Pinus leucodermis – najciekawsze odmiany

W naszych ogrodach cenione są piękne odmiany sosny bośniackiej:

  • Pinus heldreichii ‘Schmidtii’ – jest najwolniej rosnąca odmianą. Karłowa sosna przybiera postać kulistą, osiągając po 90 latach wzrostu około 1,5 m wysokości i 2 m szerokości. Krzaczastą sosnę o krótkich i gęstych pędach, zdobią błyszczące zielone igły, o długości do 5 cm, zebrane po dwie. Sosna ‘Schmidtii’ najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Jest całkowicie mrozoodporna. Może być hodowana w ogrodach skalnych, na rabatach lub w pojemnikach. Sosna bośniacka rozmnażana jest przez szczepienie. Cena rośliny 30-35 cm to około 30 zł do 105 zł.
  • Pinus heldreichii ‘Compact Gem’ – to odmiana początkowo karłowa, o pokroju owalnym. Z biegiem czasu przybiera pokrój stożkowy. Dorasta do 1-2 m wysokości. Na krótkich pędach widnieją gęsto osadzone długie, lekko wygięte jasnozielone igły. ‘Compact Gem’ dobrze rośnie na glebach o kwaśnym odczynie pH. Preferuje podłoża o umiarkowanej wilgotności oraz słonecznego stanowiska. Odmiana polecana jest do niewielkich przydomowych ogrodów, do nasadzeń w grupach lub pojedynczo, na eksponowanym stanowisku. Pięknie prezentuje się wśród roślin liściastych, a także w uprawie pojemnikowej. Cena sadzonki rozmnażanej przez szczepienie to około 11 zł do 80 zł/szt, w zależności od wieku i wysokości sadzonki. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach iglastych.
  • Sosna bośniacka ‘Satellit’ – wolno rosnącedrzewo o wąsko stożkowym pokroju, wyróżnia się ciemnozielonymi igłami, przylegającymi do pędów. Ostre, o 10 cm długości igły, skierowane są do przodu, natomiast pędy, wygięte łukowato, kierują się pod ostrym kątem – ku górze. Ozdobą odmiany ‘Satellit’ są również stożkowate szyszki, o kobaltowym zabarwieniu. Zmieniają kolor na brązowy, w miarę dojrzewania. Drzewo docelowo dorasta do 5 m wysokości. Ma niewielkie wymagania uprawowe – możemy sadzić rośliny w przeciętnej ziemi ogrodowej, o pH od zasadowego do lekko kwaśnego. Najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku. Sosna bośniacka atrakcyjnie wygląda wśród innych iglaków, takich jak, np. świerk bośniacki, czy jodła bośniacka, a także jako piękny soliter. Cena sadzonek, w zależności od rozmiarów, kształtuje się na poziomie około 40 zł-100 zł.

Sosna bośniacka – uprawa i pielęgnacja

Atrakcyjne drzewo, jakim jest sosna bośniacka, charakteryzuje się wąskostożkowym i zwartym pokrojem. Ozdobą sosny są ciemnozielone długie igły, gęsto i pędzlowato ułożone na gałęziach. Niebieskoczarne szyszki odcinają się wizualnie od gładkiej szarej kory. W trakcie dojrzewania stają się brązowe, prezentując szeroko rozłożone łuski. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sosnach.

To piękne drzewo możemy hodować na terenie całego kraju. Sosna bośniacka, podobnie jak świerk bośniacki (serbski), odporna jest na mróz, podmuchy wiatru i suszę. Nadaje się do uprawy w ogrodach - w miastach i rejonach przemysłowych. Jako światłolubna roślina, preferuje słoneczne stanowiska. Karłowe odmiany nadają się do zastosowania w mniejszych ogrodach, a także do uprawy w pojemnikach, na balkonach i tarasach. Wyjątkową cechą Pinus heldreichii jest możliwość bezproblemowego przesadzania starszych roślin.

Odmiany sosny bośniackiej rozmnaża się przez szczepienie oraz sadzonkowanie. Drzewa dobrze znoszą cięcie, co wpływa na ich wzrost. Młode przyrosty pędów przycinamy w maju i w czerwcu, o połowę ich długości, co pozwoli uzyskać gęsty pokrój. Młode pędy wyłamujemy palcami, bez użycia sekatora, który może uszkodzić pozostawione igły. Regularne przycinanie pozwoli uzyskać drzewko bonsai. A może zainteresuje cię także ten artykuł o sośnie himalajskiej?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny