Węgier, stąd jej nazwa. Śliwa węgierka to cenne drzewo owocowe, które obficie owocuje.

Uprawa śliwki węgierki w ogrodzie nie jest trudna. Śliwa węgierka lubi stanowiska ciepłe i zaciszne. Nie jest odporna na mróz i w temperaturze poniżej 30 stopni może wymarzać. Na mróz narażone są głównie drzewka młode. Starsze śliwy wykazują odporność na mróz podobną do wiśni i mniejszą niż jabłonie. Śliwka węgierka (Prunus domestica) wymaga żyznej, zasobnej i przewiewnej gleby.

Pielęgnacja śliwki węgierki polega na odpowiednim nawożeniu, zapobieganiu szkodnikom i formowaniu korony drzewa przez przycinanie. Szczególnie ważna jest pielęgnacja młodych drzewek, aby zapewnić im właściwy rozwój. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie śliwy w ogrodzie?

Uprawa śliwki węgierki wymaga obfitego nawożenia nawozami azotowymi. Warto również ściółkować ją kompostem i obornikiem. Młode drzewa owocowe otrzymują pierwszą dawkę nawozów, np. Polifoski lub saletry amonowej - w połowie maja, a następną 4-5 tygodni później. Jeśli drzewa owocowe silnie się rozrastają, w następnym roku ograniczamy nawożenie tylko do jednej dawki w maju.

W uprawie śliwy bardzo ważne jest cięcie, gdyż drzewo to może się nadmiernie rozrastać. Cięcie wpływa również korzystnie na bogate owocowanie drzewa. Pierwsze cięcie śliwy po posadzeniu wykonuje się wiosną. Skracamy wtedy przewodnik i pędy boczne. W późniejszych latach należy dbać o formowanie drzewa w ten sposób, że przycinamy przewodnik, zaś gałęzie boczne przyginamy tak aby rosły poziomo. Cięcie letnie śliwy wykonujemy tuż przed tym, kiedy dojrzewają owoce, czyli od końca czerwca do połowy lipca. Cięcie letnie polega na usunięciu pionowo wyrastających pędów z przygiętych gałęzi.

Podobnie jak inne drzewa owocowe, śliwka węgierka jest podatna na choroby i szkodniki. Zapobiegamy im przez profilaktyczne opryski. Najgroźniejsze choroby śliwki węgierki to szarka, dziurkowatość liści czy brunatna zgnilizna. Sprawdź także ten artykuł o uprawie śliwy renklody w ogrodzie.

Śliwki węgierki w skrzynce oraz śliwka węgierka i śliwa węgierka jako popularne drzewa owocowe, ich uprawa i pielęgnacja
Śliwka węgierka - odmiany, uprawa, pielęgnacja, cięcie, porady

Śliwa węgierka - odmiany

Węgierka wczesna to odmiana odporna na choroby i niskie temperatury. Można ją uprawiać nawet w regionach chłodniejszych. Jest to odmiana samopylna, która kwitnie dość późno. Owocowanie zaczyna się dość wcześnie. Drzewko należy przerzedzać, w przeciwnym razie owoce stają się drobne. Owoce opadają z drzew, kiedy dojrzewają. Owoce tej odmiany są smaczne, ciemnofioletowe i świetnie smakują jako owoce deserowe. Węgierka wczesna doskonale nadaje się do przetworów, szczególnie że miąższ dobrze odchodzi od pestki.

Węgierka zwykła to bardzo stara odmian. Jest to odmiana samopylna. Owocowanie zaczyna się w 3 roku po posadzeniu, zaś owoce dojrzewają od połowy września do końca października. Obfite owocowanie zależy od dobrej gleby z dużą zawartością wody. Owoce nie opadają z drzew, kiedy dojrzewają i mogą pozostać na drzewie kilka dni. Dobrze znoszą transport. Wadą tej odmiany jest wrażliwość na szarkę, dlatego węgierka zwykła odeszła do niedawna w zapomnienie. Owoce nadają się na przetwory, gdyż miąższ dobrze odchodzi od pestki.

Węgierka dąbrowicka to odmiana węgierki zwykłej, która jest dość wrażliwa na mróz, lecz odporna na szarkę. Jest to drzewo obcopylne. Owocuje w 2 roku po posadzeniu. Owoce są słodkie, soczyste i dobrze odchodzą od pestki. Podobnie jak węgierka wczesna, nie opadają z drzewa, kiedy dojrzewają. Śliwki tej odmiany świetnie smakują jako owoce deserowe i nadają się na powidła. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewkach owocowych.

Węgierka Wagenheima to niemiecka odmiana samopylna, która dobrze sprawdza się jako zapylacz dla innych drzew owocowych. Jest odporna na mróz i średnio odporna na szarkę. Owocowanie zaczyna się w 3-4 roku po posadzeniu. Wymaga przerzedzania zawiązków. Ma najsłodsze owoce wśród śliwek węgierek. Miąższ dobrze odchodzi od pestki. To smaczna śliwka do spożycia jak i na powidła.

Śliwka węgierka - zastosowanie

Śliwka węgierka idealnie nadaje się na przetwory na zimę czy też na wino śliwkowe. Owoce śliwki węgierki dobrze odchodzą od pestki, co ułatwia przygotowanie owoców do przetworów.

Tradycyjnie ze śliwki węgierki smaży się powidła jedzone do pieczywa czy jako nadzienie do naleśników.

Tradycyjne przetwory wykonywane ze śliwek węgierek to powidła, które robimy we wrześniu, kiedy dojrzewają śliwki i owoce są najtańsze i najbardziej dorodne. Tradycyjny przepis na powidła śliwkowe wymaga smażenia owoców z wodą i cukrem przez 3-4 godziny, codziennie przez 3-4 dni. Co ciekawe śliwki węgierki są na tyle słodkie, że powidła można zrobić bez dodatku cukru, co stanowi dobre rozwiązanie dla osób dbających o linię.

Wino śliwkowe możemy zrobić ze śliwki węgierki, z mirabelek czy też z renklod. Robimy je tak samo, jak wino z winogron czy innych owoców. Jednak do wina śliwkowego będą potrzebne 3 ml pektoenzymu, który ułatwia uzyskanie soku ze śliwek. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na nalewkę ze śliwek węgierek?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny