Sok z winogron – najlepsze przepisy na sok winogronowy krok po kroku
Nadchodząca jesień pod żadnym pozorem nie musi oznaczać korzystania z przetworów przygotowanych w sezonie letnim, ponieważ nadal możemy cieszyć się sezonowymi owocami, wśród których wymienia się jasne i ciemne winogrona. Przygotowany domowy sok winogronowy jest nie tylko smaczny, ale to również bogaty w odżywcze składniki wyrób idealny na zimę.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sokach owocowych.
Sok winogronowy – właściwości
Sok winogronowy jest wyjątkowo bogaty w składniki odżywcze. Właśnie ze względu na jego właściwości warto zdecydować się na wyciskanie soku, jak i również przygotowanie przetworów winogronowych na zimę. Wyjątkowe właściwości soku z czarnego winogrona, jak i również z jasnych winogron na pewno odczuwalne będą u osób ciężko pracujących fizycznie, zmagających się z długotrwałym zmęczeniem oraz stresem. Dodatkowo sok winogronowy pomoże osobom mającym problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Sok z winogron powinien być regularnie spożywany przez kobiety w okresie menopauzy, ponieważ doskonale niweluje większość przykrych objawów.
Oprócz tego właściwości soku z czarnego winogrona lub jasnych winogron odczuwalne są przez osoby mające problemy skórne. Poprawa wyglądu cery jest zauważalna przy regularnym spożywaniu soku z tych jesiennych owoców. Sok z winogron polecany jest osobom, które chcą uchronić układ krwionośny przed różnymi schorzeniami. Dodatkowo działa on moczopędnie, dlatego zalecany jest przy zapaleniu pęcherza moczowego. Wyciskanie i spożywanie świeżego soku dostarczy nam spore pokłady fosforu, wapnia, potasu, cynku, magnezu i boru. Dzięki czemu chronimy nasz organizm przed różnymi chorobami układu nerwowego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o soku z malin?
Sok winogronowy jest ceniony ze względu na profilaktykę antynowotworową. Za takie działanie odpowiada resveratrol. Jednak należy pamiętać, by wyciskanie winogrona odbywało się koniecznie ze skórką, ponieważ właśnie w tej części owocu znajduje się cenny składnik. Domowy sok z jasnych winogron lub z czarnego winogrona będzie działał antybakteryjnie oraz przeciwwirusowo. Dlatego można go z powodzeniem spożywać w przypadku różnego rodzaju infekcji oraz schorzeń.
Sok z winogron – przepisy
Przepis na sok z winogron jest bardzo prosty do wykonania. Należy jednak pamiętać, że istnieje kilka sposobów na wydobycie soku, z których możemy skorzystać z braku posiadania odpowiedniego sprzętu. Chcąc dowiedzieć się czym wycisnąć sok, świetnie sprawdzi się wyciskarka pozioma lub pionowa. Istotne jest jednak to, żeby urządzenie było dostosowane do miękkich owoców. Wyciskanie niektórymi sprzętami jest ściśle zawężone do określonej grupy owoców. Jednak im lepszy sprzęt, tym zakres możliwości również będzie większy. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o winogronach.
Przepis na sok z winogron? Innym sposobem na pozyskanie soku z jasnych winogron lub z ciemnego winogrona, jest skorzystanie z sokownika. Przepis na pozyskanie soku w ten sposób jest bardzo prosty. Wystarczy do dolnej części sokownika wlać wody, która pod wpływem wrzenia zacznie parować. Następnie unosząca się para wodna spowoduje puszczenie soku przez owoce. Wtedy nie musimy się martwić, czym wycisnąć sok. Oczywiście taka metoda doskonale sprawdza się w przypadku przygotowania soków na zimę. Jeżeli mamy takie życzenie, to uzyskany sok możemy dosłodzić do smaku. Wyciskanie soku w ten sposób bardzo łatwe, ponieważ nie musimy w to wkładać żadnej energii.
Poszukując różnych sposobów na to, czym wycisnąć jasne lub ciemne winogrona w celu pozyskania soku, możemy natknąć się również na ręczne wyciskarki oraz praski. Pozwalają one na szybkie wyciśnięcie soku z dowolnych owoców, nie tylko z winogron. Jednak bardzo często w tym przypadku musimy użyć siły. Przy takim sposobie raczej wyciśniemy sok spełniający nasze aktualne potrzeby. Oznacza to, że przygotowanie przetworów na zimę przy użyciu ręcznej wyciskarki lub praski, byłoby po prostu zbyt męczące i nieefektywne. Sprawdź także ten artykuł o soku i syropie z pigwowca.
Sok winogronowy - domowe przetwory
Oczywiście nie ma problemu, by pozyskany w dowolny sposób domowy sok zapasteryzować. W ten sposób możemy zrobić smaczne zapasy na zimę. Najlepiej do tego celu oczywiście sprawdzą się ciemne winogrona. Jeżeli uznamy, iż sok jest dla nas zbyt słodki, w każdej chwili możemy rozcieńczyć go z wodą. Dodatkowo sok z czarnego winogrona doskonale sprawdzi się jako doskonały dodatek do herbaty. Ciemne winogrona są z reguły słodsze i pozwalają na uzyskanie ładnego koloru soku. Dlatego wyciśnięty sok może sprawdzić się również jako podstawa do wyrobu galaretki, kisielków lub innych deserów domowej roboty.
Mając na uwadze, czym wycisnąć sok z winogron możemy urozmaicać nas przepis, łącząc winogrona z innymi owocami. Chociaż sok winogronowy już sam w sobie jest na tyle pyszny, że można go pić bez żadnych dodatków. Ciekawostką na pewno jest to, że często uzyskany sok z winogron może okazać się świetną podstawą do wykonania wina lub nalewki. Tutaj niejeden przepis obejmuje dodanie odpowiedniej ilości cukru oraz drożdży winiarskich. Natomiast chcąc uzyskać mocniejsze trunki, możemy dolać do soku wódkę oraz spirytus. Oczywiście trunki winogronowe, jak każde inne, wymagają odpowiedniego czasu na fermentację. Dlatego wina gronowe są gotowe do spożycia dopiero po kilku miesiącach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o soku i nalewce z rokitnika?