Śniedek arabski (Ornithogalum) - opis, uprawa, pielęgnacja, porady
Śniedek (Ornithogalum) jest byliną, obejmującą około 150 gatunków. Delikatne rośliny o gwiazdkowatych pachnących kwiatach, znane są od czasów starożytnych. Biały śniedek baldaszkowaty, symbol czystości, utrwalił Leonardo da Vinci na słynnym obrazie „Madonna wśród skał”. Śniedek arabski (Ornithogalum arabicum) wywodzi się znad Morza Śródziemnego. Znajduje zastosowanie na ogrodowych rabatkach, jest uprawiany w skrzynkach balkonowych i w doniczkach. Przeczytaj, jakie wymagania uprawowe ma dekoracyjna cebulowa roślina.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bylinach.
Jaką rośliną jest śniedek arabski? Opis byliny
Ornithogalum arabicum jest ciekawą cebulową byliną, której kwiaty, o średnicy około 5 cm, prezentują się w całej okazałości w czasie słonecznej pogody. Wszystkie gatunki śniedków zamykają kwiaty podczas pochmurnej aury oraz u schyłku dnia. Śnieżnobiałe płatki otaczają okazały ciemny środek. Kwiaty ujęte są w groniaste kwiatostany, otoczone przez zielone odziomkowe liście. Bylina kwitnie w lipcu i w sierpniu. Może osiągnąć około 80 cm wysokości. Cebule rośliny są trujące.
W polskich warunkach klimatycznych cebula śniedka arabskiego nie zimuje. Jeśli zdecydujemy się na uprawę byliny w ogrodzie, musimy wybrać ciepłe i słoneczne rabaty. Odpowiednim podłożem jest żyzna gleba, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH, umiarkowanie wilgotna i przepuszczalna. Możemy uprawiać bylinę metodą łączoną, ogrodowo-doniczkową. Przed jesiennymi przymrozkami wykopujemy cebule i przechowujemy je do wiosny w chłodnym pomieszczeniu. Wegetacja byliny powinna ruszyć w marcu.
Wiosną, na rynku ogrodniczym dostępne są wcześnie kwitnące rośliny w pojemnikach. Uroczy kwiat doniczkowy jest efektem szklarniowych zabiegów, polegających na przyspieszeniu cebul śniedka. Po przekwitnięciu, możemy zachować cebulki do następnego sezonu wegetacyjnego i spróbować samodzielnie wyhodować roślinę – kwiaty pojawią się w czerwcu i w lipcu, ale zakwitną niezbyt obficie.
Śniedek arabski jest efektowną rośliną, nadająca się na kwiat cięty. Białe kwiaty rozjaśnią otoczenie, nadając mu elegancki i uroczysty wygląd. Śniedek w wazonie zachowa atrakcyjność przez około tydzień. Śnieżnobiałe kwiaty mogą stanowić główny element ślubnych bukietów lub dodatek do barwnych kompozycji.
Śniedek arabski w ogrodzie i w domu – uprawa i pielęgnacja byliny
Śniedek arabski tworzy dość duże cebule, osiągające do 8 cm średnicy. Do sadzenia cebul na wiosennych rabatach przystępujemy po ustąpieniu przymrozków, na początku maja. Większe cebulki sadzimy głębiej, na głębokość około 12 cm, nieco płycej cebule mniejsze. Odpowiednia rozstawa przy uprawie śniedka arabskiego wynosi około 20 cm. Wierzchołki wzrostu cebulek muszą być skierowane do góry.
Po posadzeniu roślin na rabatkach, ziemię lekko grabimy i podlewamy. Szczególnej uwagi rośliny wymagają po wykiełkowaniu. Glebę odchwaszczamy, wzruszamy i podlewamy przez cały sezon wegetacyjny. Na miesiąc przed zakończeniem wzrostu, kiedy to rośliny przygotowują się do spoczynku, podlewanie ograniczamy. Jesienią liście byliny zamierają. Przed przymrozkami wykopujemy cebule i delikatnie czyścimy z ziemi. Układamy je w skrzynce i przechowujemy w temperaturze pokojowej. Pomieszczenie powinno mieć dobrą wentylację.
Kwiat doniczkowy także wymaga okresu spoczynku, co wiąże się z ograniczonym podlewaniem. Właściwie prowadzona roślina uraczy nas latem pięknymi kwiatami. Po zakończeniu okresu spoczynku, śniedek arabski powinien zostać przesadzony do nowego podłoża. Doniczki można wynieść do ogrodu, na balkon lub taras, aby kwiaty dekorowały otoczenie przez całe lato. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie śniedka wiechowatego?
Popularne gatunki Ornithogalum – efektowne kwiaty cebulowe
Śniedek wiechowaty (Ornithogalum thyrsoides) – jest niską byliną, dorastająca do około 30 cm wysokości. Ozdobą gatunku są kwiatostany, w kształcie stożka, składające się z białych gwiazdkowatych kwiatów, o delikatnym zapachu. Bylina, wywodząca się z południa Afryki, wyróżnia się odpornością na dłuższe okresy suszy. Cebule nie są zimotrwałe. Rośliny znajdują zastosowanie w ogrodzie, mogą być wykorzystane na kwiat cięty oraz do uprawy w pojemnikach.
Śniedek wątpliwy (Ornithogalum dubium) – to wyjątkowy gatunek, który nie tworzy białych kwiatów. Ujęte w grona gwiazdkowate kwiaty, o pomarańczowych, żółtych lub czerwonych płatkach, wznoszą się na wysokość 30 cm. Dekoracyjne sztywne liście tworzą wokół kwiatostanów soczyście zieloną rozetę. Kwiat doniczkowy, posadzony jesienią, wyda kwiaty zimą. Bylina uprawiana w ogrodzie zakwita latem. Śniedek pomarańczowy preferuje stanowisko słoneczne, gwarantujące obfite kwitnienie. Cebulki sadzimy w gruncie na głębokości 3 cm. Jesienią, po wykopaniu, przechowujemy je w chłodnym pomieszczeniu.
Śniedek zwisły (Ornithogalum nutans) – należy do mrozoodpornego gatunku, występującego w naszym kraju. Kępy roślin osiągają około 60 cm wysokości. Białe gwiazdkowate kwiaty, o średnicy 3 cm, pojawiają się w na przełomie kwietnia i maja. Cebulki sadzimy jesienią, we wrześniu i w październiku, na głębokości około 10 cm. Śniedek zwisły preferuje lekko zacienione stanowiska. Nadaje się do ogrodów naturalistycznych, do sadzenia pod drzewami, wśród innych bylin oraz do uprawy w doniczkach. Cięte kwiaty zachowują długo świeżość i efektowny wygląd. Także śniadek baldaszkowaty i śniadek wiechowaty to rośliny warte rozważenia.