Sosna himalajska – opis drzewa

Jak wygląda sosna himalajska?

Pinus wallichiana, Pinus griffithii, Pinus Excela oraz Pinus chylla to nazwy sosny himalajskiej, gatunku należącego do rodziny sosnowatych. W naturze drzewo osiąga około 50 metrów wysokości, natomiast uprawiane w naszych ogrodach – od 10 m do 25 m, po 30 latach wzrostu. Pinus wallichiana charakteryzuje luźny pokrój i stożkowaty kształt. Poziome gałęzie o wzniesionych końcach, szeroko rozpostarte od samego dołu prostego pnia zdobią długie igły.

To właśnie igłom zimozielone drzewo zawdzięcza wyjątkowy wygląd. Zebrane w pęki po 5 sztuk, zwracają uwagę miękkością, 20-centymetrową długością oraz niebieskozielonym zabarwieniem. Równie ozdobne są długie 30-centymetrowe szyszki, zmieniające z czasem kolor - z jasnozielonego, poprzez fioletowy, do brązowego. Cylindryczne szyszki znajdują się na długich szypułkach. Lekkie nasiona ze skrzydełkami zabarwione są na ciemnobrązowy kolor.

Wymagania i uprawa w ogrodzie

Sosna himalajska dobrze rośnie na słonecznych stanowiskach osłoniętych od wiatru, na przepuszczalnej i wilgotnej glebie o kwaśnym pH. W polskich warunkach najlepiej sprawdzi się sadzenie drzewa w zachodnich rejonach, o nieco łagodniejszym klimacie. Sosna jest wytrzymała na niskie temperatury, jednak źle znosi bardzo mroźne zimy, dlatego młode rośliny należy zimą osłaniać, co uchroni je przed przemarznięciem. Z wiekiem drzewo zahartuje się i zniesie nawet -30-stopniowe mrozy.

Sosna himalajska należy do drzew rozłożystych, więc najodpowiedniejsze będzie sadzenie jej na większych przestrzeniach jako samodzielną roślinę. Wyeksponujemy w ten sposób urodę sosny, która zachwyci wszystkie osoby odwiedzające nasz ogród.

Sosna himalajska - zastosowanie

Jest przede wszystkim drzewem ozdobnym. Wyjątkowy płaczący pokrój i piękne igły budzą zachwyt, co sprawia, że przebywanie w pobliżu tego drzewa dostarcza wielu doznań estetycznych. Otoczenie sosny, wypełnione olejkami eterycznymi i żywiczną wonią, umożliwia naturalną inhalację, uzdrawiającą nasze drogi oddechowe. Sosna himalajska to także drzewo użytkowe. Z drewna wytwarza się meble, elementy budowlane oraz terpentynę.

Polecane nawozy do iglaków - sprawdź je!

Pinus wallichiana – uprawa w ogrodzie

Sosna himalajska - pielęgnacja drzewa

  • Sosnę himalajską możemy uprawiać w każdym ogrodzie. Efektowny pokrój sosny najlepiej zaprezentuje się w samodzielnym nasadzeniu jako soliter. Decydując się na sadzenie w jej sąsiedztwie innych roślin, wybierajmy takie, które mają podobne wymagania uprawowe. Sprawdź także więcej porad na temat prawidłowej uprawy sosny.
  • Możliwa jest uprawa w ogrodzie mniejszym, bowiem drzewo nadaje się do formowania i przycinania. W marcu możemy przystąpić do strzyżenia przyrostów. Skrócenie zbytnio wyrośniętych umożliwi zachowanie oryginalnego pokroju. Po zidentyfikowaniu chorych i obumarłych gałęzi przeprowadzamy cięcie sanitarne, zwracając uwagę, by narzędzia były ostre i czyste. Miejsca cięcia smarujemy maścią ogrodniczą, by świeża rana nie została zainfekowana. Cięcie uschniętych pędów należy dokonać do zdrowego zielonego przyrostu.
  • Sadzonki sosny himalajskiej musimy otoczyć troskliwą opieką – nie dopuszczać do wysychania gleby i dbać o stan bryły korzeniowej, podsypując roślinę przed zimą warstwą kory, co zapobiegnie przemarzaniu. Warto okryć młode drzewko zimową włókniną lub słomianą matą. Do zabezpieczenia przed mrozem nie nadaje się tworzywo sztuczne!
  • Cena sadzonki, wysokości około 40 cm, wynosi 12 zł. Cena drzewka starszego, o wysokości około 1,5 m to około 60-70 zł.
  • Cena za nasiona: za 10 g nasion zapłacimy około 10 zł, cena 100 g to około 77 zł, a nasiona w ilości 1 kg kosztują 635 zł.

Sosna himalajska - jak kształtować koronę?

Kształtowanie korony drzewa umożliwi poprawę naturalnego pokroju lub prowadzenie rośliny na żywopłot. Przycinanie młodych pędów jest także sposobem na zagęszczenie rośliny oraz spowolnienie jej wzrastania, szczególnie istotne w małych ogrodach. Zabiegu dokonujemy w maju i na początku czerwca, czyli w okresie wzrastania drzewa. W miejsce usuniętych pędów, w następnym roku, zostaną wytworzone pąki.

Bonsai – sosna himalajska w miniaturze

Przycinanie pędów przez dłuższy czas pozwoli nam uzyskać sosnowe bonsai, które będzie zdobiło zarówno nasz ogród, jak i tarasy i wnętrza mieszkalne. Po uzyskaniu docelowego kształtu, roślinę przesadza się do płytkiej donicy. Bonsai wymaga stałej pielęgnacji, przycinania i uszczykiwania pędów. Na rynku ogrodniczym są w sprzedaży gotowe zminiaturyzowane drzewka sosnowe. A może zainteresują cię także inne drzewa iglaste do ogrodu?

Sosna himalajska jest bardzo atrakcyjnym drzewem, szczególnie jej karłowate lub kolorowe odmiany są najładniejsze. Uprawa drzewka nie nastręcza większych problemów.
Sosna himalajska - uprawa, opis, wymagania, choroby, cena

Odmiany sosny himalajskiej

Opis odmiany ‘Zebrina’

Pinus wallichiana ‘Zebrina’ to zimozielone drzewo, osiągające po 10 latach wysokość około 4 m. Docelowo może dorosnąć do 10 metrów. Drzewo ma płaczący, zwarty pokrój. Cechą charakterystyczną są miękkie, długie igły, z poprzecznymi żółtymi paskami na zielononiebieskawym tle, ze srebrzystym połyskiem. 20-centymetrowe igły zebrane są w pięcioigielne zwisające pęki. Roślina wymaga stanowiska słonecznego, osłoniętego przed wiatrem. Nie jest drzewem w pełni mrozoodpornym, dlatego sadzenie odmiany ‘Zebrina’ powinno dotyczyć zachodniej części kraju, gdzie występuje łagodniejszy klimat. Drzewo wspaniale prezentuje się jako soliter, dlatego najczęściej wybierana jest uprawa w ogrodzie o większych powierzchniach oraz w parkach. Ma przeciętne wymagania glebowe. Dobrze rośnie na podłożu lekko kwaśnym. Cena sadzonki 3-letniej to około 50-60 zł/szt. Należy zaznaczyć, że drzewo tej odmiany jest rośliną rzadką, kolekcjonerską.

Opis Pinus wallichiana ‘Densa Hill’

Jest piękną odmianą sosny himalajskiej, o kolumnowym pokroju. Zimozielone drzewo cechują długie, miękkie igły, rosnące pionowo, o intensywnej zielononiebieskiej barwie. Ozdobę stanowią również długie i wąskie szyszki. Odmiana umożliwia sadzenie nawet w niewielkich ogrodach, bowiem roślina nie zajmuje wiele miejsca. Wymagania glebowe ma przeciętne, natomiast preferuje słoneczne i osłonięte stanowiska. Nadaje się do zastosowania w przestrzeni miejskiej, bowiem ‘Densa Hill’ dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza. W sprzedaży dostępne są drzewa o wysokości od 5 – 5,5 m. Cena to 6200 zł/szt. Okazy większe, ponad 6 m, kosztują około 7200 zł.

Odmiana karłowa ‘Nana”

Uprawa w ogrodzie odmiany ‘Nana’ umożliwia uzyskanie atrakcyjnego drzewka, o wysokości około 2,5 m. Pokrój drzewa - stożkowaty, z gałęziami rosnącymi poziomo. Niebieskoszare igły, o długości 20 cm, występują w pięcioigielnych kępkach. Dekoracyjne zielononiebieskie szyszki, o długości 30 cm, początkowo osadzone są w pozycji pionowej, w późniejszym czasie zwisają, zmieniając ubarwienie na jasnobrązowe. Wymagania sosny himalajskiej ‘Nana’ są przeciętne. Dobrze znosi niekorzystne warunki atmosferyczne. Szczególne wymagania dotyczą jedynie zapewnienia odpowiedniego miejsca, bowiem roślina docelowo osiąga szerokość około 2 m. Cena sadzonki 2-letniej, o wysokości około 20 cm to 25 zł/szt.

Choroby sosny himalajskiej

Właściwa uprawa w ogrodzie, a zwłaszcza odpowiednie podlewanie, jest metodą zapobiegawczą przed chorobami. Zamieranie korzenia sosny himalajskiej i występowanie chorób często związane są z dłuższym zalaniem rośliny, a nawet podtopieniem, np. w czasie dreszczów. Również sadzenie sosny na nieodpowiednim podłożu, gliniastym, nieprzepuszczalnym, może doprowadzić do zaatakowania rośliny przez choroby. Mogą objawiać się one w postaci utraty igieł, usychaniem gałęzi lub zmianami na korze drzewa. Przyczyną są choroby grzybowe, np.

  • fytoftorozajest chorobą nieuleczalną. Atakowane są korzenie rośliny, a następnie górna część. W krótkim czasie sosna zacznie usychać,
  • rdza wejmutkowo-porzeczkowa – to choroba drzew iglastych, pięcioigielnych. Atakuje głównie sosny oraz czarną porzeczkę. Na skutek działania grzyba Cronartium ribicola uszkodzeniu ulegają pędy sosny i w końcu drzewo usycha.

Choroby prowadzą do śmierci drzew. Można z nimi walczyć za pomocą środków grzybobójczych i specyfików stosowanych w schorzeniach grzybowych.

Dowiedz się też, jak przygotować syrop z pędów sosny

.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny