Soki warzywne - najciekawsze przepisy, które łatwo wykonasz w domu

Czy warto pić naturalne soki warzywne? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna, zdecydowanie tak. Te popularne przetwory są prawdziwym fundamentem zdrowego odżywiania. Warto, więc dowiedzieć się, jakie mają właściwości. Gdy już rozjaśnimy tę kwestię przejdziemy dalej. Przejrzymy ciekawe przepisy na zdrowe soki z warzyw.

Naturalne soki warzywne – właściwości

Soki z warzyw to przetwory cieszące się nieprzemijającą i dużą popularnością. Wynika to z kilku ważnych powodów. Po pierwsze, przepisy na ich samodzielne wykonanie nie należą do trudnych. Po drugie, prawidłowo przygotowane, odznaczają się niepowtarzalnym smakiem. Po trzecie składniki są ogólnodostępne, wystarczy pójść do sklepu. Wiele warzyw możemy też wyhodować samodzielnie. Najważniejsze jest jednak to, że soki warzywne mają pozytywny wpływ na ludzki organizm. Dlatego powinny być fundamentem zdrowego odżywiania. Warzywa zawierają duże ilości witamin i składników odżywczych. Teraz opiszemy ich najważniejsze właściwości.

Właściwości oferowane przez naturalne soki zależą od odmiany warzyw, z których się je pozyskuje. Dlatego też opiszemy je na kilku przykładach. Pierwszy będzie niezwykle pożyteczny sok z buraków. Zawiera między innymi witaminę A, przeciwutleniacze i kwas foliowy. Dzięki temu bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek. Do tego obniża ciśnienie i poziom cholesterolu, wzmacnia koncentrację i pamięć. Równie wiele korzyści daje sok z kiszonej kapusty. Jest naturalnym probiotykiem i działa przeciwbakteryjnie. Tymczasem sok ze świeżej kapusty jest źródłem witaminy C, K1. Zawiera też witaminy B6 oraz B1, karoten i liczną grupę minerałów. To sprawia, że jego picie zapobiega nowotworom i chorobom serca. To oczywiście nie wszystkie soki naturalne.

Zdrowe soki warzywne powstają z różnych surowców. Prostotą wykonania i cennymi właściwościami odznacza się ten pozyskiwany z pomidorów. Znajduje się w nim wapń, potas, magnez, żelazo i inne minerały. Do tego świeże soki z pomidorów zawierają wiele witamin. To pozwala im na zapobieganie osteoporozie, wzmacnianie układu krwionośnego czy chronienie przed anemią. Fundamentem zdrowego odżywiania jest też sok z marchwi. Znany jest z dużej zawartości karotenu, ale nie tylko. Można w nim też znaleźć witaminy z grup A, B, C, K1 i E. Wspomagają je również cenne minerały. To sprawia, że soki naturalne z marchwi regulują metabolizm i wzmacniają układ nerwowy. To oczywiście tylko przykładowy wycinek właściwości, jakie oferują soki z warzyw.

Soki owocowo warzywne

Na razie pozostawiamy soki z warzyw by zająć się innymi, ciekawymi przetworami. Chodzi tu o soki owocowo warzywne. Pierwszym, co nasuwa się w ich opisie jest to, że są lekkostrawne i zawierają masę składników odżywczych. Dzięki temu mogą nawet zastąpić solidny posiłek spożywany w ciągu dnia. To nie jest ich jedyna zaleta. Soki owocowo warzywne wykazują też właściwości lecznicze. Jest ich wiele, więc wymienimy tylko te najważniejsze. Opisywane, świeże soki uzupełniają niedobory witamin i minerałów. Pozwalają pozbyć się toksyn z organizmu, usuwają wolne rodniki i wzmacniają odporność. Trzeba przy tym pamiętać o pewnej ważnej kwestii. Należy wiedzieć, jakie składniki łączyć by powstały zdrowe soki. Przedstawiamy, więc przykładowe przepisy.

Soki owocowo warzywne skuteczne na odchudzanie powstają z wielu składników. Jednakże różne przepisy zazwyczaj są zgodne, co kilku z nich. Przykładowo zielone warzywa liściaste można łączyć z egzotycznymi bananami lub ananasami. Ogórki i seler świetnie wypadają skomponowane z żurawiną, arbuzem czy grejpfrutem. Patrząc pod kątem innych właściwości zdrowotnych połączeń jest jeszcze więcej. Ciekawą propozycją są naturalne soki powstające ze zmieszania dyni, marchwi, natki pietruszki z jabłkiem. W grę wchodzą też buraki, kapusta oraz cytryny czy limonki. Nie możemy też zapominać o tym, co oferują soki owocowe z jagód czy czarnych porzeczek. Po zmieszaniu ich z płynami wydobytymi z warzyw efekt będzie zachwycający.

Świeże soki z wyciskarki i z sokowirówki

W tym artykule często posługujemy się hasłem świeże soki. Nie robimy tego bez powodu. Trzeba, bowiem wiedzieć, że najzdrowsze są soki pozyskane na chwilę przed spożyciem. Zawierają witaminy, minerały i składniki odżywcze. Gotowanie owych płynów pozbawia je dużej części tych substancji. Czas, więc na przepisy, które niezależnie od wybranych warzyw są zgodne w pewnych kwestiach. Najlepsze soki naturalne powstają z lokalnych, sezonowych surowców. Powinny być hodowane bez używania sztucznych nawozów i pestycydów zwalczających szkodniki. Warzywa na soki nie powinny mieć żadnych stłuczeń i nadgnitych części. Trzeba je dokładnie umyć i obrać, jeśli mają grubą skórę. Warto też zastanowić się, jakiego sprzętu użyć. Lepsze będą soki z sokowirówki czy z wyciskarki?

Korzystanie z sokowirówki jest proste i szybkie. Wybrane i pokrojone warzywa wkładamy do komory roboczej. Metalowe ostrza rozdrabniają składniki. Następnie odwirowują sok z powstałej pulpy. Ma to swoje zalety, lecz także znaczące wady. W trakcie siekania i odwirowywania otrzymywany płyn traci wiele witamin i innych cennych składników. Do tego opisywane urządzenie nie radzi sobie ze wszystkimi warzywami. Takimi jak na przykład odmiany liściaste. Mimo wszystko korzystanie z sokowirówki jest dobrym rozwiązaniem. Soki nadal są zdrowe i najlepiej spożyć je w ciągu 24 godzin. Teraz przechodzimy do kolejnego urządzenia.

Soki naturalne z wyciskarki zachowują wszystkie witaminy i minerały. A to, dlatego, że ta maszyna działa na innej zasadzie niż sokowirówka. Jest zbudowana ze specjalnych elementów, które miażdżąc warzywa wyciskają z nich sok. Można zauważyć, że powstająca pulpa jest praktycznie sucha. Zatem korzystanie z wyciskarki daje lepsze efekty w porównaniu z urządzeniem opisywanym powyżej. Jednakże przepisy na soki owocowe i warzywne uwzględniają obie maszyny. Podsumowując wiemy już, jaki jest najlepszy fundament zdrowego odżywiania. To oczywiście naturalne soki, które są w stanie zastąpić cały posiłek. Zdecydowanie warto wprowadzić je do codziennej diety.