Dracena draco - hodowla rośliny w doniczce


Smokowiec w mieszkaniu nie jest trudny w uprawie, więc ta egzotyczna roślina znajduje wielu entuzjastów. W polskich warunkach smocze drzewo rośnie wolno, dorastając do około 1 metra wysokości po 10. latach uprawy.  Przyjemnie, słodko pachnące kwiaty o zielonkawokremowym kolorze, pojawiają się po wielu latach. Dracena smocza w mieszkaniu wytwarza zwykle jeden cienki pień, na szczycie którego pojawia się wachlarz soczyście zielonych, ostrych liści. Ładne drzewko jest odporne na wysokie temperatury i suche powietrze. Doniczki ustawiamy w zacisznym i ciepłym miejscu, pozbawionym przeciągów. Szczególnie atrakcyjny efekt uzyskamy, komponując ze sobą różne gatunki dracen. Obecność tych tropikalnych roślin ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Draceny filtrują powietrze, eliminując szkodliwe i toksyczne substancje.

Smocze drzewo możemy samodzielnie wyhodować z nasion. Świeże nasiona draceny moczymy w lekko ciepłej wodzie, przez 48 godzin, najlepiej w termosie, dzięki czemu utrzymamy stałą temperaturę. Wysiewamy je do wysterylizowanej gleby, wymieszanej z piaskiem. Ważne, by zapewnić nasionom stałą wysoką temperaturę, około 25-26 stopni Celsjusza. Właściwa pielęgnacja – ustawienie pojemnika w jasnym miejscu i troska o stale wilgotne podłoże – zaowocują pojawieniem się po 3-5 tygodniach pięknych siewek. Młoda smocza palma wytwarza intensywnie zielone listki, z różowym obrzeżeniem. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach w doniczkach.

Siewki przenosimy do doniczek, wypełnionych torfową lub gliniastą ziemią. Młode smocze drzewo uprawiamy na stanowisku ciepłym i jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Właściwa uprawa i pielęgnacja starszych roślin wymaga pełnego nasłonecznienia. W domowej uprawie smokowiec może cierpieć na niedostatek światła, co będzie skutkowało stanami chorobowymi oraz słabym rozwojem. Atrakcyjna roślina w doniczce wymaga również stale wilgotnego podłoża, jednak nie toleruje nadmiaru wody. Zraszanie liści wpłynie na zwiększenie wilgotności powietrza.

Dracena smocza – pielęgnacja

W mieszkaniu nie uzyskamy takiej rośliny, jak draceny z Wysp Kanaryjskich lub smocze drzewo, rosnące na Teneryfie. Jednak domowy smokowiec posiada duży urok i warto zadbać o jego właściwą pielęgnację. Donica, w której rośnie dracena powinna być szeroka i wysoka, by zapewnić swobodny rozwój rozłożystym korzeniom. Na dnie donicy umieszczamy warstwę drenażu, co pozwoli na odprowadzenie nadmiaru wody. Obfitego podlewania latem wymagają młode rośliny. W okresie zimowym podlewamy dracenę jedynie od czasu do czasu, gdy podłoże nieco przeschnie, ale nie będzie przesuszone.

W okresie letnim dracena draco może przebywać w ogrodzie lub tarasie z dbałością, by nie doszło do jej poparzenia. Do jesieni zasilamy roślinę dwa razy w miesiącu wieloskładnikowymi nawozami z niewielkim dodatkiem azotu. Zbyt duża zawartość tego pierwiastka spowoduje blaknięcie liści. Zimą dracen nie nawozimy. Powinny wówczas przebywać w niższej temperaturze, w pomieszczeniu o temperaturze około 12 - 15 stopni Celsjusza. Najlepiej podlewać rośliny odstałą przegotowaną wodą z kranu lub wodą źródlaną. A może zainteresuje cię także artykuł o zanokcicy w doniczce?

Smocze drzewo - choroby

Smocze drzewo narażone jest na choroby. Do najczęściej występujących dolegliwości należą:

  • Bakteryjna plamistość liści – objawia się brązowymi plamami oraz czernieniem podstawy łodygi. Chorobę wywołuje bakteria Pseudomonas syringa. Jej skutkiem jest obumieranie draceny. Zmienione chorobowo liście należy usunąć i zastosować oprysk liści i podłoża preparatem ze stymulatorem wzrostu roślin.
  • Zgnilizna korzeni – powoduje uszkodzenie bryły korzeniowej oraz więdnięcie i żółknięcie liści. Na podłożu i zmienionych chorobowo liściach widoczna jest grzybnia. Dracenę w początkowym stadium choroby może uratować przesadzenie do świeżego podłoża, a także podlewanie preparatami, które uniemożliwią rozwijanie się patogenów. Przyczyną dolegliwości najczęściej jest zbyt obfite podlewanie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.
  • Żółknięcie i utrata liści – przy wolnym rozwoju rośliny, może wskazywać na błędy popełniane w zasilaniu smokowca. Zbyt duża dawka takich pierwiastków, jak azot i fluor, mogą stać się przyczyną utraty koloru liści i pojawienia się plam na liściach, których obrzeża mogą zasychać. W przypadku pojawienia się niekorzystnych zmian, należy zastosować inny rodzaj nawozu.
  • Zamieranie wierzchołków liści – uwidacznia się obumieraniem zbrązowiałych, w wyniku gnicia, wierzchołków dolnych liści. Zmiany rozprzestrzeniają się na liście rosnące wyżej. Porażone liście należy usunąć, a dracenę opryskać odpowiednimi preparatami, stosowanymi przy plamistości liści.

Draceny należą do roślin odpornymi na choroby. Większość dolegliwości spowodowana jest niewłaściwą pielęgnacją. Sprawdź także ten artykuł o zamiokulkasie zamiolistnym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny