Sosna - popularne gatunki i odmiany w Polsce

Nazwa sosna automatycznie kojarzy się z górami i lasem. Oczywiście są to słuszne tropy, lecz nie tylko w tych miejscach mogą rosnąć te rośliny. Ogród jest równie dobrą lokalizacją by posadzić drzewo iglaste. Świadczy o tym fakt, że różne gatunki sosny są najczęściej wybieranymi iglakami do uprawy w ogrodzie.

Sosna na świecie i w ogrodzie

Sosna, z łaciny pinus, to zimozielona roślina o długich i wąskich igłach. Zalicza się ją do rodziny sosnowatych, składającej się z około 115 gatunków drzew i krzewów. Te iglaki przeważnie występują na półkuli północnej w strefie klimatu umiarkowanego. Tylko niewielka liczba gatunków rośnie w cieplejszych obszarach globu. Odmiany występujące w Ameryce Środkowej sięgają do Gwatemali, Salwadoru i Nikaragui.

W Polsce rozwija się kilka gatunków sosny. W lasach najczęściej spotykana jest odmiana zwyczajna, sosna limba oraz sosna górska zwana też kosodrzewiną. W ogrodzie z powodzeniem uprawiane są okazy typowo leśne, ale nie tylko. Sosny ozdobne również cieszą się dużym uznaniem wśród amatorów ogrodnictwa. Nie tylko z uwagi na walory dekoracyjne. Pinus praktycznie nie sprawia problemów w uprawie.

Opisywane drzewo iglaste jest bardzo odporne na mróz i inne czynniki atmosferyczne. Preferuje nasłonecznione stanowiska. Jeśli chodzi o glebę, to najlepiej rozwija się w podłożach lekko kwaśnych, przepuszczalnych i wilgotnych. Nie jest to jednak reguła. Niektóre gatunki sosny radzą sobie na ziemiach zasadowych lub jałowych. Zatem chcąc wprowadzić górski klimat w ogrodzie, sosna jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Sosna ogrodowa – popularne odmiany

Sosna zwyczajna powszechnie występuje w Polsce. Jest to też bardzo ważne i popularne drzewo iglaste na świecie. Nic, więc dziwnego, że zostało z powodzeniem zaadaptowane do ogrodów. Sadzi się je wczesną wiosną, gdy tylko ustaną przymrozki. Pinus sylvestris szybko wzrasta i jest długowieczna. Dobrze znosi suszę, lecz nie lubi zanieczyszczonego powietrza. Dlatego też nie sprawdzi się w mieście. Na szczęście istnieje alternatywne rozwiązanie. Sosna żółta bardzo dobrze sobie radzi z miejskim powietrzem.

Pinus ponderosa, czyli sosna żółta to drzewo rosnące powoli. Dopiero po trzydziestu latach może osiągnąć 10 metrów wysokości. Najczęściej spotyka się je w parkach i sporych ogrodach.  W pierwszych latach po posadzeniu odznacza się stożkowym pokrojem.

Sosna żółta wytwarza krótkie i sztywne pędy. Na nich rozwijają się bardzo długie zielone igły. Warto wspomnieć o jej wymaganiach. Gleba, w której się znajduje nie musi być bogata w składniki odżywcze. Nieco inaczej jest w przypadku nawodnienia. Sosna żółta nie potrzebuje dużych ilości wody.

Pinus wcale nie musi być wysoką rośliną. Sosna karłowata jest tego najlepszym przykładem. To niewielkie drzewo iglaste lub krzew dorasta do 5 metrów wysokości. Jest odporne na niskie temperatury i porywiste wiatry. Najlepiej rozwija się na nasłonecznionych stanowiskach.

Sosna karłowata lubi gleby lekkie i piaszczyste, choć i na cięższych sobie poradzi. Wytwarza interesujące, dwubarwne igły.

Każda wymieniona do tej pory sosna ogrodowa cieszy się sporą popularnością w Polsce. Trzeba jednak dodać, że był to tylko początek listy.

Sosny ozdobne

Sosna karłowata to nie jedyna odmiana o niewielkich rozmiarach. Sosna bośniacka rośnie powoli, po dziesięciu latach jej wysokość będzie wynosić około 2 metry. Zatem może zając miejsce w każdym ogrodzie w Polsce. Jest odporna na skrajne warunki atmosferyczne. Nie przeszkadza jej nawet podłoże kamieniste czy kredowe. Nie można też zapominać o najważniejszym. Pinus heldreichii wygląda bardzo ładnie.

Czas na kolejne sosny ozdobne. Jedną z najpopularniejszych jest odmiana limba. Praktycznie nie sprawia żadnych trudności w uprawie. Wystarczy tylko zapewnić jej odpowiednie warunki. Najważniejsza jest żyzna gleba o lekko kwaśnym odczynie. Ta sosna ogrodowa powinna znajdować się na słonecznym stanowisku z dobrym dostępem do wody.

Bardzo podobne wymagania mają okazy syberyjskie. To drzewa rośnie w parkach i ogrodach nie tylko, dlatego, że jest łatwe w uprawie. Syberyjskie gatunki sosny wytwarzają jadalne nasiona, bogate w witaminy i tłuszcze. Z jej szyszek produkuje się olej stosowany między innymi w medycynie.

Sosny ozdobne mogą też odznaczać się igłami dłuższymi niż zazwyczaj się spotyka. Przykładem takiego drzewa jest odmiana pochodząca z Himalajów. Jej charakterystyczną cechą są igły osiągające 20 centymetrów długości. Uwagę przyciąga też ich kolor. Młode drzewka mają niebieskawe a starsze srebrzyste igły.

Desiflora to również bardzo interesująca sosna ogrodowa. Obsypuje się wąskimi, miękkimi i długimi igłami. Często osiągają nawet 12 cm długości. Do tego dochodzą niewielkie szyszki, gęsto osadzone u nasady pędów. Pinus densiflora pięknie dekoruje przydomowe ogrody i nie jest przy tym skomplikowana w uprawie.

Wymienione gatunki sosny cieszą się dużą popularnością w naszym kraju. Nie są to, bowiem drzewa rosnące wyłącznie w lasach czy parkach. Każda osoba może zasadzić opisywane okazy w swoim ogrodzie. Możliwości wyboru jest sporo, więcej niż zostało tu wymienione. Niemniej, niezależnie od tego czy w pobliżu domu rośnie sosna karłowata czy zwyczajna, zawsze wygląda tak samo pięknie.

Dowiedz się też, jak przygotować syrop z pędów sosny

.