Sosna karłowata (Pinus pumila) - charakterystyka rośliny

Sosna karłowata, zwana też kosolimbą, karłową sosną górską, sosną niskopienną i sosną karłową, należy do rodziny sosnowatych - Pinaceae. Ta roślina iglasta pochodzi z Azji tak jak i sosna Armanda. Naturalnie występuje w terenach górzystych od 1000 do 2300 m n.p.m. Jej łacińska nazwa to Pinus pumila.

Pokrój rośliny jest bardzo zbliżony do kosodrzewiny - Pinus mugo. Przyjmuje on formę krzewu, a pień sięga od 1 do 3 m wysokości (stąd nazwa sosna niskopienna). Zdarza się, że niektóre okazy dorastają nawet do 5 m. Jest to jednak niewiele w porównaniu z sosną czarną oraz sosną bośniacką.

Sosna karłowa i sosna Armanda mają igły zebrane po 5, nie tak jak sosna czarna i sosna bośniacka, które mają igły po 2 w pęczku. Igły Pinus pumila są delikatnie niebieskawe i biało podłużnie paskowane. Sięgają do 8 cm długości. Szyszki są małe, jajowate w kolorze purpurowym lub czerwono-brązowym. Nasiona sosny są ciemnobrązowe, nie mają skrzydełek, osiągają do 1 cm długości, a kształtem są podobne do orzecha. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach iglastych.

Sosna karłowata (Pinus pumila) - uprawa


Sosna niskopienna to roślina idealna do ogrodu. Nie ma ona wysokich wymagań dotyczących stanowiska i gleby. Bardzo popularna jest też odmiana 'Glauca', której wymagania są jeszcze mniejsze. Do czynności pielęgnacyjnych należy tylko usuwanie połamanych i zniszczonych gałęzi.

Karłowa sosna górska wymaga stanowiska słonecznego, tak jak i sosna czarna, sosna bośniacka, a nawet sosny Armanda. Dodatkowo warto zapewnić jej glebę lekką, piaszczystą, a dodatkowo dużą wilgotność powietrza. Wielkim walorem jest odporność na mrozy i silne wiatry.

Sosna karłowata czy też sosna karłowa w górach, z łaciny Pinus pumila, zwnana także jako sosna niskopienna oraz jej uprawa
Sosna karłowata (Pinus pumila) - uprawa w ogrodzie, pielęgnacja, porady, cena

Polecane nawozy do iglaków - sprawdź je!

Pinus pumila 'Glauca' dorasta od 2 do 3 m i ma niebieskawe, srebrzyste, zimozielone igły. Jest bardzo tolerancyjna do wilgotności podłoża, rodzaju gleby oraz odczynu pH gleby. Warto sprawdzić, jaka jest cena za gatunek, a jaka jest cena za odmianę 'Glauca' i wybrać odpowiednie rozwiązanie do swojego ogrodu. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sosnach.

Sosna karłowa - co warto wiedzieć?

Karłowa sosna górska to gatunek, który często krzyżuje się z sosną drobnokwiatową (Pinus parviflora). Z tego krzyżowania tworzy się hybryda, która nosi nazwę Pinus x hakkodensis. Hybryda ta jest bardzo atrakcyjna i wyższa od sosny karłowej, bo sięga aż od 8 do 10 m wysokości.

Sosna karłowa jest to gatunek, który kupić można w sklepach ogrodniczych w bardzo przystępnej cenie. Krzew nadaje się do ogrodu małego, dużego oraz do parków. Może być sadzony zarówno w grupach, ale także jako soliter, podkreślając tym swój regularny i krzaczasty pokrój.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Sosna karłowata jest rośliną idealną dla osób, które nie mają czasu na bardzo częstą i skomplikowaną uprawę i pielęgnację. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków siedliskowych, będzie odpowiednim krzewem dla amatorów, którzy nie mają dużego pojęcia o roślinach i o tym, jak o nie zadbać. A może zainteresuje cię także ten artykuł o syropie z pędów sosny?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny