Przepisy na nietypowe soki - z brzozy, pokrzywy, żyworódki i wielu innych roślin

Naturalne soki owocowe i warzywne mają pozytywny wpływ na zdrowie. Są niewyczerpanym źródłem witamin i minerałów. Trzeba jednak wiedzieć, że nie tylko w nich znajdują się pożyteczne składniki. Warto, więc poznać przepisy wykorzystujące inne, ciekawe rośliny. Dzięki nim pozyskamy na przykład sok z pokrzywy, brzozy czy egzotycznej żyworódki. Zapraszamy, więc na przegląd nietypowych receptur.

Sok z brzozy wzmacnia odporność

Sok z brzozy zawiera witaminę C a także wapń, fosfor, potas, żelazo, magnez, miedź. Dodatkowo jest źródłem taniny i flawonoidów działających przeciwutleniająco. Za sprawą wymienionych składników wzmacnia organizm i przeciwdziała infekcjom. Tu pojawia się bardzo ważne pytanie. Jak pozyskać sok z brzozy? Odpowiedź jest prostsza niż może się wydawać. Należy wywiercić kilkunastocentymetrowy otwór w pniu drzewa. Następnie umieszcza się w nim rurkę. To z niej będzie spływał sok do podstawionego naczynia. Gdy zbierzemy wystarczającą ilość płynu, otwór zabezpieczamy pastą ogrodniczą. Gdy dopadnie nas choroba sok należy spożywać maksymalnie trzy razy dziennie. Zalecana dawka to około ćwierć szklanki.

Naturalne soki warzywne i owocowe odgrywają ważną rolę w codziennej diecie. Nie trzeba jednak poprzestawać wyłącznie na nich. Pozytywny wpływ na zdrowie ma na przykład sok z pokrzywy. Zawdzięcza to dużej zawartości witaminy A, C, E, K i B2. Znajdują się w nim również flawonoidy, wapń, magnez, żelazo oraz krzem. Dzięki temu ma działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i obniża cholesterol. By pozyskać sok z pokrzywy najpierw trzeba zebrać przynajmniej kilogram roślin. Następnie przepisy mówią, że należy je umyć, odsączyć i posiekać. Następnie najprostszą metoda jest wyciśnięcie soku przy pomocy sokowirówki. Ewentualnie można przepuścić rośliny przez maszynkę do mięsa.

Sok z żyworódki i syrop z pędów sosny

Istnieje wiele przepisów na naturalne soki owocowe czy soki warzywne. Podobnie jest z recepturami na wykorzystanie innych roślin. Nawet tych pochodzących z egzotycznych części świata. Opowiemy pokrótce o tym jak przygotować nektar z jednej z nich. Chodzi tu o sok z żyworódki, jest to sukulent, czyli roślina przystosowana do życia tam gdzie nie ma dostępu do wody. Nektar pozyskuje się z liści, które uprzednio umieszcza się w lodówce na kilka dni. Następnie kroi się je w kostkę, przesypuje do naczynia i ugniata. Powstałą masę wkłada się do lodówki, po kilku dniach wyjmuje i odcedza. Powstały sok z żyworodki ma naturalne właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne, wirusobójcze i regenerujące.

Przepisy na soki z nietypowych, egzotycznych roślin mają wiele zalet, ale też pewną wadę. Czasem trudność sprawia zdobycie interesującego nas gatunku. Dodatkowo takie rośliny jak żyworódka najlepiej uprawiać samodzielnie a nie każdy ma na to czas. Oczywiście prościej jest w przypadku, gdy chodzi o soki owocowe. W sklepach z łatwością odnajdziemy owoce pochodzące z najróżniejszych zakątków świata. Wystarczy je dokładnie umyć, często obrać, pokroić a następnie umieścić w sokowirówce. Oczywiście nie musi być to jeden gatunek, wskazane jest mieszanie, choć warto sprawdzić, które plony można ze sobą łączyć. Na takiej samej zasadzie powinny powstawać soki warzywne. Jeśli jednak szukamy czegoś innego, nasza rodzima flora ma do zaoferowania coś nietypowego.

Pozytywny wpływ na zdrowie ma syrop z pędów sosny. Stosuje się go w przypadku przeziębienia i grypy, kaszlu, zapalenia gardła. Wspomoże też leczenie zapalenia oskrzeli i ogólnego osłabienia organizmu. Wymienione właściwości zawdzięcza takim składnikom jak witamina C, flawonoidy czy sole mineralne. Jak w najprostszy sposób przygotować syrop z pędów sosny? Młode pędy kroimy na centymetrowe kawałki lub ugniatamy je drewnianym tłuczkiem. Następnie w słoiku układamy kawałki lub uzyskaną masę. Ważne jest to by robić to warstwowo. Najpierw pędy potem cukier i znowu pędy. Po około tygodniu w słoiku powinien znajdować się syrop. Odlewamy go do innego naczynia i gotowe. Nasz syrop będzie nadawał się do spożycia przez długi czas.