Śniedek wiechowaty - wymagania, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne
Śniedek wiechowaty, tak samo jak i śniedek wątpliwy, śniedek baldaszkowaty, czy nawet śniedek arabski, to bardzo interesująca roślina, która wprowadzana jest do uprawy. Warto jednak wiedzieć, że zanim zdecydujemy się na Ornithogalum w naszym ogrodzie, powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzują się te rośliny, a także jak wygląda ich uprawa.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o śniedkach.
Śniedek wiechowaty (Ornithogalum thyrsoides) - skąd pochodzi roślina
Śniedek wiechowaty (Ornithogalum thyrsoides), tak samo, jak i śniedek arabski (Ornithogalum arabicum), śniedek wątpliwy (Ornithogalum dubium) i śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum), zaliczany jest do rodzaju śniedek (Ornithogalum). Ten rodzaj roślin zaliczany jest do rodziny szparagowatych (Asparagaceae).
Do rodziny należą rośliny jednoliścienne, które pogrupowane są w około 118-135 rodzajach, w tym w około 2500-3200 gatunkach, które należą do 7 podrodzin. Warto wiedzieć, że rośliny te rozprzestrzenione są na całym świecie, nie licząc przy tym oczywiście okolic okołobiegunowych. Z kolei sam rodzaj nie jest aż tak szeroko rozpowszechniony.
Śniedek (Ornithogalum) liczy aż 100-150 gatunków roślin, które naturalnie występują na terenach południowej Afryki, Europy, zachodniej Azji, a także w basenie Morza Śródziemnego. Kwiaty te bardzo często wprowadzone są do uprawy, przez wzgląd na swoje kwiaty. Bardzo popularne są śniedki baldaszkowate, śniedki arabskie, śniedki wiechowate oraz śniedki wątpliwe i ich odmiany.
Śniedek wiechowaty (Ornithogalum thyrsoides) nazywany jest również śpioszkiem, dlatego, że w pochmurne dni nie otwierają się kwiaty rośliny. Kwiat pochodzi z południowej części Afryki, a na terenie Polski spotykany jest jedynie w uprawie, choć czasem dziczeje w niekontrolowanych warunkach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie śniedka wątpliwego?
Śniedek wiechowaty - czym charakteryzuje się kwiat
Śniedki wiechowate (Ornithogalum thyrsoides) to bardzo dekoracyjne cebulowe byliny, które tworzą kępy. Charakteryzują się one językowatymi, sztywnymi i zielonymi liśćmi, których długość może sięgać nawet 30 cm, natomiast zaraz po kwitnieniu, zaczynają one pomału zanikać.
Najbardziej ozdobną częścią rośliny są jej kwiaty. Pojedyncze kwiaty nie są duże, natomiast zebrane są one w bardzo oryginalne grona. Wybarwione są one na kolor biały i możemy poczuć od nich delikatny i bardzo przyjemny zapach. Kwiatostany wyrastają na wzniesionych i sztywnych pędach, które osiągają długość 30-40 cm. W jednym gęstym i stożkowym kwiatostanie w formie grona znajduje się od 12 do 40 kwiatków.
Warto wiedzieć, że kwiaty nie wyrastają w jednym czasie, natomiast ich kwitnienie rozłożone jest od lipca do sierpnia. Dzięki temu przez długi czas mamy wrażenie, że roślina cały czas kwitnie. Powinniśmy wiedzieć, że śniedek wiechowaty (Ornithogalum thyrsoides) występuje także w różnych odmianach. Dość popularne i cenione odmiany tych roślin to 'Stam 90' oraz 'Eloff'.
Dzięki temu, jak wygląda nasz śniedek wiechowaty (Ornithogalum thyrsoides), stosowany może być on w różnych miejscach. Jeżeli wiemy, jak podlewać, sadzić i pielęgnować ten kwiat, z powodzeniem możemy go wykorzystać do uprawy w doniczkach, ale również na rabatach bylinowych. Bardzo atrakcyjnie wygląda on także w połączeniu z innymi kwiatami, np. z purpurowymi mieczykami, czy też czerwonymi różami. Nie można zapomnieć też o jednym, szczególnym zastosowaniu kwiatów, a mianowicie o tym, że nadają się one na kwiaty cięte, które postawione do wazonu są bardzo trwałe. Co więcej, wykorzystywane są przy bukietach okolicznościowych i wiązankach ślubnych.
Ornithogalum thyrsoides - jak uprawiać, pielęgnować i podlewać roślinę
Decydując się na roślinę, jaką jest śniedek wiechowaty (Ornithogalum thyrsoides), musimy mieć na względzie to, że do prawidłowego rozwoju potrzebuje on odpowiednich warunków. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jakie ma on wymagania, jak rozmnażane są rośliny, kiedy się je sadzi, a także, jak wygląda podlewanie i całkowita pielęgnacja.
Warto wiedzieć, że śniedek jest rośliną, która naturalnie rośnie na terenach Afrykańskich, przez co ma bardzo duży problem, aby przetrwać zimę w naszym klimacie. Właśnie dlatego już jesienią, dokładniej we IX, powinniśmy wykopać cebulki z ziemi i przechowywać je w pomieszczeniu w temperaturze 5-8oC. Jeszcze przed tym powinniśmy je podsuszyć w temperaturze 20-23oC. Już na wiosnę wysadza się rośliny do gruntu.
Powinniśmy pamiętać o tym, by zapewnić im mocno przepuszczalną i raczej przeciętną glebę, w której będziemy mogli wysadzić kwiaty na głębokość 8-10 cm. Tutaj musimy wiedzieć, że jeśli zdecydujemy się na uprawę w doniczce, wtedy sadzimy je jedynie na głębokość 5 cm. Co więcej, stanowisko pod uprawę tego gatunku roślin powinno być słoneczne lub półcieniste. Warto wiedzieć, że podlewanie rośliny w początkowej fazie rozwoju nie jest konieczne, natomiast już w trakcie rozwoju i wzrostu, powinno być one przeprowadzane regularnie, ale umiarkowanie.
Jak możemy zauważyć, śniedki (Ornithogalum) są bardzo atrakcyjnymi i tak naprawdę mało wymagającymi roślinami, które przy zachowaniu odpowiednich warunków, mogą być uprawiane w naszym ogrodzie. Tutaj musimy jednak pamiętać o zimowaniu rośliny, ponieważ w naszym klimacie może przemarznąć i nie wypuścić kwiatów już na następny rok.