Ornithogalum umbellatum – opis gatunku


Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum) jest wieloletnią byliną cebulową, która w Polsce występuje w cieplejszych rejonach - na południu i na zachodzie kraju. Pączki, zimujące w gruncie, umożliwiają bylinie przetrwanie zimowych spadków temperatury. Roślina rozwija się na jasnych siedliskach, w podłożu przepuszczalnym, o lekko kwaśnym (5 - 6) oraz obojętnym (6 – 7) odczynie pH.

Bylina tworzy odziomkowe ciemnozielone wąskie liście, tworzące niewysokie trawiaste kępy, o wysokości do 30 cm. Gwiazdkowate 2-cm białe kwiaty ujęte są w baldachogrona. Pojawiają się na krótkich pędach, wyrastających spośród lancetowatych liści. Śnieżnobiałe płatki, z żółtozielonym środkiem, na stronie zewnętrznej mają szerokie zielonkawe pasy. Roślina kwitnie w maju i w czerwcu. Latem przechodzi w stan spoczynku.

Po skończonym kwitnieniu liście zamierają. Kwiaty otwierają się w czasie słonecznej pogody i zamykają się po godzinie 15.00. W czasie pochmurnej aury nie otwierają się. Potoczna nazwa śniedków - śpiochy, śpioszki – wiąże się właśnie z tą krótkotrwałą „aktywnością”. Drobne cebule śniedka są trujące. Roślina wyróżnia się odpornością na choroby oraz atak szkodników.

Śpioszki – uprawa i pielęgnacja roślin

Zimotrwała bylina z powodzeniem może dekorować nasze ogrody. Nieskomplikowana pielęgnacja umożliwia uprawę efektownej byliny nawet początkującym ogrodnikom. Śniedek baldaszkowaty szybko się rozrasta, a efektowne białe kwiaty ładnie komponują się z innymi bylinami oraz roślinami skalnymi. Roślina wymaga nasadzenia na słonecznych lub lekko zacienionych stanowiskach, w przepuszczalnym piaszczystym podłożu. W maju, wśród kępiastych liści, pojawią się białe, przyjemnie pachnące gwiazdkowate kwiaty. Po zakończonym kwitnieniu liście zamierają.

Bylinę rozmnażamy w sposób wegetatywny, poprzez liczne cebulki przybyszowe. Wykopujemy je w czerwcu, po zaschnięciu liści i przechowujemy w suchym i przewiewnym miejscu do jesieni. Cebulki śniedka baldaszkowatego osiągają około 2 cm średnicy. W ogrodzie sadzimy je od września do października. Większe cebule zagłębiamy w gruncie, na głębokość około 10 cm, mniejsze sztuki sadzi się na głębokości około 6 cm, zachowując odstęp 15 cm. Cebule mogą pozostawać w glebie przez kilka lat. Na przełomie września i października możemy również wysiewać nasiona, wprost na ogrodowe rabaty.

Śniedek baldaszkowaty, ornithogalum umbellatum i zbliżenie na kwiaty, a także sadzenie i uprawa
Jakie wymagania ma śniedek baldaszkowaty, ornithogalum umbellatum, czyli uprawa krok po kroku

Pielęgnacja śniedka baldaszkowatego polega na umiarkowanym podlewaniu roślin. Mocniej nawadniamy grządki jedynie w czasie tworzenia pędów kwiatostanowych. Nadmierne podlewanie może prowadzić do pojawienia się dolegliwości grzybowych. Jeśli gęsto rosnące kępy bylin przestaną obficie kwitnąć, należy latem, w czasie spoczynku, rozsadzić je, zapewniając tym samym odpowiednią przestrzeń do swobodnego rozwoju. Pamiętajmy, że roślina obficie kwitnie na stanowisku słonecznym. W miejscu lekko zacienionym jej kwiaty wykazują się większa trwałością. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie śniedka wątpliwego?

Kwiaty śpioszki – zastosowanie efektownych roślin

Śniedek baldaszkowaty szybko i silnie się rozrasta, więc nadaje się do zadarniania większych powierzchni w ogrodzie. Gwiazdkowate białe kwiaty ładnie wyglądają wśród innych bylin. Możemy je wykorzystać do obsadzenia obrzeży rabatek i ogrodowych ścieżek. Śniedek baldaszkowaty jest polecaną rośliną do uprawy w ogrodach skalnych i naturalistycznych.

Popularna bylina ogrodowa to również ciekawy kwiat doniczkowy. Roślinę ustawiamy na słonecznych parapetach, pamiętając, że bylina preferuje otoczenie o wysokiej wilgotności powietrza. Cięte kwiaty będą dekorowały nasze mieszkanie ponad tydzień. Wykorzystywane są jako oryginalny dodatek do bukietów i ślubnych wiązanek. Na kwiat cięty nadają się również inne gatunki śniedka, np. śniedek wątpliwy, śniedek zwisły i śniedek arabski.

Gatunki godne polecenia na kwiat doniczkowy:

  • śniedek zwisły (Ornithogalum nutans)jest mrozoodpornym gatunkiem.Białe kwiaty zdobią bylinę w kwietniu i w maju. Roślina dorasta do 60 cm wysokości. W ogrodzie sadzimy ją w lekko zacienionych miejscach. Szczególnie efektownie wyglądają wiosenne kwiaty pod ogrodowymi drzewami. Kwiat doniczkowy może zdobić nasze wiosenne balkony i tarasy,
  • niezimotrwały pomarańczowy śniedek wątpliwy (Ornithogalum dubium)jako jedyny gatunek nie tworzy białych kwiatów. Bylina zasadzona w doniczce jesienią, zakwitnie zimą. Kwiaty, wybarwione na intensywnie pomarańczowy kolor, ożywią nasze mieszkanie,
  • śniedek arabski (Ornithogalum arabicum) tworzy śnieżnobiałe kwiaty z ciemnym środkiem. Kwiat doniczkowy jest oryginalną ozdobą letniego balkonu i tarasu. Roślina nie zimuje w gruncie.

Niezimotrwałe gatunki możemy uprawiać również w ogrodzie. Jesienią, po zaschnięciu liści, zanim nadejdą przymrozki, należy cebule wykopać i przechować w przewiewnym suchym miejscu - do następnego sezonu wegetacyjnego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny