Lasy - dominujący krajobraz w Słowenii

Słowenia to kraj w dużej mierze pokryty przez lasy. Łącznie stanowią one ponad 65% powierzchni kraju. Nic dziwnego, że przez lata państwo to wyrobiło sobie opinię “płuc Europy”.

Lasy stanowią idealne miejsce do rozwoju wszelkiego rodzaju flory i fauny. Pewna jej część chroniona jest w parku narodowym Triglav, położonym w wokół najwyższego szczytu kraju. Środowisko leśne służy także człowiekowi - daje możliwość odpoczynku od elektroniki, zielony kolor pozytywnie wpływa na wzrok oraz samopoczucie, a dźwięki, wydobywające się praktycznie z każdego zakamarka są miłą alternatywą dla miejskiego hałasu.

Jak poruszać się po Słowenii?

Słowenia nie da Ci okazji do nudy. Aby w pełni wykorzystać jej potencjał, warto wziąć pod uwagę podróż własnym samochodem. Dzięki temu bez żadnych ograniczeń będziesz w stanie zmieniać miejsce pobytu i każdego dnia cieszyć się odmiennym krajobrazem.

Płatne autostrady w Słowenii wymagają posiadania winiety. Możesz ją kupić zarówno przy granicy, jednak znacznie wygodniejszą opcją jest natychmiastowy zakup online. Winiety do Słowenii znajdziesz na stronie Online Winieta Słowenia. Słowenia wydaje trzy rodzaje winiet - tygodniową, miesięczną i roczną. Każdą z nich bez kłopotu kupisz na stronie Onlinewinieta.pl.

W przypadku braku winiety możemy dostać bardzo wysoki mandat. W Słowenii kary wynoszą nawet kilkaset euro, co w przeliczeniu na złotówki daje astronomiczną sumę nawet kilku tysięcy złotych. Zresztą, nie tylko w Słowenii kary są wysokie, bo przykładowo w Czechach za brak winiety zapłacimy nawet do 100 000 koron czeskich. Winiety są obligatoryjne również na drogach w Rumunii, Szwajcarii, Austrii, Bułgarii, Francji czy Słowacji. Nie wszędzie będzie jednak możliwość zakupu winiety krótkoterminowej. W przypadku Szwajcarii kupić możemy wyłącznie winiety roczne. W niektórych państwach winieta online uzyskuje ważność po pewnym czasie od jej zakupu. Tak jest m.in. w Austrii, gdzie trzeba poczekać aż do 18 dni zanim będziemy mogli wyruszyć bezpieczenie w podróż.

Turystyka w Słowenii

W Słowenii wytoczono już do tej pory ponad siedem tysięcy kilometrów szlaków turystycznych. W porównaniu z Polską i jej powierzchnią daje to około o 30% większą gęstość występowania oznaczonych ścieżek.

Dzięki licznym lasom będziesz mieć możliwość dojścia praktycznie w każde interesujące Cię miejsce. Niezliczone ścieżki zaprowadzą Cię w ustronne miejsca, w których rzadko kiedy pojawiają się inni ludzie. Jeżeli cenisz sobie samotność i kontakt z naturą, wycieczka do Słowenii z pewnością spełni Twoje oczekiwania.

Szlaki turystyczne poprowadzone są również w Alpach Julijskich. Ten region kraju stanowi nie lada gratkę dla miłośników wspinaczki oraz alpinizmu. Wysokie, wybitne szczyty oferują niezwykłe widoki, jednak najpierw należy pokonać kilkaset metrów przewyższenia oraz czasem dość mocno eksponowane granie, szczególnie w pobliżu wierzchołków.

Wolisz morze od gór? W Słowenii nie będziesz się nudzić!

Słowenia to kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie bez względu na to, co lubi i w jakim otoczeniu chce spędzać czas. Odpowiednie warunki do wypoczynku znajdą tu zarówno miłośnicy wędrówek, kontaktu z naturą jak i opalania czy podziwiania urokliwej architektury, tak bardzo znamiennej dla wszystkich krajów basenu Morza Śródziemnego.

A wszystko przez dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia posiada około 45 kilometrów wybrzeża. Niewiele znajduje się na nim piaszczystych plaż, jednak kamieniste podłoże może się okazać prawdziwą gratką dla miłośników nurkowania. Wiele kąpielisk w Słowenii może się poszczycić wręcz krystaliczną wodą.

Mimo niewielkiej liczby plaż, na słoweńskim wybrzeżu utworzono prawie 40 kąpielisk, zatem z pewnością można tam coś dla siebie. Kolejną zaletą wypoczynku w tej części Adriatyku jest mniejsze zatłoczenie, dzięki czemu wyjazd do Słowenii może okazać się dobrą alternatywą dla przeładowanych kurortów we Włoszech czy Chorwacji.

A co z architekturą?

Perłą słoweńskiej architektury jest bez wątpienia jej stolica, Lublana. Jest to miasto, mogące pochwalić się wielowiekową tradycją, jednak jej budownictwo w większości pochodzi z epoki nowożytnej. A wszystko przez nawiedzające to miasto co kilkadziesiąt lub kilkaset lat trzęsienia ziemi. Ostatnie takie zjawisko spowodowało znaczne zniszczenia wśród zabytków i zabudowań mieszkalnych.

Innym ciekawym miejscem, które będzie warte zobaczenia jest położone na wybrzeżu miasteczko Piran. Urzeka ono swoim wyglądem - białe kamienne domy wyraźnie kontrastują z czerwienią dachówek, zielenią nadmorskiej roślinności oraz błękitem nieskazitelnie czystej wody. Jednym słowem, jest to idealne miejsce dla wszystkich tych, którzy lubią napawać się niezapomnianymi i jedynymi w swoim rodzaju widokami.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej