Śmiałek darniowy - opis i pochodzenie rośliny

Śmiałek darniowy - skąd pochodzi trawa


Śmiałek darniowy - Deschampsia caespitosa, to gatunek byliny, który zalicza się do rodziny wiechlinowatych - Poaceae. Warto wiedzieć, że do tej rodziny zalicza się około 11000 gatunków, a gatunki te są głównym elementem roślinności formacji trawiastych, pastwisk oraz łąk.

Co ciekawe, roślina wiechlinowatych, nazywana jest również rośliną traw. Gatunki i odmiany tych roślin znajdują swoje zastosowanie jako rośliny uprawne, ale także jako rośliny ozdobne, które chętnie są sadzone w ogrodach przydomowych. W samej Polsce występuje ponad 150 gatunków tych właśnie traw.

Rośliny z rodziny wiechlinowatych mają wiele wspólnych i charakterystycznych cech morfologicznych, między innymi łodygi w postaci źdźbeł. Co więcej, rośliny bardzo często wytwarzają rozłogi. Przejdźmy jednak do opisu rośliny, jaką jest śmiałek darniowy. Tutaj powinniśmy wiedzieć, że trawa ta naturalnie występuje na półkuli północnej i również w samej Polsce jest ona pospolitym gatunkiem.

Deschampsia caespitosa - czym charakteryzuje się trawa

Zanim przejdziemy do tego, jak przebiega uprawa i pielęgnacja śmiałka darniowego, warto zapoznać się z opisem jego cech charakterystycznych. Zacznijmy od tego, że śmiałek to bylina, która znana jest ze swoich gęstych i dość zbitych kęp. Rośliny te dorastają do około 50 cm, choć czasem może sięgnąć aż 70 cm, natomiast jest to rzadkość.

Charakterystyczne jest również to, że roślina wytwarza gładkie źdźbła, które mogą dorosnąć nawet do około 140 cm wysokości. Blaszki liściowe nie są bardzo szerokie, ponieważ ich szerokość dochodzi do około 2-5 mm w części dolnej, gdzie złożone są one na pół, a ich wyższa część jest płaska. Cechą typową jest również to, że na powierzchni blaszki liściowej wyrastają szorstkie nerwy.

Jeśli chodzi natomiast o kwiaty rośliny, powinniśmy wiedzieć, że zbierane są one w wiechy i składają się one z 2-3 kłosków kwiatowych. Wiecha osiąga około 10-50 cm długości, a jeden kłosek dorasta do około 2-5 mm. Owocami są natomiast spiczaste, matowe i brunatne nasiona.

Deschampsia caespitosa - wymagania i uprawa śmiałka darniowego

Śmiałek darniowy - co powinniśmy wiedzieć o jego wymaganiach

Bez względu na to, czy w naszym ogrodzie mają znaleźć się róże parkowe, czy właśnie śmiałki darniowe lub też inne rośliny ozdobne, konieczne jest zapoznanie się z tym, jakie wymagania mają te rośliny. Jest to bardzo istotne, jeśli chcemy, by nasze rośliny rozwijały się prawidłowo i były one okazałe.

Powinniśmy wiedzieć również o tym, że jeśli nie zapewnimy odpowiedniej gleby, a także odpowiedniego nasłonecznienia, możemy spotkać się z bardzo przykrymi konsekwencjami, jakimi są choroby. Najczęściej pojawić się mogą choroby grzybowe, szczególnie jeśli rośliny będą sadzone w zbyt wilgotnym podłożu, ale również spotkać możemy się z tym, że roślina może mieć popalone liście, czy też nie będą one aż tak wybarwione.

Zielone kępy rośliny śmiałek darniowy w czasie kwitnienia, a także opis, wymagania, uprawa, pielęgnacja oraz sadzenie krok po kroku
Śmiałek darniowy krok po kroku, a także opis, wymagania, sadzenie, pielęgnacja i uprawa, podlewanie krok po kroku

Przejdźmy jednak do tego, co powinniśmy wiedzieć o wymaganiach, jakie mają śmiałki darniowe - Deschampsia caespitosa. Śmiałek darniowy to mało wymagająca roślina, która dobrze czuje się praktycznie na każdym rodzaju gleby. Dlatego też sadząc śmiałki w naszym ogrodzie, nie będziemy mieli problemu pod tym względem. Jednak warto pamiętać o tym, że trawa ta powinna być sadzona na nasłonecznionym stanowisku. Sprawdź także ten artykuł na temat traw ozdobnych.

Deschampsia caespitosa - jak uprawiać i pielęgnować sadzonki

Poza tym, że zapoznamy się z opisem rośliny, a także tym, jakie ma ona wymagania glebowe oraz w jakim stopniu nasłonecznienia czuje się najlepiej, powinniśmy poznać zasady jej uprawy, między innymi tego, w jaki sposób jest ona rozmnażana i jak powinna wyglądać jej pielęgnacja.

Otóż trawa ta, tak jak i inne trawy, rozmnażana jest poprzez wysiew nasion. Nasiona, tak jak i same sadzonki śmiałka darniowego, możemy zakupić w różnego rodzaju sklepach ogrodniczych. Wszystko zależy od nas, czy zamierzamy wysiewać nasiona, czy wolimy kupić gotową sadzonkę i nie czekać tak długo na efekty.

Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, śmiałek darniowy - Deschampsia caespitosa, to bardzo łatwa w uprawie trawa, która nadaje się nawet dla amatorów. Warto jednak wiedzieć, że jeśli chcemy uzyskać z niej zwartą i gęstą darń, zaleca się regularne i dość częste koszenie, pamiętając przy tym o zachowaniu prawidłowych zasad koszenia. Nie zapominajmy również o podlewaniu roślin, szczególnie w suche i upalne dni.

Zastosowanie i cena Deschampsia caespitosa - o czym warto wiedzieć

Śmiałek darniowy - Deschampsia caespitosa, to roślina, która znajduje swoje zastosowanie w terenach górskich, gdzie używana jest jako świetna roślina na pastwiska, ale również na łąki. Powinniśmy jednak wiedzieć o tym, że na terenach nizinnych śmiałek darniowy nie ma wartości.

Jednak nie zapominajmy o tym, że śmiałek darniowy to roślina ozdobna, tak jak i róża parkowa, która przyciąga do siebie swoim bardzo atrakcyjnym pokrojem. Przez to, że kwitnie cały rok, nadaje się ona do sadzenia w parkach oraz ogródkach skalnych. Możemy ją sadzić zarówno pojedynczo, jak i w całych grupach, by stworzyć pasmo zieleni.

Jeśli interesujemy się cenami, powinniśmy wiedzieć, że są one zróżnicowane. Ceny różnią się w zależności od tego, czy zdecydujemy się na zakup gatunku, czy też mamy zamiar kupić odmianę. Dodatkowo musimy pamiętać o tym, że każdy sklep, bez różnicy, czy jest to sklep stacjonarny, czy internetowy, może narzucić sobie swoją cenę. Z reguły natomiast cena za sadzonkę wynosi około 5-15 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny