Soki owocowe, warzywne i inne - przepisy, które zrealizujesz w domu

Soki domowe to przetwory zawierające witaminy i minerały pożyteczne dla zdrowia. Sporządza się je ze świeżych, zdrowych i dojrzałych owoców lub warzyw. Dlatego też soki można podzielić na kilka kategorii. Mamy produkty warzywne, owocowe lub owocowo-warzywne. Nie jest to jedyne kryterium podziału. Istnieją też soki pasteryzowane i niepasteryzowane. Pierwsze z wymienionych są gotowane, co wydłuża ich zdatność do spożycia. Tymczasem wersje niepasteryzowane mają bardzo krótki okres przydatności.

Soki domowe to prawdziwa skarbnica witamin. Już ta cecha jest najlepszą zachętą do ich sporządzania. Nie są też wcale trudne do przygotowania. Szczególnie, gdy skorzystamy z sokowirówki lub w nasze ręce trafi wyciskarka do soków. Najważniejsze jednak są sprawdzone przepisy. Wiedząc o tym przedstawiamy receptury na smaczne, naturalne soki.

Zdrowe soki i ich krótki opis

Soki domowe to przetwory zawierające w swoim składzie witaminy i minerały pożyteczne dla zdrowia. Przygotowuje się je ze świeżych, zdrowych i dojrzałych owoców lub warzyw. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że można je podzielić na kilka kategorii. Pierwsza z nich dotyczy surowców, z jakich powstają. Mamy, więc soki warzywne, owocowe lub owocowo-warzywne. Kolejnym kryterium jest sposób wykonania. Istnieją soki pasteryzowane i niepasteryzowane. Pierwsze z wymienionych są gotowane, co wydłuża ich zdatność do spożycia. Tymczasem wersje niepasteryzowane mają bardzo krótki okres przydatności.

Warto też zwrócić uwagę na urządzenia, które pomagają stworzyć te zdrowe napoje. Pierwszym z najpopularniejszych jest wyciskarka do soków. Działa na zasadzie wolnoobrotowej, dzięki czemu bardzo dokładnie wyciska sok. Specjalne tłoki zgniatają owoce lub warzywa. Tym sposobem wszystkie pożyteczne składniki pozostają w płynie. Wyciskarka do soków nie jest jedyną opcją do wyboru. Można też skorzystać z sokowirówki. Ona w przeciwieństwie do poprzedniego urządzenia, rozdrabnia składniki na pulpę. Następnie z powstałej masy odwirowuje naturalne soki. Niestety zazwyczaj płyny zawarte w większych częściach składników pozostają nietknięte. Sok z sokowirówki może tracić swoje zdrowotne właściwości już na etapie powstawania.

Przepisy na soki owocowe i warzywne

Zdrowe soki są świetnym uzupełnieniem diety. Jednakże by cieszyć się z ich zalet potrzebny będzie dobry przepis. Różne receptury mają pewne cechy wspólne. I to niezależnie od tego czy chodzi o sok z wyciskarki czy z sokowirówki. By powstały soki owocowe wszystkie składniki należy dokładnie umyć. Następnie, jeśli mają duże pestki trzeba je usunąć. Następny krok to pokrojenie owoców ma mniejsze kawałki. Takie, które będą się z łatwością mieściły w urządzeniu. Przepisy pokazują też, jakie owoce można ze sobą łączyć a jakie nie. Zasada jest taka, że nie komponuje się owoców słodkich z kwaśnymi. Te pierwsze można łączyć z półsłodkimi. Półsłodkie z kolej można bez problemu zestawić z kwaśnymi. Poza tym mamy już ogromną dowolność.

Czas na kolejny ciekawy przepis. Tym razem chodzi o soki warzywne. Sposób przygotowania składników jest niemal taki sam jak w przypadku owoców. Warzywa dokładnie myjemy, obieramy z niepotrzebnych części i kroimy na mniejsze kawałki. Podobnie jak powyżej, nie ma znaczenia czy jest to sok z wyciskarki czy sokowirówki. Warto też wiedzieć, jakie warzywa najlepiej nadają się na naturalne soki. Szczególnie często wybierane są brokuły oraz buraki. Zawierają wiele pożytecznych mikroelementów. Na kolejnych miejscach znajduje się marchew, natka pietruszki, jarmuż, seler, ogórki czy pomidory. Soki warzywne powstają też ze szparagów, szpinaku i czosnku.

Soki domowe owocowo-warzywne

Wiemy już jak i z czego powstają soki owocowe i warzywne. Teraz czas na przepis na inne ciekawe połączenie. Chodzi oczywiście o soki owocowo-warzywne. Istnieje kilka zasad, którymi warto się kierować szukając ciekawych połączeń. Na przykład sok marchwiowy świetnie komponuje się z sokami jabłkowymi, gruszkowymi czy brzoskwiniowymi. Pasuje też do soków z cytrusów. Pomidory najlepiej łączyć z jabłkami, arbuzami i truskawkami. To oczywiście tylko pierwsza grupa podstawowych porad odnośnie łączenia składników.

Bazą wielu soków owocowych są jabłka albo cytrusy. Są to surowce posiadające cenne właściwości smakowe i odżywcze. Warto, więc połączyć je z wybranymi grupami warzyw. Będą się dobrze komponowały z odmianami kapustnymi takimi jak brokuły, jarmuż czy kapusta. Zdrowe soki powstają też z warzyw liściastych takich jak szpinak, sałata czy natka pietruszki. Do nich również pasują jabłka i cytrusy. Podobnie jak do okazów korzeniowych takich jak buraki, marchew czy też seler. Warto przestrzegać tych zasad. Po skorzystaniu z wyciskarki powstaną smaczne i zdrowe soki dla całej rodziny.