Sok z cytryny - właściwości oczyszczające, działanie, porady
Na pewno słyszałeś o tym, że picie soku z cytryny ma dobroczynny wpływ na nasz organizm. Czy naprawdę tak to działa i czy warto pić go codziennie? Dowiedz się, jakie właściwości ma sok z cytryny i jak go pić, by był najbardziej wartościowy.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o cytrusach.
Sok z cytryny – właściwości
Właściwości cytryny
Cytryny to doskonałe źródło witaminy C. Ale nie tylko dlatego powinniśmy zwiększyć ich udział w naszej codziennej diecie. W ich soku znajduje się mnóstwo witaminy E, tych z grupy B a także mikroelementów: potasu, magnezu, sodu, żelaza i beta-karotenu. Znajduje się w nich rutyna, a także bioflawonoidy.
Właściwości cytryny są więc nie do przecenienia. Na dodatek ten niezwykły owoc jest dość smaczny. Oczywiście, kwaśny smak nie każdemu pasuje, ale odrobinka soku może zostać dodana do każdego posiłku i tylko wzmacnia jego walory smakowe. Jeśli jednak chcesz poczuć efekt działania cytryny na sobie, musisz jeść jej znacznie więcej. Dobrym rozwiązaniem jest właśnie picie soku – to najprostszy sposób na przemycenie go w codziennym menu.
Picie soku z cytryny na czczo
Szklanka wody codziennie rano – dietetycy uważają, że to jeden z tych nawyków, które powinniśmy wprowadzić w swoje życie. A jeśli jeszcze dodasz do tego sok z połówki cytryny, od razu zauważysz, że czujesz się lepiej. Picie soku z cytryny na czczo ma bardzo wiele sensu.
Po pierwsze dowiedziono, że woda z cytryną lepiej nawadnia organizm. Poza tym taki napój jest dobrą strategią dla osób odchudzających się – woda wypita przed śniadaniem zmniejsza łaknienie. Warto od niej zacząć dzień, to pierwszy krok do tego, by pić więcej napojów i lepiej się nawadniać. Ma działanie energetyzujące, więc sprawdzi się, jeśli chcesz odstawić codzienną, poranną kawę. Sok z cytryny może oczywiście podbić jej smak, a na dodatek dobrze wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak dokładnie działa?
Szklanka soku z cytryny – działanie
Właściwości oczyszczające soku z cytryny
Co robi woda z cytryną w organizmie i dlaczego warto ją pić? Dowiedziono, że sok z cytryny ma właściwości oczyszczające cały organizm. I to na wielu polach. Należy tylko pić go regularnie, najlepiej codziennie rano. Kwaśny sok cytrynowy pomaga pozbyć się z organizmu szkodliwych toksyn. I to nie tylko dlatego, że je wytrąca, lecz także przyspiesza i ułatwia ich wydalanie, na przykład poprzez poprawę przemiany materii.
Sok z cytryny przyspiesza także produkcję moczu, a to znów ułatwia wypłukiwanie toksyn czy zbędnych produktów przemiany materii. Podobno wystarczy pić go raz dziennie na czczo, by zaobserwować ten efekt – oczyszczenie organizmu będzie widoczne w lepszej kondycji cery, paznokci i ogólnie lepszym samopoczuciu. Początkowo możesz jednak czuć się gorzej – to zupełnie normalny efekt, skutek uboczny usuwania toksyn. Zastanawiasz się, co oprócz soku można przygotować z cytryn? Sprawdź także ten artykuł z przepisami na nalewkę cytrynową.
Odkwaszanie organizmu sokiem z cytryny
O nieprawidłowym pH organizmu, zwłaszcza przewodu pokarmowego mówi się dużo ostatnio w kontekście wpływu na całe ciało, przemianę materii, procesy starzenia, a nawet samopoczucie psychiczne i emocje. Dlatego odkwaszanie jest szczególnie istotne. Chociaż cytryna ma wyraźnie kwaśny smak i jej odczyn jest właśnie kwaśny, ma wyjątkowe właściwości. Mianowicie – regularne picie soku z cytryny ma wpływać na odkwaszanie organizmu.
Sok z cytryny ma właściwości alkalizujące, to znaczy zwiększające poziom pH. Włączenie go do codziennego jadłospisu w sporych ilościach może spowodować, że równowaga kwasowo-zasadowa całego organizmu się wyrówna. Dodatkowo także wyrówna się poziom pH płynów ustrojowych. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza dla osób, które zmagają się z powracającymi infekcjami nerek.
Picie soku z cytryny a leczenie różnych schorzeń
Odkwaszenie organizmu sokiem z cytryny powinny przeprowadzać także osoby, które przyjmują wiele leków, ponieważ tabletki często zakwaszają organizm. Warto jednak skonsultować się z lekarzem i dowiedzieć się, czy cytryna nie wchodzi z nimi w reakcje. Nie można zapomnieć, że sok z cytryny, chociaż naturalny, często łączy się ze składnikami aktywnymi różnych leków. Złym połączeniem są cytrusy i środki na nadciśnienie tętnicze, benzodiazepiny stosowane w przypadku bezsenności, niektóre lepi przeciwzapalne i niektóre pigułki antykoncepcyjne.
Warto jednak wiedzieć, że są schodzenia, w których właściwości cytryny mogą wspomóc leczenie. Dotyczy to jednak raczej niezbyt poważnych przypadłości. Cytryna jako najbardziej wartościowe źródło witaminy C i flawonoidów pozwala zwalczyć przeziębienie i gorączkę. Wpływa także na poprawę wyglądu cery i pomaga w czasie złamania kości (wiąże się z wapniem). Na dodatek może wspomóc leczenie anemii (witamina C jest niezbędna do prawidłowego wiązania się żelaza i tworzenia się krwinek). Sok z cytryny można pić także prewencyjnie, jest to jeden ze sposobów na podniesienie odporności.
Sok z cytryny – jak pić
Jak działa woda z cytryną w organizmie i dlaczego warto ją pić? Szklanka z soku z cytryny jest raczej trudna do przełknięcia. Kwaśny sok cytrynowy należy rozcieńczyć wodą, możesz dodać do niego także miodu – nie tylko dla smaku, lecz także ze względu na przeciwbakteryjne i wzmacniające działanie. W zasadzie wystarczy, że wypijesz szklankę takiego specyfiku dziennie. Od ciebie to jednak zależy, czy będzie to rano, czy później.
Jak przygotować wodę z sokiem z cytryny? Najlepiej byłoby pić sok przygotowany na bieżąco. Liczy się, że jeśli sok owocowy stoi dłużej niż 4 godziny, zaczyna tracić swoje właściwości. Wcześniej, na przykład wieczorem, możesz przygotować sobie wodę z miodem lub samą wodę, jednak sok dodaj na świeżo i wypij od razu.
Jeśli nie lubisz smaku wody z cytryną, możesz trochę pokombinować. Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przygotować napój o innym smaku. Jeśli chcesz schudnąć i zadbać o siebie, to cukier może nie jest najlepszą opcją, ale możesz dodać do wody na przykład listki mięty czy pietruszki, kawałek imbiru, plaster pomarańczy. Mały drobiazg urozmaici smak wody, a ty stopniowo będziesz się do tego przekonywać i picie wody z cytryną wejdzie ci po prostu w nawyk.